PL: Praznično ludilo!

Početak 2015. nagovestio mnogo uzbuđenja u prvenstvu Engleske! "Tobdžije" izgubile od Sautemptona u gostima, posle svojih grešaka - 0:2. Jednu je kaznio i Dušan Tadić. Bliski susret navijača gostiju i menadžera Arsena Vengera.

Fudbal 01.01.2015 | 18:40

Prelepi golovi, preokreti, uzbuđenja... Mnogo toga viđeno je prvog dana 2015. godine u mečevima 20. kola Premijer lige.

Najjači utisak ostavio je svakako veteran Frenk Lampard, koji je svojim pogotkom doneo pobedu Mančester sitiju protiv Sanderlenda (3:2) i ostavio "građane" u šampionskoj trci.

Bio je to njegov 176. premijerligaški gol u karijeri, čime je prestigao Tjerija Anrija na listi najboljih strelaca. Ispred njega su Vejn Runi (181), Endi Kol (187) i Alan Širer (260).

Iskusni vezista ušao je u igru sa klupe (u 70. minutu zamenio Stevana Jovetića) i samo tri minuta kasnije udarcem glavom ponovo vratio prednost Sitiju, koji je kao i u prošlom kolu protiv Barnlija, bio na putu da prokocka 2:0.

Građani su posle prvog poluvremena bez golova poveli fantastičnim udarcem Jaje Turea u 57. minutu, a deset minuta kasnije Stevan Jovetić je na maestralan način duplirao prednost. Gosti su, međutim, uspeli da se vrate u meč golovima bivših "građana", Džeka Rodvela i Adama Džonsona (68. i 71. minut), ali ne i da sačuvaju bod.

Pritisak je sada na Čelsiju, koji od 18.30 igra gradski derbi protiv Totenhema.

Poput Mančester sitija u prošlom kolu, Liverpul je ovog četvrtka imao 2:0 posle prvog poluvremena, ali na kraju nije uspeo da savlada poslednjeplasirani Lester na svom Enfildu - 2:2.

Gosti su uspeli da izjednače udarcima van kaznenog prostora u razmaku od samo dva minuta. Prvo je pgodio Dejvid Nadžent u 58, a onda i Džefri Šlup u 60. Prethodno je Stiven Džerard dva puta bio precizan sa bele tačke, u 17. i 40. minutu, uz opasku da je prvi penal sudija Majk Džons poklonio "redsima", pošto je lopta pogodila Vesa Morgana u lice, a ne u ruku. Kod drugog je opravdano dosuđena najstroža kazna, jer je Deni Simpson zaista dirao loptu rukom...

Mnogo uzbuđenja viđeno je i u Njukaslu, gde je domaćin tri puta vodio protiv Barnlija, ali je meč na kraju završen remijem - 3:3.

Golgetersku seriju iz 2014, prvog dana 2015. nastavio je sjajni napadač Svonsija Vilfred Boni. Bio je strelac u drugom minutu nadoknade za bod svog tima u gostima protiv Kvins Park Rendžersa.

Fudbaleri Arsenala izgubili su od 22. novembra do 1. januara samo jednu utakmicu - od Stouka, 6. decembra (2:3). U međuvremenu su ostvarili osam pobeda i samo jednom igrali nerešeno - protiv Liverpula (2:2).

Ipak, na sve dobro što su uradili u tom periodu bacili su veliku mrlju prvog dana 2015. godine.

Na gostovanju Sautemptonu, u direktnom okršaju rivala koji će se boriti za četvrto mesto i plasman u Ligu šampiona, izgubili su od domaćina. Pre svega, zbog svojih grešaka.

Prvi gol su primili posle nepotrebnog istrčavanja svog golmana Vojćeha Ščesnog ka levoj korner zastavici. Napadač domaćina Sadio Mane povređen je stao na gol-aut liniju i majstorski prebacio Poljaka. Već posle osam minuta napustio je teren.

Konačnih 2:0 postavio je srpski vezista Dušan Tadić, golom posle još jedne greške momaka iz Londona. Ščesni je nespretno izpucao loptu baš na nogu momka iz Bačke Topole, koji je zatresao mrežu i definitivno obezbedio ekipi tri boda prednosti u odnosu na Arsenal.

Jesen je uglavnom bila sjajna za tim Ronalda Kumana. U istom raspoloženju njegovi igrači počinju i kalendarsku 2015, od koje očekuju mnogo. Bar plasman u kvalifikacije za Ligu šampiona.

Sa druge strane, u raskoraku svojih želja i mogućnosti tima koji vole, navijači Arsenala još jednom su na kraju utakmice skandirali protiv Arsena Vengera, ko zna koji put ga pozvavši na napusti klupu i klub. Posle 18 godina.