Spas traže u kupovini bubrega u Italiji
Zamjenski, zdravi bubreg trenutno čeka oko 700 pacijenata u Bosni i Hercegovini, koji su kandidati za kadaveričnu transplantaciju, jer nemaju adekvatnog živog davaoca.
Republika Srpska 14.03.2015 | 08:17
U Republici Srpskoj, u kojoj još nisu stvoreni uslovi za kadaveričnu transplantaciju (presađivanje organa sa preminule osobe na živu) u Univerzitetskoj bolnici Klinički centar Banjaluka, na novi bubreg čeka od 300 do 350 pacijenata.
Halima Resić, predsjednica Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH, istakla je da je namjera da u BiH što prije bude smanjen broj pacijenata na dijalizi, a proces transplantacije krene tempom kakav je u državama regije, prvenstveno u Hrvatskoj, u kojoj je prošle godine izvršeno čak 197 transplantacija bubrega.
Senaid Trnačević iz UKC Tuzla naveo je da je u toj ustanovi za dva mjeseca ove godine urađeno šest kadaveričnih transplantacija, a prošle godine 15.
Lada Sarajlić, direktorica Centra za transplantacijsku medicinu FBiH, kaže da su na listi čekanja za transplantaciju bubrega 226, za jetru 11, a za srce dva pacijenta. Od otvaranja prošle godine do sada imali su sedam donora.
Aleksandar Radun, predstavnik Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika Republike Srpske, koje okuplja oko 1.100 teških bubrežnih bolesnika, navodi da je teško pronaći živog donora bubrega za transplantaciju u Banjaluci, te se nada da će se i u Srpskoj konačno sa mrtve tačke pokrenuti pitanje uvođenja kadaverične transplantacije i da će Republika Srpska postati dio evropske donorske mreže organa.
Istakao je da su među onima koji čekaju transplantaciju burega mahom mladi ljudi do 40 godina, a među njima i tinejdžer od 17 godina.
Prema njegovim riječima, u posljednjih 15 godina oko 70 dijaliziranih pacijenata novi bubreg dobilo je tokom operacija koje su vršene u Italiji, Rusiji, Francuskoj. Radun je istakao da je 30 odsto troškova tih skupih operacije snosio Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, a ostalo sami pacijenti, uglavnom prikupljajući novac preko humanitarnih aktivnosti.
Neki pacijenti iz Republike Srpske, kako kaže, svoj zdravstveni problem riješili su kupovinom i transplantacijom bubrega u klinici u Padovi u Italiji.
"Procedura je da pacijent uradi pripreme za transplantaciju ovdje na UB KC Banjaluka, a onda idu u kliniku u Padovi, gdje vrše tipizaciju tkiva. Jedna pacijentkinja iz Republike Srpske upravo je uplatila oko 60.000 evra za transplantaciju bubrega i pankreasa u ovoj klinici, koja obezbjeđuje organe", istakao je Radun i dodao da po uplati pacijet čeka na red, i svaka tri mjeseca šalje krv na analizu u ovu kliniku do poziva na transplantaciju.
U padovskoj klinici novi bubreg do sada je dobilo 10 članova udruženja iz RS, a još oko pet planira da ide tamo na transplantaciju.
Milorad Grujičić, hirurg nefrolog na UB KC Banjaluka, te predsjednik Udruženja nefrologa Republike Srpske, istakao je da je za kadaveričnu transplantaciju, potrebno upostaviti preduslove u tehničkom i organizacionom smislu, što je teško u postojećim uslovima, prije rekonstrukcije UB KC.
Dodao je da je neophodno nabaviti i aparat za tipizaciju tkiva, čija je cijena oko 2,5 miliona KM. On je rekao da je veliki napredak što je do sada urađeno 17 uspješnih transplantacija bubrega od živih donora na primaoca u Banjaluci. Prošle godine urađeno je pet takvih operacija, a i ove godine je planirano minimum pet.
Republika Srpska treba formirati centar za zavještanje organa
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske istakli su da su stvoreni svi zakonski preduslovi za kadaveričnu transplantaciju u Republici Srpskoj, ali da treba formirati instituciju za zavještanje organa. "Formiranjem koordinacionog centra biće stvoreni uslovi za formiranje baze podataka o primaocima i davaocima ljudskih organa koji su za života dali pisani pristanak o darivanju istih", navode u Ministarstvu. Nakon toga, kako ističu, biće moguće formirati i jedinstvenu listu čekanja za transplantaciju organa, po hitnosti.
Izvor: Nezvaisne novine
Komentari / 1
Ostavite komentarGASTARBAJTER
14.03.2015 07:54U REPUBLICI SRPSKOJ JE JEDINO U TOKU POSLEDNJA NEUSPJEŠNA "TRANSPLANTACIJA" NOVOG MINISTRA ZDRAVLJA... ROGOBATNA VLAST JE DO SADA ODBACILA VIŠE TRANSPLANTIRANIH MINISTARA ZBOG "NEPODUDARNOG" TKIVA... OVDE NE VLADA PROFESIONALIZAM I STRUČNOST NEGO "KALAEMLJENJE" ŠUPLJEG NA PRAZNO.
ODGOVORITE