LŠ: Zrinjski sačuvao nadu za Varšavu!

Prvak Bosne i Hercegovine Zrinjski iz Mostara remizirao je protiv Legije iz Varšave (1:1) u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Fudbal 12.07.2016 | 21:30
Poljski osvajač "duple krune" nesporno je bio favorit, ali su "plemići" pokazali zube i uspjeli da osiguraju aktivan rezultat pred revanš 19. jula u Varšavi.

Zrinjski je ostao jedini predstavnik BiH u UEFA takmičenjima, jer su Radnik, Sloboda i Široki Brijeg već na prvim preprekama završili takmičenje u kvalifikacijama za Ligu Evrope.

Poslije izuzetno tvrdog prvog poluvremena, koje je odigrano u gotovo nemogućim uslovima zbog visoke temperature, u nastavku je za nekoliko stepeni ona pala, pa je u drugih 45 minuta meča na stadionu "Pod Bijelim brijegom" oko 8.000 ljudi vidjelo kvalitetno poluvrijeme.

Gosti iz Poljske su prvi stigli do prednosti zahvaljujući reprezentativcu Mađarske, Nemanji Nikoliću, koji je poslije asistencije Francuza, Tiboa Molana, sjajno pogodio suprotni ugao gola Dalibora Kozića u 49. minutu.

Zrinjski je ekspresno reagovao i stigao do izjednačenja samo sedam minuta kasnije.

Najprije se u prilici našao kapiten Pero Stojkić, ali je golman Poljaka, Arkadiuš Malaž, krajnjim naporom izbacio loptu u korner.

Nakon udarca iz ugla, najviše je skočio Matija Katanec i zakucao loptu u mrežu Legije za, kako se ispostavilo, na kraju konačnih - 1:1.

Imali su gosti više od igre, veći posjed lopte i opasnije prilike, ali je Zrinjski dobro postavljenom taktikom trenera Vinka Marinovića, koji je u pojedinim momentima bio otvoren, a opet vrlo čvrst u odbrani, što je rezulitralo ovim neriješenim ishodom.

Ovaj egal sačuvao je nadu hercegovačkog tima da 19. jula u Varšavi (20.45) mogu do trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona, iako su Poljaci i dalje veliki favoriti za prolaz.

Utakmicu na stadionu "Pod Bijelim brijegom" pred oko osam hiljada gledalaca, među kojima je bilo i oko 250 pristalica Legije, dobro je sudio Karlos Gomez iz Španije sa pomoćnicima Havijerom Rodrigezom i Horheom Buenom Mateom.

ZRINJSKI: Kozić, Peko (od 81. Žeravica), Tomić, Barić, Stojkić, Todorović (od 69. Filipović), Mešanović, Petrak, Jakovljević, Katanec, Bilbija (od 81. Arežina). Trener: Vinko Marinović.

LEGIJA: Malarž (od 46. Kjeržnijak), Jodłovec, Levčuk, GIljerme, Duda (od 60. Aleksandrov), Nikolić (od 76. Prijović), Hlošek, Kuharčik, Ržežniak, Brož, Mulin. Trener: Besnik Hasi.

Izvor: mondo.ba