Moćne fotografije ovjekovječile život Afroamerikanaca

Prije dvije godine otkrivena je do tada nepoznata kolekcija fotografija Afroamerikanca po imenu Gordon Parks, koji je pedesetih godina prošlog veka zabilježio život crnaca u Alabami, njihovo ugnjetavanje i borbu za ljudska prava.

Svijet 15.11.2014 | 10:40
Moćne fotografije ovjekovječile život Afroamerikanaca

Sladoled za "obojene"

Parksova kolekcija fotografija nosi naziv: "Ograničenja: Javno i skriveno", i biće svečano predstavljena na izložbi Muzeja visoke umetnosti u Atlanti, počevši od sutra.


"Ograničenja" prate život tri afroameričke porodice, koje su živele u Mobilu u Alabami, odrastanje njihove dece i svakodnevnicu ispunjenu odbacivanjem zbog boje kože.

Neki su se ipak zajedno igrali

Fotografije su nastale 1956. godine, u doba najveće rasne segregacije u SAD, a okrivene su 2012. godine, šest godina nakon što je Gordon Parks (93) preminuo od raka.

U bioskop su mogli da uđu samo na poseban ulaz, nikako sa belcima

Parks je inače bio prvi crnac fotograf koji je radio za "Lajf" magazin, a radio je i za čuveni "Vog."


On je pratio život tri porodice: Tornton, Kouzi i Taner, u svakom aspektu, od odgajanja dece, odlaska u školu i crkvu, do posla kojim su se bavili.

Prodavnica rezervisana za "obojene"

Snimio je 70 dirljivih fotografija, od kojih je "Lajf" objavio samo 20, dok je preostalih 50 pronađeno tek pre dve godine.


Gordon Parks se kasnije posvetio fotografisanju Malkolma Iksa, barbare Strejsend, Muhameda Alija, a fotografije su takođe objavljene u magazinu "Lajf."

Kroz ogradu posmatraju igralište rezervisano za belu decu

Oprobao se i u režiranju filmova, a malo ljudi zna da je upravo on radio poznati klasik iz 1971. godine, film o crnom detektivu Šaftu, kojeg je kasnije, u rimejku proslavio holivudski velikan Semjuel L. Džekson.

Gospodin i gospođa Tornton

Režirao je i film "Drvo života", koje predstavlja autobiografsku priču o njegovom detinjstvu dvadesetih godina prošlog veka, i odrastanju mladog crnca u tipično belačko, rasističkoj sredini u Kanzasu.

Sedelo se u odvojenim redovima

Do kraja života bavio se pisanjem, i jedan je od osnivača danas čuvenog časopisa "Esens."

Izvor: Blic

Komentari / 0

Ostavite komentar