Zatvorena umjetnička kolonija na Bardači
Sinoć je u Prirodnom rezervatu Bardača zatvorena ovogodišnja 32. po redu Likovno-ekološke kolonije „Bardača – Srbac 2015“, koju su u inat, bez pomoći nadležnih republičkih i opštinskih institucija, pa i direktora ustanove, organizovali sami radnici Centra za kulturu i sport Srbac kako se ova kulturna manifestacija ne bi ugasila.
Republika Srpska 06.07.2015 | 10:16
Prema riječima sekretara Kolonije, Stevana Umljenovića, uprkos činjenici da nisu dobili devet plata, da 13 mjeseci nemaju uplaćene doprinose i da je zbog velikih dugova blokiran račun ustanove, radnici su uz pomoć sponzora i samoodricanjem ipak stvorili uslove za boravak i rad 12 akademskih slikara iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore.
-Oni gotovo da nisu osjetili naše probleme, ali prvi put od kad djeluje kolonija za svoj trud nisu dobili nikakvu naknadu – izjavio je Umljenović.
On je pored brojnih sponzora, ljubitelja likovne umjetnosti, izrazio zahvalnost Ministarstvu porodice, omladine i sporta, odnosno Prirodno-matematičkom fakultetu Banjaluka, koji je za smještaj slikara ustupio svoj „Trening centar“ na Bardači, ali i profesoru. dr. Vojislavu Trkulji, ekologu i članu Savjeta ove Kolonije na velikoj pomoći i podršci.
Inspirisani prirodnim ljepotama Bardače, umjetnici su, uglavnom, tehnikom „ulje na platnu“ stvorili oko 50 vrijednih djela na temu „Unapređenje energetske efikasnosti“, od kojih će najbolja postati kulturna baština opštine Srbac i Republike Srpske, a neka će se pokloniti sponzorima i donatorima.
Za slikara Tihomira Ilijaševiać iz Prijedora, koji je devet puta bio učesnik Kolonije na Bardači, Bardača više nije onaj Prirodnih rezervat kakav je bio 1994. godine, kada je u njoj bio prvi put.
-Rat je bio, detonacije su se čule na Bardači, nije bilo struje, ali smo se okupljali i radili, Od tada se mnogo toga promjenilo na ovom prostoru. Nema šume, nema jezera, a nema ni ptica, ali ima nešto što nas ipak privlači i okuplja – divni domaćini , rekao je Ilijašević i dodao da moramo biti svjesni da „živimo u siromaštvu“, te da je dobro što ima bar entuzjazma a to je nada da će jedna od tri ozbiljne kolonije na našim prostorima i dalje živjeti.
Bardačka kolonija ima višestruk značaj - umjetnički, ekološki, edukativni i humanitarni. Po tome se razlikuje od drugih i prepoznatljiva na prostorima bivše Jugoslavije i ima međunarodni karakter - kazao je prof. Dr. Vojislav Trkulja. On je naglasio da je obaveza svih da doprinesu prevazilaženju problema i da se ne dozvoli njeno gašenje, imajući u vidu da je radila i tokom ratnih godina.
Sa njim se složio i predsjednik Upravnog odbora JU Centar za kulturu i sport Nemanja Petković, koji je bio jedina podrška radnika ove ustanove.
-Organizovali smo je u toku rata. Poznati umjetnici su dolazili koridorom pod kišom granata. Ovo što imamo, Bardaču i koloniju, je biser opštine Srbac i Republike Srpske, i neshvatljiv je ovako neodgovoran odnos onih koji bi trebali najviše pomoći. Zato apelujem da se taj odnos promjeni, da kultura i priroda dobiju svoje pravo mjestu – rekao je Petković.
Uprkos materijalnim problemima, program rada 32. saziva Likovno-ekološke kolonije na Bardači, koja je trajala od 27. juna do 5. jula., u potpunosti je realizovan. Organizovana je Škola slikanja za 4 talentovana učenika osnovnih i srednjih škola, sa kojima je radila Merima Ratković , akademski slikar iz Trebinja.
-Mnogo toga smo naučili od slikara što nismo radili u školi. Meni je četvrto učešće u školi Kolonije i mili mi se posvetiti ovoj umjetnosti, kaže srednjoškolka Lidija Nožinić, koja se bavi i pisanjem pjesama.
Provedena je i akcija „Biramo najuređenije dvorište i životni prostor“. Pobjednik je Drago Ilić iz Srpca, kome kao nagrada pripala jedna umjetnička slika nastala na ovogodišnjoj koloniji.
Bardača je bila inspiracija za Zdravka Kralja, slikara i režisera iz Podgorice, da o ovom sazivu i ambijentu u kome su radili sačini video-zapis koji će pretočiti u priču kao video-igricu.
S. K.
Komentari / 1
Ostavite komentarMarko
06.07.2015 15:17Nije to vise prirodni rezervat, to su sve banditosi unistili.
ODGOVORITE