Kriza protjerala 13. platu

Kako se približava kraj godine, radnici u Republici Srpskoj koji su živeli u neka bolja vremena, sa setom se sećaju trinaeste plate ili božićnica i premija, koje su legale na račune krajem godine i u mnogome popravljale kućni budžet.

Republika Srpska 01.12.2014 | 17:51
Kriza protjerala 13. platu

Iako nije zakonska obaveza, trinaesta plata u Republici Srpskoj već godinama je samo pusti san većine od 240.000 radnika Srpske.

Razloga za to je mnogo navode sindikalci, ali je ipak jedan najbitniji. To je loše ekonomsko stanje u Srpskoj i slabo poslovanje mnogih preduzeća. Mada kako kažu sindikalci ni poslodavci koji i imaju
uslove da isplate trinaestu platu to neće da urade i nagrade radnike.

Ipak nije sve tako ni crno. Trinaestu platu isplaćuju pojedine firme u Srpskoj. Na tom spisku su kako kažu u Savez sindikata RS „Banja Vrućica“ iz Teslića, koja već godinam na ovaj način obraduje svoje radnike, Rudnik uglja „Stanari“, „Sportek“ iz Kotor Varoša, „Pocinkaona“ Srebrenica....

Obrad Belenzada, predsednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, kaže da radnici u Srpskoj teško dobijaju i 12 plata godišnje pa kako onda da se nadaju trinaestoj.

- Položaj radnika u Srpskoj je veoma težak. Nema poštovanja zakona. Mnogi poslodavci rade na štetu radnika. Kada se radnici pobune ili zatraže veće plate ili čak bonus za kraj godine odmah im se preti otkazima i manjim primanjima - kaže Belenzada.

Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS, kaže da iako ima pozitivnih primera u Srpskoj gde se isplaćuje trianesta plata mnogo više zabrinjava podatak da čak svaki treći radnik u Srpskoj nema redovnu platu.

Direktor Unije poslodavaca RS Predrag Zgonjanin kaže da se trinaesta plata ne može definisati kao zakonska obaveza, ali da bi svako preduzeće, koje posluje po standardu o opštoj društvenoj odgovornosti i pri tome ostvaruje dobit, trebalo da nagradi radnike delom zarade koji su oni ostvarili sopstvenim radom.

- Kada bi se ova kategorija zakonski definisala, bilo bi to rezanje glave onima koji nisu u finansijskoj mogućnosti da to isplate - kazao je Zgonjanin.

DOKAZ USPEHA
BoŽana Radošević kaže da, nažalost, trinesta plata ili božićnica nije zaživela kod poslodavaca u Srpskoj.
-Taj potez bi trebalo da predstavlja poslovnu uspešnost nekog poslodavca i da tako pokaže da preduzeće dobro radi. Ali, to nije praksa kod poslodavaca u Srpskoj i teško će uopšte i postati - kaže Radoševićeva.

REGRES OBAVEZAN
Prema rečima Predraga Zgonjanina, često dolazi do zabune između regresa i trinaeste plate. Za razliku od trinaeste plate, regres je zakonska obaveza i tretira se kao dodatak za odmor.

- Trebalo bi, kada se u dogledno vreme bude menjao Zakon o radu, sredstva za regres prebaciti u platu i da on više ne postoji kao samostalna kategorija, pojasnio je Zgonjanin i dodao da je situacija u RS izuzetno teška i da se privreda, koja je tek počela da pokazuje znakove oporavka, našla na udaru majskih poplava, koje su joj nanele ogromnu štetu.

Izvor: Novosti

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

miki

01.12.2014 16:59

Ovi ocigledno nisu upoznati sa zakonom jer su regres i topli obrok vec odavno prebaceni u platu.

ODGOVORITE
Name

radnik kod NN privatnika

01.12.2014 17:19

Ja ne trazim:ni 13 platu, ni regres, ni topli obrok, samo neka mi daju da radim 40 sati sedmicno platu za te sate. Bice mi dovoljno. Ja i mnogi drugi to nemamo i veoma smo zaineresovani kako da dodjemo do toga.

ODGOVORITE
Name

Đoda

02.12.2014 14:52

Kriza je kao na sve uticala,samo ništa nije mogla ovim našim političarima.Računi u bankama im sve veći i veći.

ODGOVORITE