ABA: Cedevita na Zvezdu u finalu!

Zagrepčani zasluženo dobili "majstoricu" polufinala u Podgorici i za vikend će gostovati u Pioniru.

Košarka 22.04.2015 | 21:00

Ekipa Cedevite drugu sezonu zaredom ide u finale plej-ofa ABA lige i u Evroligu!

Tim Jasmina Repeše slavio je u uzbudljivoj, petoj utakmici polufinala protiv Budućnosti u Podgorici - 66:70 (14:15, 19:24, 17:14, 16:17).

To znači da će Cedevita u prve dve utakmice serije za titulu, u subotu i nedelju, gostovati Crvenoj zvezdi Telekom. Treći meč na rasporedu je 29. aprila u Zagrebu, a eventualni četvrti meč i "majstorica" 30. aprila, odnosno 2. maja.

Najbolji crnogorski tim poveo je u polufinalu sa 2:0, ali je dva puta poražen u Zagrebu i onda pred 4.500 svojih navijača nije uspeo da se izbori sa psihološkim pritiskom, kao i kvalitetnim rivalom.

Nervozu u redovima domaćih najbolje ilustruju šut za tri poena (6/29, od toga 2/14 u drugom poluvremenu) i sa linije slobodnih bacanja (3/9 u prvom poluvremenu, ukupno 18/27).

Na drugoj strani, igrač utakmice Miro Bilan (16p, 5sk) učinkom 8/8 sa linije "penala" dao je ton gotovo savršenom izdanju čitavog tima - 23/25.

Budućnost je bila nešto bolja u ofanzivnom skoku, napravila je manje grešaka, ali je to bilo nedovoljno da nadoknadi brojne promašaje.

Cedevita je preuzela inicijativu između 15. i 18. minuta, kada je Marko Tomas (11p, 6sk) prvom od njegove tri trojke u prvom poluvremenu pokrenuo seriju od 2:14. Gosti su preokrenuli na 28:36 i ostali u vođstvu do samog kraja.

Podgoričani su sredinom treće deonice uhvatili priključak, smanjivali su nekoliko puta na samo poen razlike (52:53 u 31, 57:58 u 33. i 59:60 u 35. minutu), ali to je bio njihov maksimum.

Iako su sa pet uzastopnih izgubljenih lopti omogućili rivalu da se tri minuta pre kraja vrati na maksimalnih "plus osam" (59:67), igrači Budućnosti smogli su snage da izvrše poslednji pritisak na ne baš sigurne goste.

Međutim, Rejnolds je 54 sekunde pre kraja iskoristio samo jedno slobodno bacanje (66:68), a napad za izjednačenje ili vođstvo završen je ishitrenim šutom i promašajem Bojana Subotića van linije 6,75 metara.

Fran Pilepić sa dva precizno izvedena bacanja je stavio tačku na ovo polufinale.

NAJBOLJI STRELCI: Rejnolds 13 (3sk, 5as), Planinić 13, Savović 12 (7sk) - Bilan 16 (5sk), Babić 12 (4sk), Tomas 11 (6sk), Pilepić 9.