Priča: Pariz - to je dom Rolan Garosa!

Stadion Rolan Garos, kompleks na kojem se igra drugi Gren slem turnir sezone, nalazi se nedaleko od Bulonjske šume u Parizu.

Tenis 30.05.2015 | 00:00
Priča: Pariz - to je dom Rolan Garosa!

Izgrađen je 1928. godine, kada je Francuska prvi put branila titulu u Dejvis kupu, a ime je dobila po legendarnom avijatičaru iz I svetskog rata Rolanu Garosu.

Otvoreno prvenstvo Francuske prvi put je održano 1891. godine na terenima Teniskog kluba Pariz, a do 1928. godine je više puta menjalo lokacije. Prelomni trenutak za selidbu na kompleks kakav danas poznajemo došao je kada su francuski teniseri osvojili prestižno takmičenje, pa je odlučeno da je ’Musketarima’ potreban novi stadion.

Sadašnji kompleks Rolan Garos broji 20 terena prekrivenih crvenom šljakom, među kojima se izdvajaju velelepni “Filip Šatrije” i “Suzan Lenglen”. Nijedan teren nije prekriven, a za sada nema planova da dođe do promene po tom pitanju, pošto je u Parizu krajem maja i početkom juna obično lepo vreme. Pored terena, tu je i veliki multimedijalni muzej istorije tenisa “Teniseum”.

Filip Šatrije – kapacitet 14.840 mesta

Od prvog dana, “Filip Šatrije” je bio centar celog kompleksa, ali je svoje sadašnje ime dobio tek 2001. godine po legendarnom predsedniku Francuske teniske federacije, koji je preminuo godinu dana ranije. Šatrije je bio najzaslužniji što se tenis vratio u program Olimpijskih igara 1988. godine, a na taj način mu je odata počast.

Do 2001. godine je taj teren imao veoma jednostavno ime – Centralni teren, ali posebne tribine, koje su dobile imena po ‘Četvorici musketara’ – Žaku Brunjonu, Žanu Borotru, Anriju Kušeu i Reneu Lakostu. Njima je pripala ta čast zbog dominacije svetskim tenisom tokom dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka. Po njima je ime dobio i trofej koji dobijaju pobednici u muškom singlu – Kup musketara.

Njih četvorica su upravo na tom terenu odbranili svoju prvu titulu u Dejvis kupu, u kojem su bili nezaustavljivi sve do 1933. godine. Spomenik posvećen tim titulama nalazi se u središtu Trga musketara koji se nalazi između terena “Filip Šatrije” i Terena 1.

“Filip Šatrije” je prvobitno imao kapacitet od 15.166 mesta, ali je on smanjen na 14.840 pre pet godina. Razlog za smanjenje broja mesta na tribinama je bilo renoviranje i izgradnja modernijih loža za novinare.

Suzan Lenglen – kapacitet 10.068 mesta

Drugi po veličini teren na stadionu “Rolan Garos” nosi ime po legendarnoj francuskoj teniserki, a izgrađen je 1994. godine. Prvobitno je nazvan “Teren A”, da bi vrlo brzo bio preimenovan da bi se odala počast teniserki koja je šest puta osvajala Vimbldon, dva puta Rolan Garos i jedno olimpijsko zlato. Pored toga što teren nosi ime po njoj, isti slučaj je i sa trofejem koji se dodeljuje pobednici ženskog singla – Kup Suzan Lenglen.

Taj teren je prvi na svetu koji je dobio sistem za podzemno navodnjavanje, kojim se kontroliše nivo vlage podloge. Na tribinama može da bude smešteno 10.068 gledalaca, i takav je slučaj od njegovog otvaranja, pa do danas.

Teren 1 – kapacitet 3.800 mesta

Posle terena “Filip Šatrije” i “Suzan Lenglen” ostali u kompleksu nisu ni prići po veličini, a najveći među njima je Teren 1. Mnogi vole da ga zovu ‘Arena za bikove’ zbog okrugog oblika, ali je on osmišljen tako da bude potpuna suprotnost najvećim stadionima.

Upravo Teren 1 je najdraži mnogim ljubiteljima tenisa zbog svoje veličine, ali i osećaja koji imate kada gledate meč na njemu. Baš zbog toga što je u pitanju manji teren bliži ste samoj akciji na terenu, a na njemu su odigrani neki legendarni mečevi na Rolan Garosu. Među njima se izdvaja trijumf Gustava Kirtena nad Tomasom Musterom u trećoj rundi 1997. godine kada je Brazilac osvojio svoju prvu od tri titule, iako ga niko nije ubrajao među favorite.

Potencijalno preseljenje na drugo mesto

Poslednjih decenija mnogo se pričalo o selidbi Rolan Garosa sa trenutnog mesta gde se igra, ali se od toga odustalo zbog nedostatka finansija za izgradnju novog kompleksa izvan Pariza. Umesto toga, odlučeno je da se stadion “Rolan Garos”, ali se početkom ove godine ministarstvo ekologije suprotstavilo takvoj ideju, pa je ceo projekat na čekanju.

Vladajuće telo francuskog tenisa je, inače, pre šest godina angažovalo poznatog francuskog arhitektu Marka Mimrama da projektuje proširenje stadiona. Prema njegovim idejama, “Filip Šatrije” bi dobio osvetljenje i krov, dok bi bio sagrađen još jedan stadion, koji bi imao pokretan krov i kapacitet od 14.600 mesta, uz dva manja terena, koji bi imali 1.500 i 750 mesta na tribinama. Ljubitelji tenisa su pozdravili takav plan, ali se od njega odustalo veoma brzo.

Zanimljivo, Francuska teniska federacija ima ugovor za održavanje Rolan Garosa na tom kompleksu do kraja ovogodišnjeg izdanja drugog Gren slema turnira sezone. Ipak, očekuje se da će ugovor biti produžen, pošto su mnogi mišljenja da će odlaganje renoviranja ugroziti šanse Pariza u kandidaturi za organizaciju Olimpijskih igara 2024. godine.

Komentari / 0

Ostavite komentar