Ograničenje školovanja suficitarnog kadra

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević rekao je Srni da su ove godine resorno ministrastvo i Vlada Srpske korigovali prijedloge javnih visokoškolskih ustanova o broju studenata na studijskim programima koji školuju kadar sa izraženim suficitom na tržištu rada, te odlučili da iz budžeta Republike Srpske ne finansiraju studente na ovim studijskim programima.

Republika Srpska 28.05.2015 | 10:02
Ograničenje školovanja suficitarnog kadra

On je naglasio da će studenti koji i dalje budu željeli da studiraju na ovim studijskim programima moći to da učine, ali će morati da plate participaciju za upis, a da Vlada i dalje ima obavezu da finansira bruto plate za nastavni kadar na visokoškolskim ustanovama što nisu mala sredstva.

"S obzirom da se sa pojedinih fakulteta plasiraju različite neistine i da imamo otpor i neslaganja na nekim fakultetima zbog odluke Vlade da više ne sufinansiramo studente na suficitarnim studijskim programima, moram da naglasim da nismo ukinuli nijedan studijski program, nego smo odlučili da se iz budžeta Republike Srpske ne finansiraju studenti na suficitarnim studijskim programima", rekao je Malešević.

Prema njegovim riječima, broj diplomiranih studenata u oblasti društvenih i humanističkih nauka je u porastu, dok je na prirodnim naukama u opadanju, a upravo kadar iz ovih oblasti mogu predstavljati pokretačku snagu privrednog i društvenog razvoja Srpske.

Malešević je dodao da u narednoj akademskoj godini Vlada neće finansirati studente koji upišu prvu godinu prvog ciklusa studija na studijskim programima Geografija, Ekologija i zaštita životne sredine, Novinarstvo i komunikologija, Politikologija i Sport na Univerzitetu u Banjaluci.

U narednoj akademskoj godini, kaže Malešević, Vlada neće finansirati studente koji upišu prvu godinu prvog ciklusa studija na studijskim programima Fizičko vaspitanje, Vokalno–instrumentalni, Muzičko–pedagoško teorijski, Novinarstvo i Geografija na Univerzitetu Istočno Sarajevo.

Takođe, studenti koji upišu prvu godinu studija Visoke medicinske škole u Prijedoru neće biti finansirani iz Budžeta Republike Srpske.

"Smanjen je broj studenata koji se finansira iz budžeta i na studijskim programima iz oblasti prava i ekonomije, s obzirom na izražen suficit ovih zanimanja na tržištu rada", istakao je Malešević.

On je dodao da korektivnim mjerama Ministarstvo prosvjete i kulture i Vlada Republike Srpske kontinuirano djeluju s ciljem smanjenja broja nezaposlenih lica određenih zvanja/struka upravo usaglašavanjem upisne politike sa potrebama tržišta rada.

Malešević je naglasio da je zbog toga na studijskim programima iz oblasti matematike i fizike, koji su definisani kao deficitarni, a izvode se na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci i na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, povećan broj studenata u kategoriji budžet u odnosu na prijedlog univerziteta.

Malešević je podsjetio da Republika Srpska godišnje izdvaja za finansiranje javnih visokoškolskih ustanova 62 miliona maraka, da se pomoć za deficitarna zanimanja dodjeljuje od akademske 2008/2009. godine, te da je i ove godine planirano je 2.000.000 KM za studentske stipendije.

On je napomenuo da su školarine na javnim visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj najniže u regionu i da se nisu mijenjale od 2007. godine, kao ni cijena ishrane i smještaja studenata u studentskim domovima.

Izvor: Srna

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

gojko

06.12.2015 08:06

Kriteriji u osnovnom i srednjem obrazovanju su nula,svako može proći vrlo dobrim jer profesori ne obaraju jer im popravni ispiti i dopunska nastava nisu plaćeni.Tako imate peticu iz fizičkog i dva iz matematike i prođete vrlo dobrim a niste nikakav đak.To zavarava djecu i roditelje koji misle da im je dijete za fakultet i upisuju fakultete.Ali takvi mogu samo završiti lake fakultete i državne a da ne govorim privatne.Međutim ne mogu završiti deficitarne fakultete koji traže učenje i pamet(mašinstvo,elektro,fizika,matematika).Zato imamo višak difa,sociologije,pedagogije,psihologije itd.Zato imamo štancanje viška po privatnim fakultetima koji školuju za državne jasle na izmišljena radna mjesta. Najveće zlo je privatno pravo gdje se danas bez znanja uvaljuju u državne pogotovo sudske institucije. Ma ljudi moji biće sve gore i gore.

ODGOVORITE
Name

bilić

06.12.2015 08:13

Stvarno me čudi da nijedan ministar ne zna da vidi uzrok zbog čega nam je deficit nekih kadrova i tako ne radi ništa da se to riješi.Nikakve stipendije ne mogu riješiti deficit kadra već trba cijeniti deficitarne radnike.Zašto neko ko je najbolji đak u jednom razredu gimnazije da studira fiziku ili matematiku kad ga niko kad završi neće cijeniti.Biće nastavnik ili profesor sa malom platom istom kao što imaju i ostali.Neće najbolji to da studiraju jer ih kad završe država ne cijeni.Dajte platu profesoru matematike 1500km pa će te vidjeti za deset godina da nema deficita.Nekad su oni imali stimulaciju do 30% a danas su isti kao i ostali.

ODGOVORITE