Analiza: Crno-bijeli, treba da znate, morali ste da pobedite taj BATE!

Samo da je Andrija podesio nišan...Partizan poražen u Belorusiji minimalnim rezultatom, Jevtović pocrveneo u 45. minutu.

Fudbal 20.08.2015 | 00:00

Brz je Parni valjak kad za njegovim komandama sedi Abubakar Oumaru, još je brži Traktor, čak i kad deluje da se kreće na ler. Večeras je ipak vozio u brzini više i odmakao Beograđanima na distancu koja se posle svega viđenog u 1.600 kilometara udaljenom Borisovu čini dostižnom, samo pod jednim uslovom: da na toj fudbalskoj magistrali pred kapijom Lige šampiona ne koči u završnici, u kojoj su Belorusi naplatili činjenicu da su brojčano imali više šansi, iako nijedna nije bila ni približno idealna onima koje su se ukazale Andriji Živkoviću: BATE - Partizan 1:0.

U ambijentu "prave" Lige šampiona, zlatni srpski Orlić jeste promašio dve izvanredne prilike i propustio šansu da ekipu Zorana Milinkovića približi magičnom cilju već posle "prvog poluvremena", ali ako bude podesio nišan i igrao kao u revanšu protiv Steaue, imaće crno-beli čemu da se nadaju i 26. avgusta u Humskoj 1.

Do tad, sećaće se situacija iz 13. i 70. minuta, kad je kao po matrici, zahvaljujući raspoloženom, upornom i rastrčanom Abubakaru Oumaruu, sam izlazio pred golmana Sergeja Černika, ali nije uspeo da ga savlada u situacijama koje obično rešava. A pošto je sport pravedan, nažalost često surovo pravedan, samo pet minuta posle tog drugog zicera Mihail Gordejčijuk je udarcem glavom poveo BATE ka grupnoj fazi, iskoristivši činjenicu da je odbrana, ipak, slabiji deo Partizanovog tima.

Nije dugo trebalo igračima Partizana da spoznaju da su ravnopravni, u pojedinim trenucima čak i bolji rival od BATE-a, koga su u početnih deset minuta pustili da "vodi" utakmicu. Čim su shvatili da i oni mogu podjednako dobro da idu napred, okuražili su se i stvorili šansu koja je mogla da im otškrine vrata fudbalskog raja već u Borisovu. Najkonkretniji i ubedljivo najopasniji crno-beli u tom delu meča Abubakar Oumaru demonstrirao je koliko može da bude koristan, naročito na evropskim mečevima, prevario dvojicu igrača i spremio zicer Andriji Živkoviću koji je ovaj, u skladu sa reputacijom i trenutnom formom, morao da iskoristi.

Zbog malo lošijeg prijema lopte i pravovremenog istrčavanja golmana Černika, mladi as je propustio priliku da postane heroj i razveseli oko 200 bučnih Grobara. Ali da ga taj promašaj nije pokolebao videlo se u nastavku meča, jer je u saradnji sa Abubakarom pravio takve probleme beloruskoj ekipi da deluje neverovatno kako i drugi zicer nije iskoristio.

Da jeste, bio bi to pravi podvig crno-belih koji su celo drugo poluvreme igrali sa igračem manje zbog opravdanog isključenja Marka Jevtovića. Sve do prvog minuta nadoknade vremena prvog dela delovalo je da su dve nule na semaforu malo za crno-bele, ali bi bilo nepravedno reći da u tom delu BATE nije kontrolisao utakmicu, s obzirom da je Živko spasao bar tri pogotka i pokazao da je prevazišao psihološku barijeru nastalu posle propusta u Novom Sadu. "Skinuo" je dva zicer glavom Vitalija Rodionova, ukrotio ne baš naivan udarac Aleksijeviča sa 20 metara i neutralisao panične propuste na levoj strani Partizanove odbrane, po kojoj je ponovo duvala promaja.

Nemanja Petrović je nekoliko puta kasnio, Fabrisio izgledao neubedljivo i još preplašenije od Jevtovića, i da nije bilo smirenog, ali na ivici kartona oštrog Balažica, te upornog i racionalnog Vulićevića, ko zna da li bi crno-beli u nastavak meča ušli sa aktivnim rezultatom. Na kraju do njega nisu stilgli jer je posle šansi Gordejčuka i Rodionova ovaj prvi ipak pogodio za 1:0 i postavio težak zadatak pred tim Zorana Milinkovića - da u revanšu dobije sa dva razlike.