PL BiH: Novi prvak - Željo ili Sarajevo?!

Sarajevo i Željezničar najvjerovatnije će u direktnom duelu odlučiti ko će biti prvak Bosne i Hercegovine. Bordo tim je iz trke izbacio Zrinjski (1:0), Željo slavio protiv Veleža (0:3), a Čelik petardom srušio Široki Brijeg (5:3).

Fudbal 09.05.2015 | 23:45

Bordo tim je savladao u Zrinjski u derbiju kola i praktično izbacio iz trke aktuelnog šampiona. Strijelac jedinog gola vrijednog tri boda postigao je Leon Benko u 80. minutu!

Prvo poluvrijeme utakmice između Sarajeva i Zrinjskog proteklo je bez većih prilika za golove, ali su vođstvu bili bliži gosti iz Mostara.

Prepustili su inicijativu bordo timu i čekali šansu da iz kontranapada zaprijete i već u prvih 15-ak minuta propustili dvije prilike da savladaju golmana domaćina.

Ekipa Dženana Uščuplića nije mnogo pokazala u prvom dijelu, ali se u startnih 11 poslije mnogo vremena vratio Banjalučanin Nemanja Bilbija, koji je produžio ugovor.

Prvi udarac ka golu "plemića", Sarajevo je uputilo tek u 45. minutu kad je šut oprobao Miloš Stojčev, ali je lopta otišla iznad prečke.

U nastavku su domaći u prvom napadu stvorili odličnu šansu u kojoj je Benko istrčao kontranapad i šutirao, ali je Mostarce spasila stativa!

Potom je jedan pas imao svoj "huliganski šou" kojim je na kratko prekinuo meč, da bi plemići u nastavku bili bolji od domaćina.

Na krilima bivšeg igrača Sarajeva Vučine Šćepanovića Zrinjski je stvorio šansu ali je Matej Delač intervenisao ispred Steve Nikolića.

Delač je spasio Sarajevo u 67. minutu poslije greške Džemala Berberovića, kad je poslije kontre odbnranio udarac Pere Stojkića.

I kad "plemići" nisu postigli pogodak, uslijedila je kazna u 80. minutu – Miloš Stojčev je odlično uposlio Benku, koji je izbjegao ofsajd zamku i rutinski pogodio mrežu Ratka Dujkovića - 1:0.

U samom finišu, Nikolić je u 90. minutu uhvatio volej i pogodio stativu, da bi u sudijskoj nadoknadi ponovo Delač spasio Sarajevo!

Čelik je petardom ispratio Široki Brijeg sa stadiona Bilino polje u najefikasnijoj utakmici kola - 5:3 (2:1).

Zenički tim je već u trećem minutu stigao do vođstva golom Marina Popovića, koji je glavom s peterca pogodio mrežu poslije centaršuta Dženana Burekovića.

Gosti su do izjednačenja stigli golom Dine Kresingera u 31. minutu poslije odličnog proigravanja kapitena Vagnera Laga - 1:1, ali su crveno-crni u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena ponovo pogodili mrežu Antonija Solde. Strijelac je bio Semir Bajraktarević.

Mahir Karić u 69. minutu je povisio na 3:1, a onda je u finišu uslijedila goleada - Dedić je prvo pogodio za 4:1, a Menalo smanjio na 4:2. Karić je potom svojim novim golom pogodio za 5:2, da bi Peko postavio konačnih 5:3.

U Vrapčićima je Željezničar zabilježio veliku pobjedu i vjerovatno će u direktnom dvoboju sa Sarajevom odlučiti ko će biti novi šampion.

Željo je stigao do prednosti protiv Veleža pogotkom prvog strijelca šampionata Riada Bajića u 25. minutu! Bajića je s golmanom "spojio" asistencijom Zoran Kokot, a prvi golgeter Želje je rutinski pospremio u mrežu.

U nastavku su Sarajlije čuvale rezultat, a posao im je bio olakšan nakon što je Reljić dobio dva žuta kartona pa su imali igrača više. Brojčanu prednost krunisali su u 89. i 90+1 minutama za važnu pobjedu pogocima mladog Bogdanovića.

Travnik je sa 2:0 pobijedio Slaviju i sačuvao nadu u opstanak, kao i zvornička Drina, koja je deklasirala nemotivisani sarajevski Olimpik (3:0).

Fenjeraš Zvijezda je samo remizirala 0:0 protiv tuzlanske Slobode i ako se ne dogodi neko čudo do kraja, može polako da pakuje kofere u Prvu ligu Federacije BiH.