Zašto je ogovaranje dobro za nas?

Psiholozi i psihoterapeuti tvrde da ogovaranje nije samo ružna navika već je i dobro za ljude jer ih povezuje i čini zdravijim.

Zanimljivosti 18.08.2015 | 11:15
Zašto je ogovaranje dobro za nas?

Ipak, ove tvrdnje ne mogu izbrisati činjenicu da je ogovaranje uvek usmereno protiv drugih ljudi.

Stručnjaci su zapazili da se ogovaranje razvija u sredinama gde se ne može otvoreno razgovarati o problemima, gde postoji puno tabua.

Sam Chapman, stručnjak za odnose sa javnošću iz Čikaga, uveren je da su baš tračevi uništili njegovu kompaniju. Iz tog razloga u svojoj novoj kompaniji je doneo odredbu za sve zaposlene da mogu dobiti otkaz ukoliko se budu bavili tračarenjem i ogovaranjem.

Međutim, psiholozi smatraju da ovo narušava ličnu slobodu ljudi. Trač je još od davnina imao bitnu ulogu u društvu, jer je često bio jedini komunikacijski kanal za prenošenje različitih informacija, kaže dr psihologija Frank T. Mekendru.

Trač je fenomen koji je svojstven ljudskoj naravi i mada tako deluje, najčešće nije zlonameran. Samim tim što se deli trač sa drugom osobom stvara se poverenje između njih, a samim tim se produbljuje i odnos.

Recimo u korporacijama i kolektivima pojedinci koji ne učestvuju u povremenom tračarenju, uglavnom su teže prihvaćeni od grupe i većina u njih nema poverenja.

Izvor: Srbija danas

Komentari / 0

Ostavite komentar