BiH po mjeri matematičkih apsurda

Neke bosanskohercegovačke opštine nastale su crtanjem entitetskih granica u Dejtonu samo da bi se ispoštovali ustanovljeni standardi i zadovoljio odgovarajući procent.

Bosna i Hercegovina 06.10.2016 | 22:57
BiH po mjeri matematičkih apsurda
Trgovalo se hektarima zemljišta, šumarcima, potocima i jezerima, trgovalo se sobama u stanovima i kućama - samo da jedna od strana ne bi bila nezadovoljna. Omjer 51:49 u korist Federacije spram Republike Srpske dogovoren je ranije. To što su u tih jedan posto razlike rješavaju ljudske sudbine, vlasnike tih važnih potpisa - nije mnogo zanimalo. Da jeste, granice bi se crtale prema neki drugim kriterijima, mislilo bi se na posljedice tih prostih poteza na papiru...

Ovako je BiH u situaciji da zbog nakaradnog uređenja koje ni dvadeset godina poslije ne dolazi na dnevni red promjena. Od izbora do izbora sjetimo se matematičkih apsurda na kartama Bosne i Hercegovine.

Primjer prvi: Opština Istočni Drvar ima 79 stanovnika, 53 muškaraca i 26 žena, uglavnom osoba iznad 50 godina. Njih 48 našlo se na listama za opštinsku skupštinu ili načelnika te opštine. Prema popisu iz 2013. godine, u ovoj opštini živi tek devet osoba ispod 24 godine.

Broj dva: Od 257 mještana Istočnog Mostara, sedam njih je mlađe od četiri godine. 16 ih je staro od pet do devet godina dok je u ovoj opštini prijavljeno 28 osoba starosti od 10 do 19 godina. 18 osoba je starosti od 20 do 29 godina, a 35 osoba je staro od 30 do 39 godina. Ostali su stariji od 39 godina...

Slučaj broj tri: Opština Pale FBiH ima nešto više od 1.000 stanovnika, uglavnom u naselju Prača. Načelnik ove opštine na proteklim lokalnim izborima osvojio je 271 glas. Bio je to kandidat koalicije SDA/SBB Asim Zec. Pale ili Prača inače je jedna od tri opštine Bosansko-podrinjskog kantona. Od Goražda je udaljena 40 kilometara.

Kako je za N1 ispričao Suad Kurtćehajić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, u pitanju je težak apsurd. Prema njegovom mišljenju, u ozbiljnijim okolnostima ništa slično ne bi se moglo dogoditi.

''Toliko ljudi u cijeloj opštini? Uprava jedne opštine u normalnim okolnostima trebala bi imati više zaposlenih. U pitanju je jedan paradoks'', kratko nam je kazao profesor Kurtćehajić.

Poređenja radi, jedna mjesna zajednica u gradu Banjaluka broji 25.000 stanovnika. Sličnim brojevima mogu se pohvaliti mjesne zajednice u sarajevskim opštinama. Jedan haustor u jednoj zgradi broji višestruko više stanovnika od cijele opštine u nekom drugom dijelu BiH. Opštine koje postoje samo da bi ostojale, da bi neki postotak na nekoj karti podobnih bio ''uglavljen'' na pravo mjesto. U zemlji čije su mape skrojene po mjerama matematičkih apsurda i u kojoj niko ništa ne čini da se ''greške u brzom tipkanju'' isprave.

Izvor: N1

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

RedViper

06.10.2016 18:08

Resenje: Ukidanje minijaturnih opstina i udruzivanje. Nema tu nikakvog apsurda.

ODGOVORITE
Name

Istina

06.10.2016 18:52

U sustini trebalo bi donijeti neka pravila, prema kojima bi se opstina mogla formirati tek ako ima iznad odredjenog broja stanovnika, npr 15.000, ali isto tako i gradovi... Pa oduvijek je bilo da se grad sastoji od vise opstina, sve dok Baja nije po RS podijelio statuse gradova mnogim opstinama...

ODGOVORITE
Name

OPET

09.10.2016 16:46

Baja. Znas li napisti komentar bez njega.