Trećinu kredita troše na plate činovnicima
Spoljni dug BiH je od početka ekonomske krize uvećan dva puta.
Bosna i Hercegovina 17.08.2016 | 09:15Stručnjaci ocenjuju da BIH konstantno uzima nove kredite, isključivo da bi finansirala glomazni državni aparat i vraćala postojeće rate kredita. Ekonomista Marko Đogo kaže da ne postoji jedinstven pokazatelj koji bi dao odgovor na pitanje da li je spoljni dug održiv i koliko se još zemlja može zadužiti. Najviše zabrinjava to što je trećina novca od novog zaduživanja u BiH namenjena javnom sektoru.
"Zaduživanje javnog sektora u inostranstvu „u opšte stvrhe“ kao vid punjenja budžeta govori o dubini ekonomske krize i neuravnoteženim budžetima koji srljaju u propast zbog odlaganja reformi za koje vlasti znaju da su neophodne, ali ih iz već godinama izbegavaju zbog političkih razloga", naglašava Đogo.
Za BiH bi, ističe on, fatalna bila nemogućnost refinansiranja dugova.
"Činjenica da je 18,6 odsto javnog duga u američkim dolarima, koji je u zadnjih par godina pokazao dosta promenjivosti u odnosu na druge svetske valute, govori o prisustvu valutnog rizika", kaže Đogo.
Postoji ozbiljan problem kod privredne strukture i nekonkurentnosti zemlje koja se ogleda u velikom trgovinskom deficitu. Posebno je izvozni sektor nedovoljno razvijen.
"Ipak, ako je konačni indikator zaduženosti kretanje deviznih rezervi monetarnih vlasti onda se čini da BiH trenutno nije ugrožena budući da su devizne rezerve CBBiH na istorijskom maksimumu od 8,9 milijarde KM. Tome u prilog govori i činjenica da je prosečna kamatna stopa na spoljni dug BiH niska i iznosi 1,49 odsto", navodi Đogo.
Prosečno vreme dospeća duga je 7,2 godine. Ovi podaci ne trebaju da nas uljuljkaju budući da su, upozorava Đogo, izvozni prihodi BiH relativno niski, a servisiranje spoljnog duga dosta promenjivo.
"Za otplatu spoljnog duga 2014. godine izdvojeno je 769 miliona KM, 2010. svega 307 miliona KM, a prošle godine 593 miliona KM", navodi Đogo.
Kredit na kašičicu
Zoran Pavlović, ekonomista, kaže da je kredit MMF, koji se čeka po prvi put, koncipiran kao pomoć budžetima BiH za restruktuiranje privrede.
"Kredit će se odobravati u 12 tromesečenih rata. To znači da će svakih tri meseca vlast u BiH morati da pokaže MMF šta je uradila da bi dobijali novac na kašičicu", ističe Pavlović.
Izvor: Blic
Komentari / 4
Ostavite komentarGodina dana do kraha
17.08.2016 07:31Nije to samo administracija nego i sitna industrija koja nije konkurentna. Jedini izlaz je izvoz ali ne u Tursku nego u Kinu. Ogromne farme svinja i krava. Zemlje ima.
ODGOVORITEманијемогуће
17.08.2016 08:51Гдје год да почну да извозе,шта год почну да извозе,нађе се неки наш ЕКСПЕРТ да превари увозника и онда нам све обуставе.Као да су ови што увозе сисали весло...
Radovan
17.08.2016 14:54Ko da hrani svinje i ore zemlju. Ima na stotine ekonomista,politikologa , farmaceuta ali oni neznaju orati i kopati.
Zaboravih
17.08.2016 07:37Posto vi još niste u EU nemate obaveze da se pridržavate sankcija Sjevernoj Koreji. A i da ste u EU osim kredita ne bi ništa dobili do grčkog kolapsa. Treba se okrenuti novcu kao sto to rado SAD i zaboraviti Šta ste radili jučer. Kina i Koreja nemaju vezu s terorizmom. Vi imate kapacitete za agrarno čudo. Da li još uvijek jedete makedonski pirinač. Nema boljeg na Svijetu.
ODGOVORITE