Softver usporio rad ljekara

Uvođenje veb softvera za timove porodične medicine, u koji doktori upisuju podatke o pacijentima i evidentiraju ono što su uradili tokom pregleda, naljutilo je jedan broj ljekara, koji kažu da im je usporen rad, a time i smanjena produktivnost.

Republika Srpska 29.10.2014 | 08:18
Softver usporio rad ljekara

Tako, primjera radi, Rade Dujaković, v.d. predsjednika Slobodne etičke asocijacije "Medicus curat" Banjaluka, ističe da kada koristeći ovaj program hoće da napiše jednu uputnicu i pacijenti primjećuju da je potrebno pet minuta da se ona odštampa.

"Program je potpuni promašaj i ima elementarne nedostatke. Mi kao medicinski obrazovani ljudi smo ovdje prije svega da pomognemo bolesnom čovjeku. Ljekari su srozani na nivo daktilografa, koji treba da ukucavaju neke statističke podatke, ali je to sve sada jako usporeno", kaže Dujaković, inače porodični doktor banjalučkog Doma zdravlja.

Zamišljeno je, ističe on, da ovaj softver rad ljekara učini efikasnijim, ali ih je u konačnici usporio, tako da je "produktivnost bukvalno prepolovljena".

"Nama sada ne ostane nijedan minut za pregled pacijenta. To i pacijenti primjećuju - da doktori, umjesto u njih, gledaju u ekran. Čak i oni ljekari koji su dobro informatički 'potkovani' veoma su razočarani ovim programom, koji je zagušio efikasnost rada u ambulantama", upozorava Dujaković.

On ističe da za pacijenta ima 15 minuta, te da u tom vremenu treba da ga sasluša, pregleda, te izda terapiju ili uputnicu za dalju dijagnostičku obradu.

"Sada je to meni onemogućeno jer od silnih podataka koje od mene traži ovaj program nemam vremena za pacijenta", kritikuje Dujaković.

Da novonastala situacija nakon početka primjene ovog softvera nije idilična, priznaje i Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske, koji kaže da se program bazira na korištenju interneta.

Ispostavilo se, tvrdi Kuprešak, da je problem nastao zbog brzine interneta, a ne zbog samog koncepta softvera.

"Tako je vrlo često u ambulantama porodične medicine dolazilo do usporenog rada i na neki način 'štopanja' evidencije onog što je urađeno, a što je dovodilo do relativne frustracije doktora i izazvalo reakciju", rekao je Kuprešak.

Istakao je da problem koji se odnosi na brzinu isporuke interneta treba prevazići u idućem periodu.

"Udruženje ima jedan jasan stav - softver je dobar, ali nije idealan", rekao je Kuprešak.

Sa druge strane, iz resornog ministarstva kazali su da kontinuirano prate i kontrolišu proces uvođenja veb softvera za timove porodične medicine i promptno reaguju na prijave iz domova zdravlja. Kako tvrde, žalbe nisu česte.

"Dosad su samo dva doma zdravlja poslala informacije o problemima u funkcionisanju softvera - DZ Srbac i DZ Teslić. Predstavnici Ministarstva su u kratkom roku posjetili te domove zdravlja i u razgovoru s predstavnicima domova zdravlja razmotrili primjedbe", naveli su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Kako su dodali, u razgovorima je utvrđeno više prijedloga za poboljšanje, a nije se čula tvrdnja da je softver loš. U utvrđivanju činjenica, tvrde u Ministarstvu, potvrđeno je da su postojali problemi u komunikacionim linijama, a ne u softverskom rješenju.

Inače, implementacija veb aplikacije za timove porodične medicine počela je u maju, a do 15. oktobra implementirana je u 36 domova zdravlja. Planirano je da do kraja ovog mjeseca proces bude završen i u ostalim domovima zdravlja.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Dujo

29.10.2014 07:23

Mnogi ljekari nemaju pojma o racunarima u 21 vijeku!

ODGOVORITE
Name

Nikola

29.10.2014 07:48

Da je to jedini problem to bi bilo idealno. Nama nameću to softversko riješenje koje do sada ima nekoliko verzija i nijedna nije konačna. Mislim da je cijena softvera previsoka A da Firma iz Banja Luke , Računari d.o.o.dobro naplaćuje već godinama nesta sto mi treba da prihvatimo a pri tome služimo kao pokusni kunići.

ODGOVORITE
Name

Hogar

29.10.2014 10:26

Program nije pravljen da reši probleme u porodičnoj medicini. Napravljen je da reši financijske probleme onih koji su ga narucili, i onih koji su ga radili.

ODGOVORITE
Name

Bledoliki

29.10.2014 16:06

Gospodine Kuprešak da li je dovoljno 15 mb download-a i 15 mb upload-a? Brzina interneta je samo mali dio problema, Web medic je u fazi izrade, opremu koju koristi firma iz BL nije adekvatna i raspolažu sa malim brojem ljudi. Za 2-3 mjeseca kad se svi Domovi zdravlja povežu u sistem nastaće haos. Ako ostane u ovom obliku web medic neće biti dobro rješenje.

ODGOVORITE
Name

Banjalučanin

29.10.2014 17:19

Po svakom računaru na kojem je instaliran ovaj softver Fond zdravstvenog osiguranja plaća firmi Računari.d.o.o. 400 KM mjesečno. Ovakvih računara ima u svim domovima zdravlja i svim bolnicama. Na hiljade. Vlasnik firme Računari.d.o.o. gospodin Grga je veliki prijatelj Ranka Škrbića. Dalje zaključite sami.

ODGOVORITE
Name

Matrix

29.10.2014 21:33

Re: Banjalučanin lupaš ko maksim po diviziji. Fond već godinama ne plaća ništa po ovom projektu. Lako provjerljivo u Fondu.

ODGOVORITE