Kako Partizan i Zvezda ''driblaju'' Vučića?!

Privatizacija fudbalskih klubova izgleda u ovom trenutku daleko iako je zakon odavno u pripremi.

Fudbal 09.03.2015 | 00:00
Kako Partizan i Zvezda ''driblaju'' Vučića?!

Iza priznanja premijera Vučića o nemoći da ubedi Zvezdu i Partizan da je to najbolje rešenje krije se strah od svojinske transformacije, koja bi iz temelja izvrnula odnose u njima.

- Premijerova izjava je odraz realnosti jer ne želi da stavlja ružičaste naočare ljudima iz fudbala i javnosti. Ovaj način preživljavanja klubova je neodrživ i privatizacija je jedini put ako želimo da u Srbiji gledamo bolji fudbal i Ligu šampiona - kaže za „Blic“ Zoran Babić, šef poslaničkog kluba SNS u Skupštini Srbije, ne gubeći optimizam:

- Otpora ima, ali verujem da je država jača od pojedinaca i grupa i da će uspešno izgurati ovaj proces.

Aleksandar Vučić:
„Bio sam na meti navijača zbog insistiranja da se klubovi privatizuju. Pitanje je da li će država imati snage za to. U ovom trenutku nisam sposoban da ubedim ljude iz Partizana i Zvezde da je privatizacija jedino rešenje“.

Predstavnik opozicije Borko Stefanović iz DS-a još je konkretniji:

- O transformaciji klubova nismo posebno raspravljali, ali imamo jasan stav. Kriza u fudbalu mora se rešiti dobijanjem titulara, a mislim da nam je najbliži španski model, koji podrazumeva jedan vid navijačkog akcionarstva.

Po njegovom mišljenju, jasno je zašto se navijači zasad protive:

- U njihovoj svesti privatizacija u Srbiji znači pljačku, mešetarenje i kriminal, pa su zato skeptični. Ako zakon bude precizan i realan, i to se može promeniti.

Čelnici Crvene zvezde su išli u susret procesu, pa su u novembru sačinili svoj predlog. Prema rečima direktora Terzića, klub je pokušao da pronađe specifično rešenje.

- Opredelili smo se za Bajernov model, koji je u stvari dokapitalizacija. Na prodaju bi išlo 49 posto vlasništva nad klubom, a deoničari bi uticali na odluke i učestvovali u dobiti prema udelu - objasnio je on.

Otuda zainteresovanost biznismena Miodraga Kostića da kroz javno-privatno partnerstvo uloži u Partizan i Zvezdu naišla ja na pozitivan odjek kod večitih rivala, pod uslovom da zakon jasno odredi pravila.

U praksi to znači privatna kompanija preuzima upravu nad državnim objektom ili infrastrukturom u zamenu za obavljanje poslova određenih ugovorom. Posle isteka ugovora, objekat se vraća pod državnu kontrolu.

U Ministarstvu sporta, s Vanjom Udovičićem na čelu, kažu da su uradili svoj deo posla.

- Ministarstvo privrede je formiralo radnu grupu i sada rukovodi tim procesom, a mi pomažemo. Razgovarali smo s klubovima i svi su za profesionalizaciju. Ostaje da predlog zakona definiše detalje, a onda ćemo videti da li stvarno ima podršku - kažu u Ministarstvu sporta.

Ni nova uprava Partizana, prema tumačenju potpredsednika Milorada Vučelića, neće ometati proces u najavi.

- Mi smo za privatizaciju i smatramo je jedinim rešenjem za naš fudbal i čitav sport. Drugog nema, a modeli koje će predvideti zakon su druga priča. Bitno je kako će se uvažiti specifičnosti klubova, a u ostalom nemamo dilemu - kaže Vučelić.

U Jagodini, čiju petinu budžeta popunjava grad, ne beže od promene vlasništva, naprotiv.

- Već sam rekao da je naš klub dobra udavača i ostajem pri tome. Uzdigli smo ga do određenog nivoa, a za dalji pomak moraju se pronaći novi načini finansiranja. Dosadašnji je prevaziđen, pa samo ljudi s kapitalom i idejom mogu da ga povuku naviše. Fudbal je biznis, pa je logično da probleme rešava kao u privredi, kapitalom - kaže predsednik Jagodine Goran Milanović.

U Zajednici Superlige preovladava podrška privatizaciji, bar deklarativno.

- U principu, svi su za neki oblik transformacije i smatraju da će im to doneti svež kapital. Cenimo napore premijera, ministra sporta i radne grupe i nadamo se da će istrajati u toj ideji - kaže Zoran Šćepanović, predsednik Zajednice Superlige i prvi čovek Vojvodine.

Od transfera igrača u poslednjih deset godina Partizan i Crvena zvezda zaradili su 200 miliona evra. Prema nalazima radne grupe Uprave kriminalističke policije MUP Srbije, koja je istraživala prelaske igrače, država je oštećena za višemilionske iznose koji su završili u privatnim džepovima. Naravno, porez na transakcije nije plaćen.

Komentari / 0

Ostavite komentar