Kako je Treći svijet postao smetlište

Za tri dolara dnevno stotine hiljada Afrikanaca i Azijata žrtvuje svoje zdravlje, pa i život, baveći se preradom elektronskog otpada. Prema podacima Evropske agencije za zaštitu životne sredine, zemlje-članice EU svake godine šalju na preradu do milion tona toksičnog elektronskog otpada u zemlje u razvoju.

 

Svijet 21.05.2016 | 08:55
Kako je Treći svijet postao smetlište

Američka nevladina organizacija „Bazel ekšen netvork“ objavila je da svake godine američke i evropske kompanije osim novih uređaja naprave i tone kompjuterskog otpada, koji najčešće završi na teritoriji zemalja u razvoju.

Niko se ne brine o tome kako se odvija prerada otpada. Oni koji u najvećem broju slučajeva rade ove poslove u neljudskim uslovima, i to po dvanaest i više sati dnevno, zapravo su deca i omladina. Zbog izuzetne toksičnosti ovog otpada, mnogi koji se bave njegovom preradom ne dožive ni 30 godina.

U skladu sa odredbama Bazelske konvencije koja reguliše proces reciklaže, elektronski otpad se kategoriše kao opasan po zdravlje i životnu sredinu. Komponente elektronskog otpada sadrže olovo, živu i druge toksične supstance koje mogu biti pogubne po zdravlje ukoliko se njima rukuje bez odgovarajuće zaštitne opreme.

Deca su najugroženija

Drugim rečima, reciklaža elektronskih uređaja — kompjutera, štampača, mobilnih telefona, tableta i slično — zahteva primenu skupe i sofisticirane visokotehnološke opreme. Bez obzira na godišnje prihode koji se beleže u milijardama dolara, većina kompanija-proizvođača nije spremna da plati predviđeni proces reciklaže, već otpad šalje u siromašne zemlje.

Lekarka iz Moskve Larisa Aleksejeva u razgovoru za Sputnjik naglašava da se u „kompjuterskom otpadu nalaze radioaktivne komponente, koje veoma loše utiču na zdravlje čoveka, i da je teško, gotovo nemoguće, neutralizovati radioaktivno zračenje“.

Ona dalje navodi da veliku opasnost za ljudsko zdravlje predstavljaju komponente elektronskih uređaja, posebno one koje sadrže supstance čije je vreme poluraspada nekoliko godina ili čak nekoliko decenija. Ove supstance prilikom neodgovarajuće prerade ne samo da štete onima koji dolaze u neposredni kontakt sa njima, već i zemljištu, rekama i uopšte životnoj okolini.

Konvencije koje (ne) regulišu ova pitanja

Kina, Meksiko, Pakistan i druge brojne zemlje u razvoju postale su glavne tačke prijema starih, pokvarenih ili prosto izgustiranih mobilnih telefona, tableta i ličnih računara iz EU i SAD. Zapadne kompanije pokušavaju da se oslobode svoje stare i nepotrebne elektronske opreme, ali ne žele da pritom plate punu cenu ove procedure.

Prema podacima Evropske agencije za zaštitu životne sredine, zemlje-članice EU svake godine šalju oko milion tona elektronskog otpada u zemlje u razvoju! A da ne pominjemo još i otpad koji se svake godine stvori na teritoriji SAD!

Istini za volju, postoje konvencije koje regulišu ova pitanja. Potpisnice ovih konvencija su i zemlje iz kojih potiču neki od najvećih proizvođača elektronske opreme, pa ipak malo šta se zapravo čini prema odredbama ovih konvencija, jer one imaju više „savetodavni karakter“, kaže za Sputnjik Nina Lesihina, stručnjak moskovske filijale organizacije „Grinpis“ i dodaje:

„Godine 2005. bilo je provereno 18 velikih evropskih luka i više od 70 odsto elektronskog otpada koji je tamo nađen trebalo da je bude poslat potpuno ilegalno u neke od zemalja u razvoju. To je veliki problem, i činjenica koje su svesne i državne i nevladine organizacije u okviru EU“.

Lesihina dodaje da je, s druge strane, za Sjedinjene Države ovakav proces slanja toksičnog elektronskog otpada u potpunosti legalan, jer one čak i nisu potpisnica Bazelske konvencije.

Izvor: Sputnik

 

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Md

21.05.2016 09:45

I mi ćemo postati deponija čim uđemo u EU.

ODGOVORITE
Name

xolo

01.06.2016 15:46

Ma ovi i nisu u EU, pa su postali deponija. A ko ti kaze da već nismo i mi svjetska deponija?