Izostala reakcija na vršnjačko nasilje

Ni tri dana nakon što je nadležnim institucijama dostavljen video-snimak vršnjačkog nasilja u Sarajevu niko nije reagovao!

Bosna i Hercegovina 18.06.2016 | 08:50
Izostala reakcija na vršnjačko nasilje
U ovom videu stariji maloljetnici N.K. i E.H., koji su odranije poznati policiji, verbalno maltretiraju dječaka čiji je identitet poznat redakciji.

Uznemirujući snimak na YouTube su postavili dječaci koji su verbalno zlostavljali žrtvu i to nakon jednomjesečnog ucjenjivanja da će snimak emitovati ako ih ne bude slušao.

"Zaustavljen je na povratku iz škole. Tjerali su ga da bude vulgaran i snimali. Rekao mi je: 'Mama, ja se nisam uplašio sada, jer su oni meni rekli da me neće tući ako ih budem slušao i radio sve što traže od mene'", izjavila je za "Nezavisne" majka maloljetnika.

Naglasila je da ju je ta rečenica potpuno slomila, iako se protiv nasilja nad sinom bori dvije godine. "Do sada smo već promijenili dvije škole i nismo jedini koji imaju problema.

Svjesna sam okolnosti pod kojima odrastaju i ta djeca, ali molim škole, ministarstva, grad, kanton, sve nadležne da učine sistemski nešto na spasavanju žrtve i radu sa nasilnicima.

Ovo se sada dešava mom dječaku, a kasnije se to isto može desiti svima vama. On nije fizički ozlijeđen, ali je njegovo odrastanje traumatično", apelovala je majka, koja se pisanim putem obratila nadležnim institucijama više puta.

Uznemirujući sadržaj prikazan na YouTubeu, za Fondaciju "Mahir i Aleksa" samo je još jedan među brojnim slučajevima bullyinga, koji tokom zadnjih godina u BiH poprima zabrinjavajuće razmjere sociopatološke epidemije.

"Istovremeno, ovakvo stanje ukazuje na inertnost, nezainteresovanost, nespremnost, ali i neefikasnost našeg policijskog, obrazovnog, pravosudnog i sistema socijalne zaštite, budući da su roditelji zlostavljanje ovog dječaka prijavljivali institucijama sistema u nekoliko navrata", navode iz ove fondacije, koja se obratila kantonalnoj vladi, Ministarstvu obrazovanja i Ministarstvu policije KS.

S konkretnim slučajem su upoznate i institucije ombudsmana za ljudska prava BiH i ombudsmana za djecu Republike Srpske.

"Osnovni problem je to što se u nasilnom ponašanju djece ne vidi problem. Ako takvo ponašanje kod djece ne prepoznamo na vrijeme, ako problem zanemarimo, ako očekujemo da to neko drugi riješi ili da se samo riješi, mi u stvari podstičemo takvo ponašanje kod djece i oni nastavljaju sa nasilnim ponašanjem jer odrasli to tolerišu.

Djeca iz reakcije odraslih na njihovo ponašanje određuju granice do kojih mogu ići", apelovala je Nada Grahovac, ombudsman za djecu Republike Srpske.

Zato je, kako ističe, veoma važno da sve nadležne institucije preduzmu mjere i odgovore na potrebe djeteta i njegovo pravo na zaštitu.

UNICEF smatra da je važno da svi reaguju u skladu sa svojim ovlašćenjima, ukazujući na potrebu za višim stepenom preventivnog djelovanja po pitanju vršnjačkog nasilja u BiH, a podsjećajući na po BiH obavezujuće dokumente u segmentu prava djece.

Do zatvaranja ovog broja "Nezavisnih" nismo dobili stav Ministarstva obrazovanja KS, ni MUP-a KS, kao ni ombudsmana za ljudska prava BiH, dok su iz Osnovne škole "Vladislav Škarić", koju dječak pohađa, naveli da su u kontaktu sa Ministarstvom.

"Izražavamo zabrinutost zbog ovog događaja i ovakvih dešavanja, te pozivamo nadležne službe da urade sve što je potrebno u skladu sa zakonom da se ovakvi slučajevi ne ponove", rečeno je "Nezavisnim" u školi.

Izvor: Nezavisne

Komentari / 0

Ostavite komentar