ABA: Partizan dobio Megu i već je na 5. mjestu!

Partizan sam na petom mestu posle pobede nad Mega Leksom, uz 26 poena Saše Pavlovića i isključenje Duška Vujoševića.

Košarka 08.12.2014 | 13:40

Košarkaši Partizana uradili su ono što su morali, da bi ostali u trci za plasman u plej-of ABA lige, odnosno za jedno od prva četiri mesta.

Popravili su skor na 6-5 i sami izbili na peto mesto, sa pobedom manje od četvrtoplasirane Olimpije (7-4), dok je Mega (5-6) ostala u kvartetu sa Krkom, Solnokom i Cibonom.

Dugo je delovalo da su izabranici Duška Vujoševića mnogo bliži pobedi, ali se u trećoj četvrtini "zakuvalo" nakon burnog protesta i isključenja stratega crno-belih.

Poletarci pod vođstvom Dejana Milojevića, pojačani iskusnim Markom Kešeljom, iskoristili su tu gužvu i pad koncentracije u redovima srpskog prvaka, da između 28. i 30. minuta sa 57:47 smanje na 57:52, a zatim i izjednače na 59:59, košem Marelje uz zvuk sirene.

Ipak, Partizan nije dozvolio iznenađenje.

Igrač utakmice, Saša Pavlović, odgovorio je uzastopnim akcijama "2+1", Milenko Tepić postigao važnu trojku za 73:66, a Milan Mačvan asistencijama pomogao da crno-beli slave konačnim rezultatom 89:80 (18:14, 25:19, 16:26, 30:21).

Povratnik u Partizan je posle blede partije protiv Hapoela pokazao zbog čega su Grobari toliko želeli da ga opet vide, ubacivši 26 poena, dok je kapiten Dragan Milosavljević tokom 25 minuta na parketu prolazio kroz svoje rekonvalescentske muke, zabeleživši četiri poena (šut za trojku 0/5), pet skokova i tri izgubljene lopte.

Iako su sve oči bile uprte u Nikolu Jokića i Nenada Miljenovića, kod Mege je "šou ukrao" krilni centar Andrija Bojić sa 22 poena i sedam skokova.

Zanimljivo je da su timovi imali identičan šut za tri poena (5/17) i gotovo identičan učinak sa linije slobodnih bacanja (Partizan 19/28, Mega 18/28).

Crno-beli su imali 18 skokova više (51:33, u napadu 16:8), a gosti dvostruko više asistencija - 11:22.

U prvom poluvremenu su se u listu strelaca upisala devetorica od 11 igrača Partizana (nije ulazio samo Milutinović), a najefikasniji je bio Pavlović sa 11.

Mihajlo Andrić do odlaska na odmor je imao sedam poena, a Milenko Tepić šest, uz sedam skokova i četiri asistencije.

U gostujućem timu prednjačili su Miljenović sa 13 i Bojić sa 11 poena, od toga devet zaredom na početku druge četvrtine.

Crno-beli su prve poene ubacili tek posle četiri i po minuta igre, kada je Tepić smanjio vođstvo Mege na 2:6.

Od tog trenutka je domaćin stegao odbranu i poenima iz kontranapada, ili nakon ofanzivnih skokova, sa lakoćom napravio preokret. Saša Pavlović u 8. minutu je istrčao dve kontre za 12:8, a Vanja Marinković savršenom trojkom iz desnog ćoška povisio na 18:12.

I u drugoj četvrtini igralo se u brzom ritmu. Mačvan je pronalazio saigrače u odličnim pozicijama za šut (29:18 - 12. minut), a Bojić pomalo neočekivanom serijom primakao Megu na 32:25.

Miljenović i Jokić (trojka) postarali su se da u 17. minutu bude samo 34:30, ali Milojevićeva ekipa nije mogla dugo da "pegla" strahovit deficit u skoku (32:11, od toga 13:3 pod protivničkim košem).

Pavlović je posle ofanzivnog skoka postigao trojku za 41:31, a Gagić povisio na 43:31, iz sjajne kontre po ugledu na fudbal - Marinković je sa levog krila prebacio loptu Pavloviću desno, a ovaj je iza leđa vratio Gagiću u sredinu, za zakucavanje i podizanje publike na noge.

Metalac - Crvena zvezda Telekom 20.30

TABELA: Zvezda 10-0, Budućnost 10-1, Cedevita 7-3, Olimpija 7-4, Partizan 6-5, Krka 5-6, Mega 5-6, Solnok 5-6, Cibona 5-6, Metalac 4-6, MZT 4-7, Zadar 3-7, Igokea 3-8, Levski 1-10.

PAROVI 12. KOLA: Olimpija - Levski, Solnok - Krka, Zadar - Partizan, Mega - Metalac (13. decembar), Cibona - MZT, Budućnost - Cedevita (14. decembar), Zvezda - Igokea (15. decembar).