Deda krao, unuk vraća

Unuk jednog britanskog vojnika odlučio je da vrati vredne bronzane predmete koje je njegov deda ukrao u afričkoj Kraljevini Benin.

Svijet 02.03.2015 | 22:59
Deda krao, unuk vraća

Mark Voker iz Velsa prošle godine je otputovao u Nigeriju kako bi predao ukradene umetnine čukununuku kralja čiju je palatu 1897. opljačkao njegov deda Herbert Voker, u društvu nekoliko stotina drugih vojnika.

Britanske jedinice su u Kraljevinu Benin, koja je zauzimala deo teritorije današnje Nigerije, poslate u znak odmazde nakon ubistva sedmorice britanskih oficira. U to vreme, Britanci su često posećivali Benin Siti, radi eksploatacije prirodnih bogatstava poput kaučuka i slonovače.

Nakon što su vojnici poubijali Afrikance, iz kraljevske palate su ukrali više od 2.000 umetničkih dela i odneli ih u Englesku.

Većina predmeta je prodata ili je završila u muzejima, ali su pojedine artefakte zadržali oficiri, pa je tako Markov deda prisvojio “pticu proročanstva” i bronzano zvono za prizivanje predaka.

Mark ih je nasledio pre dve godine i ubrzo potom se povezao sa organizacijom koja se bori za vraćanje ukradenih umetnina u Benin. Uz njihovu pomoć, otputovao je u Nigeriju i vratio bronzane statue potomku kralja.

- Dočekali su me sa velikom zahvalnošću i entuzijazmom, a nisam mnogo uradio. Samo sam vratio predmete tamo gde će se najbolje brinuti o njima - ispričao je Mark po povratku.

Edun Akenzua, brat današnjeg kralja Benina, srećan je što mu se ostvarila želja da bar deo ukradenih predmeta bude vraćen u palatu.

Mark Voker kaže da ne oseća sramotu zbog učešća njegovog dede u kaznenoj ekspediciji.

- Za njega to nije bila krađa, jer je osećao da napušteni predmeti nikome ne pripadaju - kaže on.

Oro ptica



Među umetninama koje je Mark Voker nasledio od dede našla se i „ptica proročanstva“, poznata još i kao oro ptica.


Bronzano zvono



Stanovnici Kraljevine Benin su ovakva bronzana zvona koristili prilikom obreda, u pokušaju da prizovu pretke i komuniciraju sa njima.

Eksponati

Od ukupno 2.000 predmeta koje su ukrali britanski vojnici, njih 800 je završilo u muzejima u Velikoj Britaniji, uključujući ovaj.

 

Izvor: Blic

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

bob

03.03.2015 02:21

Nije to ORO nego ORAO.

ODGOVORITE
Name

ko

03.03.2015 10:14

Ne bi ih on vratio vec nije mogao naci kupca za to pa odlucio da ispadne posten.

ODGOVORITE