Željezničar nastavlja svoju evropsku bajku!

Jedini preostali bh. predstavnik u Evropi, Željezničar, slavio je i u revanšu protiv Ferencvaroša (2:0), pa se sa ukupnih 3:0 plasirao u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope.

Fudbal 23.07.2015 | 20:40

Željezničar je, podsjetimo, golom Beganovića u 90. minutu slavio prošle sedmice u Budimpešti, a izabranici Milomira Odovića uspješno su odradili i revanš protiv mađarskog velikana. Štaviše, uspjeli su da slave sa 2:0 i potpuno razbiju Mađare.

U prvih nekoliko minuta nije bilo prilika na Koševu, da bi u devetom minutu gosti dobro priprijetili, ali je udarac Hajnala izblokiran. U 13. minutu novi opasan napad Mađara, ali su igrači u bijelim dresovima previše komplikovali, pa nije bilo opasnosti po gol Antolovića. Željezničar je igrao hrabro od prvog minuta, pa je zasluženo poveo u 23. minutu sa 1:0. Zoran Kokot je na najbolji način završio sjajnu akciju izabranika Milomira Odovića za veliku radost na Koševu. Bilo je jasno da je Željo sa 1:0 došao na prag plasmana dalje. Ipak, Plavi su bili svjesni da ih svako opuštanje može skupo koštati, pa su ostatak utakmice odradili na vrhunskom nivou, što im je omogućilo veliko slavlje. Do kraja prvog dijela pokušavali su Blagojević kod domaćih, Lamah i Hajnal kod gostiju, ali rezultat se nije mijenjao, pa se na odmor otišlo sa rezultatom 1:0.

U nastavku je Ferencvaroš pokušavao da se vrati, napadali su Mađari, ali Željezničar je nastavio s organizovanom i dobrom igrom. Nisu momci s Grbavice dopuštali Ferencvarošu da se lako primaknu golu. Ipak, malo je nedostajalo da Ferencvaroš dođe do poravnanja u 67. minutu, ali srećom je Leandro šutirao preko gola iz neposredne blizine iskosa s lijeve strane. Iako su na sve načine pokušavali, gosti nisu uspjeli da postignu gol kojim bi doveli utakmicu u neizvjesnost, pa su na kraju igrači i navijači Željezničara mogli da počnu sa slavljem.

U sudijskoj nadoknadi je Ognjen Đelmić povisio na 2:0, uslijedilo je ludilo na tribinama Koševa, a vjerovatno će se slavlje kasnije preseliti i na ulice.

Željezničar je iza sebe ostavio Balzan i Ferencvaroš i sada slijedi belgijski Standard. Plavi su odlično otvorili sezonu i sigurno da će i u domaćem prvenstvu ponovo biti jedan od kandidata za titulu. U svakom slučaju, nadamo se da će ova sjajna generacija Željinih igrača nastaviti sa dobrim paritjama u Evropi.