Škotsku čeka sudbina Danske?; Španija se žestoko protivi

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker saslušaće zvaničnike Škotske i njihovu želju da ostanu deo EU uprkos rezultatima referenduma u Britaniji.

Svijet 29.06.2016 | 22:20
Škotsku čeka sudbina Danske?; Španija se žestoko protivi
Premijerska Škotske Nikola Sturdžen rekla je ranije da se suočava sa izazovom da sačuva Škotsku unutar EU, nakon što je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao da je pravo vreme da se razgovara o tom problemu.

Junker je održao sastanak sa Nikolom Sturdžen o ideji da Škotska ostane u EU, kakav plan je bio razrađen na slučaju Danske (kontinentalni deo Danske je deo EU, ali Farska ostrva i Grenland nisu).

Sturdžen je ranije naglasila važnost ostanka Škotske u EU, koje je većinom glasova odabrala opciju ostanka u Uniji, ona je takođe pozvala na održavanje drugog refenrenduma za nezavisnost Škotske.

Kako je rekla nakon sastanka sa predsednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom, pregovori su u ranoj fazi.

“Izrazila sam želju Škotske koja želi da zaštiti odnose s EU. Ovo je samo jedan od serije sastanaka u Briselu. Želim da bude jasno da Škotska, za razliku od drugih delova Velike Britanije, ne želi da napusti Evropsku uniju“, rekla je ona.

U međuvremenu, španski premijer Marijano Rahoj rekao je da će se usprotiviti bilo kakvom dogovoru EU i Škotske.

“Želim da budem jasan, Škotska nema pravo da pregovara sa EU. Španija se protivi bilo kakvim pregovorima sa bilo kim sem sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva. Žestoko sam protiv toga. Ako Velika Britanija napusti... napušta i Škotska“, rekao je Rahoj.

Pojedinačno članice EU imaju pravo da stave veto na članstvo bilo koje nove države, tako da Španija može da blokira ulazak nezavisne Škotske u Uniju.

Katalonija i Baskija, države na severu Španije, takođe imaju separatističke pokrete, s obzirom na to, Španija pokušava da blokira nezavisnost bilo kog regiona koji pokuša da se odvoji od matične države (Španija nije priznala nezavisnost Kosova 2008. godine).

Škotska i Severna Irska glasale su za ostanak u Evropskoj uniji, ali Engleska i Vels, koji imaju veću populaciju, glasali su za izlazak iz Unije.

Britanski premijer Dejvid Kameron rekao je da je poslednja stavar koja je potrebna Škotskoj referendum i pozvao da 48 odsto građana koji su glasali za ostanak poštuju konačan rezultat.

Izvor: B92

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Mihailo Mikic

29.06.2016 22:15

Spanija se boji da Katalonija ne ceka u redu za izlazak iz EU. ZATO Skotska ne moze postati clan EU. Ona treba prvo sa Sjevernom Irskom da stekne svoju politicku nezavisnost od Londona. Moze da bira izmedju jugoslavenskog scenarija i demokratskog nacela i prava na samoopredelenje. Kako vreme prolazi sve se bolje vidi da je rat u Jugoslaviji bio pokusaj da se ratnim strahotama spreci i onemoguci ili barem odlozi zelja mnogi potcinjenih naroda u Evropi za njihovom nezavisnoscu. Ali i pored toga granice zemalja EU bice promjenite po zelji naroda koji opravdani sve vise traze svoju nacionalnu samostalnost. Uskoro ce i Bavarska traziti svoju nezavisnost od Njemacke i tako ce duh necastivog pusten is boce na Balkanu zahvatiti cijelu Evropu!TO JE SAMO DOKAZ VISE KO SRBIMA JAMU KOPA DA SAM U JAMU UPADA!

ODGOVORITE
Name

Re.Mikic

30.06.2016 10:39

Moze li bilo koji tvoj komentar proci bez Srba i Srpstva.