Analiza: Zašto je US Open poseban? Pa, i zbog ovoga!

Melburn je zabavan, Pariz šarmantan, London prestižan, a Njujork - vetrovit, kišovit i finansijski najjači gren slem u kalendaru. Evo zašto teniseri i teniserke imaju motiv više da napadnu titule u SAD.

Tenis 31.08.2015 | 23:45
Analiza: Zašto je US Open poseban? Pa, i zbog ovoga!

Australijan Open, kažu, ima najbolji prateći sadržaj i pruža teniserima najviše mogućnosti da popune slobodno vreme.

Rolan Garos, kažu, ima poseban šarm, kojem doprinosi parisko proleće, a mnoge zvezde vole da baš tada šopinguju i odlaze u grad, kada ne igraju mečeve.

Vimbldon, to nije tajna, ima najveću tradiciju i važi za najprestižniji od četiri gren slem turnira, a drugačiji je od ostalih i po tome što se igra na travi, najređoj podlozi tokom sezone.

A, US Open?

Bez obzira na to što vetar s Atlantika pravi probleme igračima, što je publika ubedljivo najglasnija u poređenju sa onom iz Melburna, Pariza i Londona, što u poslednje vreme kiša češće donosi odlaganja nego u Englesku, US Open konstantno "šije" konkurenciju kada je nagradni fond u pitanju.

I to će se naročito osetiti ove sezone, jer su organizatori turnira i Teniski savez SAD saopštili, tik po završetku Vimbldona, da su obezbedili za 10,5 odsto jači nagradni fond u odnosu na 2014. A, i prošle godine su darivali najviše novca učesnicima.

U kojoj meri je US Open ispred konkurencije? S obzirom na to da svaki turnir objavljuje cifre u lokalnoj valuti, a to su australijski dolar, evro, funta i dolar, sve podatke preneli smo u – evro.

Australijan Open 2015. godine imao je ukupan nagradni fond od 27,4 miliona evra, a pobednici u ženskom i muškom singlu dobili su po 2,1 milion.

Rolan Garos 2015. godine, tradicionalno najskromniji, imao je ukupan nagradni fond od 28,1 milion evra, ali su pobednici dobijali po 1,8 miliona.

Vimbldon 2015. godine podigao je ukupni nagradni fond za sedam odsto na 37,2 miliona evra, a pobednici su zaradili po 2,6 miliona.

US Open 2015. godine obezbedio je, kao što smo rekli povećanje ukupnog nagradnog fonda od 10,5 odsto, pa on sad iznosi 38,4 miliona evra, od čega će pobednicima pripasti po 3 miliona evra. U dolarima – 3,3 miliona.

Osvajanjem Australijan Opena i Vimbldona i plasmanom u finale Rolan Garosa, najbolji teniser sveta Novak Đoković u 2015. godini samo na gren slem nivou zaradio je 5,6 miliona evra i ima priliku da jubilarnim desetom GS titulom u Njujorku, a turnir počinje 31. avgusta, uveća zaradu na 8,6 miliona evra, s tim da Teniski savez SAD nudi i bonus od milion dolara za tenisera i teniserku koji ostvare najbolje rezultate tokom "američke turneje".

A, to znači da takmičar mora da nastupi na najmanje tri turnira na teritoriji SAD i Kanade od završetka Vimbldona, računajući i US Open, i da na kraju ima najviše poena. Primera radi, Serena Vilijams je prošle sezone beležila odlične rezultate u Torontu i Sinsinatiju, a potom osvojila US Open, pa je na nagradu od tri miliona dolara dobila bonus od milion.

Komentari / 0

Ostavite komentar