Srpska ima pravo da kontroliše pravosuđe

Ne postoji ustavna zabrana kada je riječ o održavanju referenduma u entitetima, niti za održavanja referenduma, posebno za pravosudne nadležnosti - navodi Stiven Mejer, američki ekspert za Balkan.

Bosna i Hercegovina 19.07.2015 | 19:53
Srpska ima pravo da kontroliše pravosuđe

Američki ekspert za Balkan Stiven Mejer smatra da je Republika Srpska u pravu kada upozorava da Dejtonski sporazum nije dodijelio pravosuđe na nivo BiH te da Srpska ima pravo da se o tome odredi na referendumu.

Mejer napominje da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Vlada i većina u parlamentu žele da lociraju pravosudnu odgovornost koja se tiče naroda Srpske u Republiku Srpsku i da su debata vođena prošle sedmice i referendum značajni iz tri glavna razloga.

Prvi razlog je ustavni - Ustav BiH /Aneks 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma/ ne daje specifične odgovornosti nijednom specifičnom organu vlasti za održavanje referenduma, ali u Članu 3 kaže:

"Sve funkcije vlasti i ovlaštenja koje nisu izričito dodijeljene institucijama BiH biće u nadležnosti entiteta", a pravo održavanja referenduma nije izričito dodijeljeno Sarajevu.

Štaviše, isti član Ustava ne uključuje pravosudne funkcije kao odgovornost vlasti na nivou BiH, osim za zahtjeve Ustavnog suda. To znači da, generalno, ne postoji ustavna zabrana kada je riječ o održavanju referenduma u entitetima, niti održavanja referenduma posebno za pravosudne nadležnosti.

U stvari, ističe Mejer, čini se sasvim jasno da Član 3 podržava entitetsku kontrolu pravosudnih funkcija tvrdnjom da je odgovornost entiteta "da obezbijed bezbjednu i sigurnu atmosferu ....održavanjem civilnih agencija za sprovođenje zakona".

U demokratskim društvima civilne agencije za sprovođenje zakona uključuju više od policije - one uključuju cijeli pravni sistem.

Drugi razlog je, navodi Mejer, visok stepen miješanja iz izvora koji nisu u Republici Srpskoj, i u tome, naravno, nema ništa novo, ali 20 godina nakon kraja rata i potpisivanja Dejtonskog sporazuma najznačajnija stvar je to što i dalje prevladava spoljno miješanje u nešto što bi trebalo da bude potpuno unutrašnja stvar BiH.

Podsjećajući da su prije i poslije parlamentarne debate Savjet za provođenje mira i visoki predstavnik kritikovali referendumski proces, Mejer ističe da ove dvije anahrone institucije, koje je trebalo da budu ukinute godinama unazad, bukvalno potkopavaju legitimine ustavne prerogative i suverenitet BiH i njenih entiteta.

"Štaviše, u vrijeme glasanja, nekoliko zapadnih ambasadora pojavilo se u Banjaluci da izvrši pritisak na parlament da promijeni svoj kurs i odbaci zahtjev za odobrenje referenduma" - napominje Mejer.

U svojim komentarima istaknut je bio Edvard Ferguson, britanski ambasador, koji je osudio referendumski postupak. " Pitam se da li bi prihvatio kritike iz BiH prošlogodišnjeg referenduma u Britaniji o škotskoj nezavisnosti ili obećanje premijera Kamerona da će održati referendum do 2017. godine o britanskom članstvu u EU", navodi Mejer.

Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc iznio je mišljenje da je u redu za entitete da održe referendum o manje bitnim pitanjima, ali ne i o pitanju tako značajnom kao što je pravosudna reforma. "Šulc nije dao objašnjenje kako je došao do tog zaključka. Očigledno on zna malo o ustavnim prerogativima u BiH ili o nacionalnom suverenitetu", ističe Mejer.

Treći razlog zbog kog je važan sadašnji proces u Srpskoj jeste izjava da debata o referendumu predstavlja preuzimanje odgovornosti za još jednu nadležnost. To je korak unaprijed. jer je pravosudni sistem centralne vlasti disfunkcionalan i veoma neefikasan - kao što je i slučaj sa mnogim kompetencijama lociranim u Sarajevu.

Referendum će biti pozitivan za demokratske procedure i podijeljeni suverenitet - za neke kompetencije je bolje da su locirane u entitetima, dok je za druge možda bolje da su locirane unutar centralne vlasti. To je procedura koju iz istih razloga treba da prihvati i Federacija BiH - smatra Mejer.

Na žalost, navodi on, čini se da opozicija u Republici Srpskoj ne vidi korist od približavanja pravosudnog sistema narodima kojima služi.

Interesantno je, ocjenjuje Mejer, da je većina opozicije bila uzdržana, a ne protiv, odnosno nije glasala protiv stava Vlade. Čini se da je opozicija željela da se odvoji od Vlade, ali da ne bude neprijateljski nastrojena prema osnovnim interesima Republike Srpske.

"Međutim, uznemirujući aspekt jeste stav opozicije da se spoljni uticaj - mora priznati i slušati", navodi Mejer.

Opozicioni poslanici su tokom debate tvrdili da "nije pravo vrijeme" i da se sada previše toga dešava u regionu da bi referendum bio mudar potez. Na primjer, oni tvrde da su događaji u Makedoniji i Srebrenici usmjerili pažnju na region, ali ova pitanja nemaju nikakve veze sa referendumskim pitanjem u Republici Srpskoj.

"U stvarnosti, opozicija se plaši neodobravanja sa Zapada. A ono što je možda najnesrećniji argument opozicije jeste taj da je Republika Srpska `previše mala` i nemoćna da se protivi željama velikih zapadnih sila. To je upravo ona vrsta razmišljanja koja zagovara potčinjenost i odbacuje preuzimanje odgovornosti", ističe stručnjak za Balkan Stiven Mejer.

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

kom

19.07.2015 10:33

Znamo i mi da smo 'mali' ,al' bolje jednom reći "neću" , nego čitav život trpiti !

ODGOVORITE
Name

snouden

19.07.2015 11:07

Postoje one ozbiljne sumnje u korupciju, kada su u pitanju ove drzavne institucije sud i tuzilastvo BiH.Mnogo je predmetima koja zahtjevaju odgovore, mnogo je slucajeva gdje su krsena ljudska prava pre tim institucija na to je u vise navrata i potvrdio sam sud u Strazburu svi u svijetu vide samo VS TS ne vidi.

ODGOVORITE
Name

muka

19.07.2015 11:51

Više mi je muka od ovih velikih eksperata. Svi sve znaju .....a u stvari sve plaćenici od ovog ili onoga našeg kabadahije ....sve samo smeće od ljudi koji će za za novac prodati i rodjen majku. Čuj Steven Mejer Dzevad Galijasevic itd itd takvi ljudi(ako ih se može tako nazvati) nama mogu donijeti samo nevolje a ne neko dobro. Mi znamo šta nam je činiti...čuj Steven veći domoljub od opozicije u RS...previše je čak iako od "velikog" eksperta za Balkan je

ODGOVORITE
Name

sms

19.07.2015 12:47

Pa i u pravosudnom sistemu Republike Srpske rade sudije koje su krivično pravosnažno osudjeni.Mrkonjić Grad!!!!!!!!

ODGOVORITE
Name

Profesor

19.07.2015 13:00

Ovdje samo budala ne vidi da ovaj "ekspert" zakuvava ili je debelo plaćen da ovo piše. Moguće i jedno i drugo. To su Ameri.

ODGOVORITE
Name

Re profesoru

19.07.2015 13:05

Jadan si mi ti neki profesor kad samo zelis procitat ono sto tebi odgovara. Počni profo malo razmisljat ako imaš čim .

Name

Реалан

19.07.2015 13:13

Кад неко овако каже, за једне је купљен, ако каже да референдум није могућ тај је у праву и није купљен. Будимо реални.

ODGOVORITE
Name

Doktor

19.07.2015 18:29

Ali ppozicija daje sva prava BiH dok RS nema nikakva prava ako ovako nastave RS ce biti kolonija BIH a Srbi robovi bez ikakvih ljudski prava Presudama BiH suda jasno je da su Srbi odredjeni za tamnice

ODGOVORITE
Name

SKD

19.07.2015 21:26

Samo kad osude Atifa Dudakovica,onda mozemo reci da sud BiH,RADI KOREKTNO.

ODGOVORITE
Name

Zero

20.07.2015 06:54

Ovaj strucnjak je govorio da ce Kosovo ostat u Srbiji i jos svasta nesto.

ODGOVORITE
Name

bosanac

20.07.2015 10:56

Ovaj dobija pare za lobiranje od Dodika,tu idu nase penzije.

ODGOVORITE