Šta reformska agenda donosi radnicima u državnom i realnom sektoru u BiH?

Vlasti u BiH konačno moraju sprovoditi ekonomske reforme koje zbog straha od društvenih nemira u BiH odgađaju već godinama. Vlade na čelu sa Denisom Zvizdićem, Fadilom Novalićem i Željkom Cvijanović čeka sprovođenje nimalo popularnih mjera koje bi trebale ubrazati proces evropskih integracija BiH.

Bosna i Hercegovina 31.08.2015 | 08:25
Šta reformska agenda donosi radnicima u državnom i realnom sektoru u BiH?

Prema posljednjim podacima Eurostata, BiH sada ima najniži GDP u paritetu kupovne moći u Evropi, a zaostaje i za uporedivim susjedima u regiji Zapadnog Balkana. 

Više od jedne četvrtine sveukupne radne snage je nezaposleno, a stopa nezaposlenosti mladih je najviša u Evropi. Ključni razlog tome jeste loš način političkog upravljanja državom koji više od dvadeset godina vodi samo ka rastu bh birokratije. 

Iz tih razloga nije iznenađujuća činjenica da svaki drugi građanin BiH koji je više od dva desetljeća suočen s nesigurnim političkim okruženjem, nezaposlenošću i uništenom ekonomijom, državu i dalje smatra idealnim poslodavacem. Ipak, građani smatraju da se kod "idealnog poslodavca" mogu zaposliti jedino stranačkom ili rodbinskom vezom. 

Država je do sada stalnim gomilanjem administracije koja je postala sinonim za zapošljavanje porodica bh zvaničnika davala i povoda građanima BiH da idealnim poslodavcima smatraju državne institucije i preduzeća, a ne privatne subjekte. Takva politika nikada nije bila u skladu s principima tržišne ekonomije.

Evropska unija svjesna neodrživosti bh ekonomije koja u praksi još uvijek nije u potpunosti prešla sa modela centralnog planiranja na tržišni model odlučila je da vlastima u BiH predloži sprovođenje seta ekonomskih mjera koje će voditi ka transparentnijoj potrošnji javnih sredstva i funkcionalnijem poslovanju na bh. tržištu.

Kako su najavili zvaničnici iz naše države, usvojene reforme na svim nivoima vlasti u BiH vodit će povećanju akciza, rezanju javne potrošnje, reformama javne uprave, smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru, unapređenju poslovne klime u BiH, podsticanju konkurentnosti, promjeni politike socijalnih davanja, restrukturiranju i privatizaciji javnih preduzeća, te borbi protiv kriminala i korupcije, koji su duboko ukorijenjeni u sve sfere bh društva. 

Bez sprovođenja ovih mjera bh vlasti neće dobiti nijedan kredit međunarodnih finansijskih institucija i organizacija kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF), Svjestska banka i Evropska unija (EU). 

Ove institucije nadgledat će sprovođenje reformi tako da i kada BiH i entiteti dobiju novac u budžete, vlade neće moći povećavati plate zaposlenih u javnim institucijama. Problem odnosa plata u državnom i realnom sektoru u BiH nije srazmjeran s obzirom na to da državni uposlenici uživaju mnogo veća prava od uposlenika u realnom sektoru. 

Blizu 64 posto domaćeg bruto proizvoda godišnje se troši na finansiranje glomaznog javnog sektora koji se sastoji od jedne državne, dvije entiteske i deset kantonalnih vlada od kojih svaka ima svoje organe zakonodavne vlasti, odnosno parlamente i skupštine. S pravom se može reći da je "državni pokret za birokratiju" postao rak koji razara cijeli ekonomski sistem BiH. 

Kako bi se to promjenilo vlasti u BiH započele su sprovođenje ekonomskih reformi, a premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je u nedavnom razgovoru kako je jedna od prvih mjera koju je Vlada usvojila bila donošenje moratorijuma na sva zapošljavanja u javnom sektoru. 

Ova mjera će biti na snazi do daljnjeg, a namjera je da se prirodnim odlivom radne snage smanji broj zaposlenih, te da se i na ovaj način umanje troškovi po osnovu plate, čime se postiže smanjenje od 15 miliona KM, rekao je Novalić.

Reformska agenda za BiH sadrži konkretne smjernice za ekonomske reforme, a značajan napredak u njenom provođenju potreban je kako bi naša država podnijela aplikaciju za članstvo BiH u Evropskoj uniji. 

Novalić je odmah nakon usvajanja Agende počeo reforme, a vlada na čijem čelu se nalazi ubrzo je u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog zakona o radu koji se na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH našao isti dan kada i informacija o Reformskoj agendi za BiH. 

Oba doma Federalnog parlamenta usvojila su Zakon o radu u Federaciji BiH koji je na snagu stupio 20. augusta. 

Novalić je nakon usvajanja kazao kako Zakon o radu nije i ne treba biti političko pitanje, već je pitanje budućnosti, pitanje radnika i pitanje svih građana. 

Ne smijemo oštetiti penzione i zdravstvene fondove, a ni poslodavce. Želimo pravednije rasporediti poresko opterećenje i pojednostaviti procedure obračuna plata i uplate pripadajućih obaveza, poručio je Novalić. 

Uskoro će Vlada, prema njegovim riječima, ponuditi i zakon o uvezivanju radnog staža, odnosno zakon o uplati neuplaćenih doprinosa, koji će na sistemski način riješiti ovaj gorući problem u društvu, kako je istakao.

Sličnog mišljenja je i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić koji smatra da će reforme u BiH voditi poboljšanju radno-pravnog zakonodavstva i ulasku u analizu socijalne i penzione zaštite, na način da vladajući kriterij budu potrebe, a ne do sada stečena prava.

Ekonomske reforme prije svega dovest će do prilagođavanja tržišta rada zahtjevima poslodavaca, a ne zahtjevima socijalnih partnera "čija su očekivanja prilično nerealna". 

Novi Zakon o radu u FBiH koji je rezultat jedne od reformskih mjera omogućit će dodatna prava radnika poput zabrane diskriminacije, zabrane uznemiravanja, mobinga, nasilja i seksualnog uznemiravanja, kao i zaštitu maloljetnih radnika. 

Također, Zakonom o radu produžava se potpisivanje ugovora na određeno vrijeme sa sadašnje dvije na maksimalno tri godine, a ugovori o radu smatraju se validnim isključivo u pismenoj formi, što nije bio slučaj sa prošlim Zakonom o radu, prema kojem se mogao sklopiti i usmeno.

Premijer Vlade Federacije BiH kazao je kako je ovo jedan od najliberalnijih zakona u Evropi. 

Iz Delegacije Evropske unije saopćeno je da je novi Zakon o radu više u skladu s evropskim principima od prethodnog zakona. Zakon o radu sadrži 26 članova kojima se jačaju prava radnika, naprimjer kroz velikodušne naknade tokom porodiljskog i očinskog odsustva. 

Novi zakon će također omogućiti zaposlenicima i poslodavcima da se prilagode promjenjivim okolnostima, a to je veoma važno za promociju investicija. 

Novi zakoni o radu i nove prakse će biti ključni element za unapređenje poslovnog okruženja u BiH. Potrebno je povećati fleksibilnost tržišta rada, a mogućnosti za pronalazak pristojnog zaposlenja, posebno za mlade ljude, moraju se dramatično unaprijediti. Jednak pristup mogućnostima zaposlenja za sve je osnovno ekonomsko i socijalno pravo garantirano mnogim međunarodnim konvencijama. Cilj novih zakona o radu je da zapošljavanje učine sigurnim i pravednim, a ne ekskluzivnim, rekao je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi.

Cilj ekonomskih reformi jeste svakako i podsticanje rada u realnom sektoru na koji će se odnositi mnoge olakšice poput smanjivanja poreza, ali i podsticanja konkurentnosti na tržištu rada. 

Postavlja se pitanje koliko će državni uposlenici biti konkurentni na turbulentnom bh. tržištu rada s obzirom na to da su mnogi od njih svoja prva radna iskustva stekli u državnoj službi ili preduzećima, te da nikada nisu imali priliku pokazati da li su konkurentni. 

Principi tržišne ekonomije su jasni: svi oni koji dobiju otkaz u državnom sektoru u skladu sa svojim sposobnostima naći će posao na realnom tržištu. 

Reforme u BiH ne bi trebale plašiti one koji su uposleni u realnom sektoru iako je izvjesno da će se u BiH u jednom trenutku povećati broj nezaposlenih. To će uglavnom biti rezultat rezanja javne potrošnje i privatizacije državnih preduzeća koja su dugi niz godina služila za usklađivanje ekonomskih i društvenih šokova koji su bili rezultat loših politika vlasti u BiH. 

Bh. političari bili su svjesni da će jednog dana morati započeti sprovođenje reformi, ali su u strahu od nemira, radi zadržavanja porodica u javnim preduzećima i očuvanja svojih enormno visokih plata, to vješto ih izbjegavali. 

Proces evropskih integracija nije u rukama građana BiH. Odgovornost za sve zastoje u tom procesu snose isključivo bh. političari koji za svoj nerad u budućnosti neće odgovarati samo bezvoljnom bh. društvu nego i Evropskoj uniji. 

Za razliku od građana BiH, Evropska unija neće se ustezati od sankcija ukoliko bh. zvaničnici budu kasnili u procesu sprovođenja reformi, što bi imalo značajne posljedice po građane BiH koji preživljavaju uglavnom zahvaljujući međunarodnim kreditima.

Izvor: Kliks

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

vuper

31.08.2015 06:44

Ugovor o radu na odredjeno vreme znaci da nista nije sigurno i da niko nista ne moze planirati. Kad se budu davali otkazi niko nece biti kriv samo radnik.

ODGOVORITE
Name

re vuper

31.08.2015 07:18

Ne znam zbog cega tebi i slicnima tebi toliko prestavlja problem ugovor na odredjeno vrijeme. Pa svugdje u normalnom svijetu postoje ugovori na odredjeno vrijeme sto licno smatram ispravnim. Ako nekoga prime da radi na mjesec ili pola godine ako radi kako treba i ostace ako ne radi naravno noga pa nek krade Bogu dane negdje drugo.Zbog cega bi se nekome placao nerad kad ima ljudi koji bi radili i od svog rada bili placeni al ne mi smo naucili da zasjedemo na jedno mjesto i nama je bitno da sati prolaze a sto nista ne uradimo i ne privredimo nikom nista. Kod nas je uvijek vladala ona zlatna: ALAJ VOLIM OVAJ REZIM PLATA IDE A JA LEZIM.

Name

Urke

31.08.2015 07:39

Da ja sve pojednostavim,u sklopu nastavka sprovodjenja konacnog cilja, kolonizacije i konacnog porobljavanja naroda i narodnosti bivse nam SFRJ austro-ugarski okupator sa saveznicima namece lokalnoj marioenetskoj vlasti donosenje seta zakona koje nazivaju reformatorskim. Prvo su pocetkom 90-tih godina prosloga vijeka ubacili svoje spijune da zavade narode i narodnosti servirali nam pricu o nacionalizmu, gurnuli nas u rat. U ratu i poslijeratnom periodu ostvarili su cilj da uniste nasu jaku industriju, proizvodne kapacitete, preduzeca su prepustili da budu opljackana od strane marionetskih vlasti kojima su davali podrsku jer su oni pljackali bez imalo obzira i morala sve sto im dodje pod ruku i tako pomogli nasim okupatorima da ostvare cilj da ovaj narod ovdje ostane bez icega, fabrika firmi, go kao lipa. Onda su jos par narednih godina na vlast postavljali marionetske vlade koje su nastavili pljacku svega sto je preostalo dok nismo dosli u situaciju da vise nicega nema.Sada se oni koji su krivi za vise godisnje patnje nasih naroda licemjerno pojavljuju u ulozi dusebriznika i ko fol su zabrinuti za nasu sudbinu pa nam pomazu da zemlju vodimo ka Evropi a taj put je u stvarnosti put u ropstvo. Sada treba donjeti robovlasnicke zakone da bi se privukli investitori a investitori ce biti njihove kompanije koje ce ovdje otvarati pogone i koristiti nas kao jeftinu radnu snagu i koristiti i prisvajati nase prirodne resurse, a mi cemo biti robovi koji ce da rade zarad njihovoga bogacenja a za rad ce nam isplacivati plate od kojih cemo moci tek da izmirimo rezije i kupimo minimum hrane i bez vecere u krevet a ujutru opet u firmu kod tlacitelja, a naravno mi se necemo moci buniti, strajkovati, traziti bolje uslove jer su oni dobro pripremili teren, natjeravsi nase papke da usvoje reformsk zakone koji su nam uzeli sva prava i dostojanstvo,i polako ali sigurno idemo u ropstvo koje ce da traje vijekovima. A poslije svega ovoga neke buduce nase vlasti nece moci zastiti interes svog naroda i ako bi to i htjele jer vise nece imati ni novac ni resurse i fakticki bice ovisni od stranih robovlasnika tzv. investitora, zato oni stalno potenciraju pricu da treba smanjiti javnu potrosnju smaniti plate u javnom sektoru a povecati izdavanja za realni sektor. Zele oslabiti institucije nase drzave a samim tim i drzavu a sav prihod od nameta koji ce naplacivati sa grbace nasega izmucenog naroda ce davati u vidu subvencija realnom sektoru a taj realni sektor bice strane kompanije u njihovom vlasnistvu, tako rade pametni ljudi a mi smao 90-tih za pusku pa Srbin na Bosnjaka itd, a sada ce i Srbin i Hrvat i musliman zajedno kod tlacitelja u fabriku i opet slozno, ali za okupatora da zapnemo.

ODGOVORITE
Name

a

31.08.2015 08:03

Bravo zaista si sve objasnio, oci si mi otvorio.

Name

рибар

31.08.2015 10:48

Ако будемо сложни и сачувамо преостале природне ресурсе моћи ћемо изградити привреду у наредна два четворогодишња циклуса. Погледајте некад сиромашне државе које су имале и имају довољно природних ресурса за одрживи систем, односно за добар и функционалан живот једне државе. Погледајте њихов развој кад су државну управу преузели људи који су се разумјели у привреду, у економска и политичка кретања у свијету, људи који су разумјели невјероватне промјене на глобалном нивоу, добронамјерне људе који су знали шта су тада и шта данас значе стратешки природни ресурси(воде, шуме, пољопривредно земљиште....)за једну нацију. Тврдим да и данас после пљачке епских размјера природних ресурса(само шуме је украдено у вриједности преко 5 милијарди марака за 20 година) имамо добре услове обзиром на територију, број становника и преостале природне ресурсе. Наравно да ћу као предсједник ЗОРЕ -ЗЕЛЕНИ ОДРЖИВИ РАЗВОЈ све учинити да преостале ресурсе сачувамо, да се плански почну користити за развој стратешких грана привреде, поготово увезивања производње хране на такав начин да може функционисати под најтежим економским, ратним и климатским условима. Годинама опомињем и предлажем развој пољопривреде, немамо резерве хране,задње четири године умјесто да подигнемо ниво производње хране и запослимо најмање 50.000 људи у том сектору, Република Српска је изгубила око 2/3 произвођача. Питам отворено за кога ради министарство, за своје грађане, или за увозне лобије. Тврдим одговорно да таква држава не може опстати под тешким околностима ни мјесец дана. Поздрав Никола Лазаревић

Name

borac

31.08.2015 08:42

Neka se penzioneri vrate u svoje penzije i bice radnih mjesta.

ODGOVORITE
Name

Edo , Slatina - Tuzla

31.08.2015 08:42

Apsurdno je slusati tzv. medjunarodnu zajednicu koja trubi o reformama, a ista ne moze od 2008. da ispliva iz krize..

ODGOVORITE
Name

INNXRIVS

31.08.2015 09:34

Да нам је дочекати да будемо у кризи ко "они". Партијским запошљавањима некад мора доћи крај,само што ће то опет да плате погрешни људи,зато и јесмо тако како нам је. Да имамо,мислим на све ex Yu, квалитетне људе у политици а не саможиве шу..е не би нас ни поробили.

Name

Zloba

31.08.2015 09:43

Da mi je malo da osjetim njihovu krizu

Name

???

31.08.2015 11:04

Svi sa visokom spremom, sve skolovani ljudi, a puno problema, e to me cudi!?!?

Name

re urke

31.08.2015 11:53

Svaka cast na komentaru... Upravo tako kako si napisao, ja cu samo jos dodati da vjerski predstavnici i jednih i drugih i trecih, umjesto da vode brigu o svojim stadima, priključili su se pljacki sopstvenih naroda.

ODGOVORITE
Name

logično

31.08.2015 12:05

Bez novih Gavrila Principa, ovaj narod se neće iščupati. Gro naroda je obična stoka. Izglasava svoje uništitelje. Možda čak i ne izglasava, možda su svi izbori unazad 15 godina namješteni. Sve su vodili zapadni kapitalisti koji ovdje ostvaruju svoje ciljeve. Nas mora nestati sa ovog prostora. Tako da oni imaju gdje da se šire.

ODGOVORITE
Name

re re vuper

31.08.2015 13:08

Prijatelju,u normalnim zemljama nije problem ugovor na odredjeno zato sto te stiti pravi sindikat i hiljadu drugih zakona i zato sto ljudi imaju pravosudje,a ne stocnu pijacu kao kod nas.

ODGOVORITE