Novi početak ili kraj za Šećeranu

Radnici bijeljinske Šećerane aktiviraće izvršne presude koje imaju ukoliko Vlada Republike Srpske ne prihvati plan za revitalizaciju ovog preduzeća.

Republika Srpska 01.09.2015 | 12:03
Novi početak ili kraj za Šećeranu

Ako Vlada ne prihvati plan krenućemo u realizaciju izvršnih presuda i tražiti da to urade i preduzeća koja takđe imaju izvršne presude za naplatu svojih dugovanja, rekao je član privremenog Nadzornog odbora fabrike Rade Rakić.

Dopunjeni plan revitalizacije “Šećerane” kojim je predviđeno da Vlada uloži novac u pokretanje proizvodnje biće razmatran 8 septembra na vanrednoj skupštini akcionara ovog preduzeća.

Operativni plan za 2015/2016 godinu podrazumijeva da Vlada i Investiciono-razvojna banka izmire obaveze radnicima i povjeriocima po sudskim izvršnim presudama u iznosu do oko 12 miliona maraka zbog kojih je fabrika u blokadi.

Planom je predviđeno da  IRB odobri kredit na 10 godina od 12,6 miliona maraka za remont i sanaciju objekata, sa grejs periodom od divje godine.

“Ako Vlada i IRB odluče da se u kampanju 2016. godine ide u vlastitoj režiji, potrebno je dodatno obezbijediti oko 46 miliona maraka za repu, repromaterijal, plate " navodi se u planu.
Dodaje se da bi se proizvodnjom ostvario prihod od oko 58 miliona maraka, čime bi fabrika ostvarila dobit od 15,5 miliona.

Član privremenog Nadzornog odbora “Šećerane” u ime manjinskih akcionara Rade Rakić kazao je da je uprava preduzeća doradila plan kako je to Vlada tražila na prošloj Skupštini akcionara.

On je dodao da radnici očekuju da Vlada kaže da li će ići u realizaciju ovog plana ili ne.

“Ako Vlada ne prihvati plan, radnici će biti primorani da preduzmu radikalne mjere, odnosno krenućemo u realizaciju izvršnih presuda i tražiti da to urade i preduzeća koja takođe imaju izvršne presude za naplatu svojih dugovanja.Sve do sada smo čekali kako ne bi došlo do otuđenja imovine fabrike, kako bi se namirili”, rekao je Rakić.

On je istakao da nema ni novih potencijalnih kupaca, jer nije raspisan tender za prodju “Šećerane”.

Predstavnik državnog kapitala Mioslav Milovanović kazao je da ne može još ništa da govoriti o tome, jer čeka instrukcije od Vlade.

Na pitanje da li im je dostavljen dopunjeni plan i da li će Vlada pokrenuti proizvodnju u Šećerani u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske rekli su da će nakon sjednice biti poznate naredne aktivnosti vezane za ovo preduzeće.

Fabrika Šećera Bijeljina je prošle godine prešla u vlasništvo Republike Srpske nakon što je Vrhovni sud Republike Srpske, osudio dotadašnjeg većinskog vlasnika Zorana Ćopića na četiri godine zatvora i trajno mu oduzeo imovinu vrijedno oko 20 miliona maraka, za koju je utvrđeno da ju je stekao  pranjem novca jednog od najvećih narkobosova Darka Šarića.

Izvor: Glas Srpske

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

Ostoja

01.09.2015 10:58

Pitam se pitam koji po redu kraj. Do sada je bilo vise od tri kraja pa ima prostora jos za nekoliko supljih prica

ODGOVORITE
Name

advokat

01.09.2015 16:53

Ako vam iko pomogne veterinar Misko ce, hahahaha.

Name

Aco

01.09.2015 11:13

Nek Copic vrati pare! Voza novi a6 i dzabalebari po Banjaluci! Mozete ga vidjet u restoranu kako se objeda narodnim parama!

ODGOVORITE
Name

Logika

01.09.2015 11:39

Jel bolje da je fabrika radila i da su ljudi primiali plate ili sto je zatvorena jer je prljav novac investiran u nju??? Da li su radnici na dobitku zbog toga sto je Copic osudjen???

ODGOVORITE
Name

Osvit

01.09.2015 11:49

Da li je drzava napravila reviziju secerane i da li posjeduje podatke kolika su dugovanja secerane da li je pokradena oprema i ko ju je pokrao,koliko novca treba da se fabrika tehnoloski pokrene sa aspekta dovodenja opreme i masina u punu funkciju i na kraju kolika su potrebna obrtna sredstva do prve naplate.Na osnovu tih podataka treba napraviti sanacioni plan i vidjeti da li postoje komercijalne banke koje su to spremne financirati i pod kojim uslovima.Sta znaci pokretanje a sta gasenje fabrike sa aspekta zaposljavanja i radnika i kooperanata i sveukupnog privrednog razvoja regije i republike Srpske.Zavisno od toga drzava mora da procjeni dali je njen interes da ima taj kapacitet ili ne. Sto se tice eventualnih privatnih ulaganja na to zaboravite jer zbog mafijaskih para ulozenih u seceranu niko pametan nece ulagati u fabriku.Ako fabrika moze pozitivno da posluje i ako je za pokretanje potreno novaca koliko kaze menadzment onda je bolje uloziti u fabriku nego napraviti dvije sporske dvorane sto je ekvivalent ulaganja za drzavu.

ODGOVORITE
Name

Lidija

01.09.2015 13:45

Da se mene pita je bi takvima kao Copic dozvolila da donose pare i ulazu u RS, za razliku od nasih funkcionera koji ih iznose.

ODGOVORITE
Name

Aco

01.09.2015 14:08

Dozvolio bi pare od droge da se uloze. Sutra ce tvoje dijete patiti.

Name

vuper

01.09.2015 14:12

Ako nedaju Hrvatima onda ce je razvaliti. Kolko je IRB dala para samo tako. Pravo u ruke a biznisa nigde neka neko to proveri pa onda pitajte vlast sta dalje.

ODGOVORITE