BiH najlošija zemlja za poslovanje u regionu

Prema godišnjem izvještaju o poslovanju 2015. godine koji su uradili eksperti grupe Svjetske banke, od zemalja regiona najbolje uslove za poslovanje ima Makedonija, a najlošije BiH.

Bosna i Hercegovina 03.11.2014 | 07:30
BiH najlošija zemlja za poslovanje u regionu

Prema ovom istraživanju, u kojem je analizirano 189 zemalja svijeta, od zemalja regiona, najbolje uslove za poslovanje, odnosno vođenje biznisa, ima Makedonija koja se nalazi na 30. mjestu.

Slijede Crna Gora, koja je rangirana na 36. mjestu, Slovenija 51, Hrvatska 65, Albanija 68. i Kosovo 75.

Srbija je po uslovima poslovanja na evropskom dnu, na 91 mjestu. Prema izvještaju Svjetske banke o prognozi uslova poslovanja za 2015. godinu BiH se nalazi na 107. mjestu.

Bosna i Hercegovina je najlošija zemlja za poslovanje u Evropi, a slijedi je Ukrajina koja je na 96. poziciji u izvještaju grupe Svjetske banke za 2015. godinu.

U izvještaju Svjetske banke Srbija je zauzela 91. mjesto, što je pad sa prošlogodišnje 77. pozicije, dok je od zemalja u regionu lošije plasirana jedino BiH, koja je na 107. mjestu.

Od zemalja u regionu najbolje je plasirana Makedonija na 30. mjestu, Crna Gora je na 36, Bugarska na 38, Rumunija na 48, Slovenija na 51. i Hrvatska na 65. mjestu.

Izvještaj Svjetske banke o poslovanju za 2015. godinu, pod nazivom "Više od efikasnosti", vrednuje propise za unapređenje poslovne aktivnosti, ali i one koji je ograničavaju.

Na prvom mjestu liste nalazi se Singapur, slijede Novi Zeland, Hong Kong, Danska, Južna Koreja, Norveška, SAD, Britanija, Finska i Australija.

S druge strane, najlošije rangirane zemlje na listi za poslovanje su Eritreja, Libija, Centralnoafrička Republika, Južni Sudan, Čad, Kongo, Afganistan, Venecuela, Angola, Haiti i Gvineja.

Važno je napomenuti da je izvještaj Svjetske banke sastavljen na osnovu kvantitativnih indikatora kao što su pokretanje biznisa, izdavanje dozvole za izgradnju, dozvola za električnu energiju, registrovanje imovine, uzimanje kredita, zaštita manjinskih investitora, plaćanje poreza, prekogranično trgovanje, provođenje ugovora i rješavanje nelikvidnosti.

Podsjetimo da se prošle godine BiH prema uslovima poslovanja nalazila na 131. poziciji među 189 zemalja.

Buka

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

prijedor

03.11.2014 17:15

DA BI PAVIĆ BIO NEKAKAV REGIONALNI LIDER I DA BI VARO NAROD ON JE TAMO NEGDJE U HRVATSKOJ A ZNA SE I GDJE PLATIO NAŠIM PARAMA CERTIFIKAT DA JE PRIJEDOR JEDINI GRAD U JUGOISTOČNOJ EUROPI KOJI JE NAJPOGODNIJI ZA STRANA ULAGANJA. MI GRAĐANI PRIJEDORA BI VOLJELI DA JE TO TAKO ALI NAŽAOST NIJE, PAVIĆ JE SVOJIM REKETIRANJEM OTJERAO I ONO MALO STRANACA ŠTO JE BILO, KO NE VJERUJE NEKA DOĐE U PRIJEDOR, U PRIJEDORU SAMO RADE PAVIĆEVE FIRME.

ODGOVORITE
Name

ĐURĐA I M

03.11.2014 17:42

Nije niko lud da plaća reket Dodiku i Paviću.

ODGOVORITE