Ovo su sastojci koji se kriju u vašoj šoljici kafe

U razvijenom svetu, zavisnost od kafe je najrasprostranjeniji porok posle zavisnosti od nikotina. Mnogi ne mogu da zamisle život bez ovog napitka, kome je nemački kompozitor Johan Sebastijan Bah posvetio “Kantatu o kafi”.

Zanimljivosti 20.03.2015 | 07:05
Ovo su sastojci koji se kriju u vašoj šoljici kafe

Zbog toga ne iznenađuje što proizvođači kao što su “Starbaks” i “Neskafe” ne nude upotrebljive informacije o supstancama koje sadrži.

Američki botaničar Džejms Djuk, autor Fitohemijskie i etnobotaničke baze podaka američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA), otkrio je preko hiljadu hemijskih supstanci samo u kafi, a ovo su neke od njih.


Kofein
Ovaj beli prah je zaslužan što se na svetu proizvodi više od sedam milijardi kilograma zrnaca kafe godišnje. Reč je o otrovnom alkaloidu (poput nikotina i kokaina), koji biljke koriste da ubijaju parazite. Kofein ima stimulativno dejstvo, jer blokira receptore adenozina, koji utiče na san.

Voda
Vruća voda izvlači iz kafe arome i ulja. Jedna šoljica kafe sadrži 98,75 odsto vode i 1,25 odsto rastvorljive biljne materije. Kofein je diuretik, što znači da podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma.

2-Etilfenol
Ova supstanca vašoj jutarnjoj kafi daje smolast miris. Pod uticajem prevelike količine (oko jedan gram po kilogramu telesne težine, dakle, mnogo više nego što je ima u šoljici kafe) pacovi su se kao pijani teturali po kavezu. To je takođe komponenta feromona buba-švaba, hemijskih signala kojima upozoravaju koloniju na opasnost.

Hininska kiselina
Ovaj sastojak, koji može da izazove osećaj pečenja u želucu, koristi se za proizvodnju “tamiflua”, leka protiv gripa.

Hlorogena kiselina
Neuroni koje su naučnici u laboratoriji tretirali ovom kiselinom bili su velikim delom (mada ne potpuno) zaštićeni od oštećenja pod uticajem slobodnih radikala. Prema tome: kafa je dobar izvor antioksidanata.

Dimetil-disulfid
Prirodni proizvod prženja zelenih zrnaca kafe postoji samo u tragovima u šoljici kafe, što je dobro, jer je to jedan od sastojaka koji ljudskom izmetu daje miris.

Acetil-metil-karbinol
Bogat, puterast ukus kafe delimično potiče od ove zapaljive žute tečnosti, koja doprinosi ukusu maslaca. Ova supstanca je takođe komponenta veštačke arome kokica iz mikrotalasne peći.

Putrescin
Da li ste se pitali zašto je pokvareno meso toliko otrovno? Ptomaini, poput putrescina, nastaju kada bakterije ešerihije koli iz mesa razlažu aminokiseline. Izaziva veoma neprijatan miris.

Trigonelin
Reč je o molekulu nijacina sa dodatnom metil-grupom. Razlaže se na piridine, koji kafi daju slatkast, zemljani ukus i sprečavaju bakteriju koja razara zube Streptococcus mutans da se zalepi za njih.

Nijacin (vitamin B3)
Drugi naziv za nijacin je vitamin B3. Na temperaturi iznad 70 stepeni Celzijusa trigonelin gubi stabilnost. Na toj temperaturi se odvaja metil-grupa, oslobađajući nijacin u vašu šoljicu. Dva ili tri espresa obezbeđuju polovinu preporučene dnevne doze.

Teofilin
Ovo je jedan od mnogih hemijskih srodnika kofeina. Blago stimulativno sredstvo i mišićni relaksant koristi se za ublažavanje simptoma astme, bronhitisa i emfizema. Loša strana mu je što loše reaguje sa nekim od novijih antibiotika.

Izvor: Blic

Komentari / 0

Ostavite komentar