Nastavljeno ispunjavanje obaveza prema tribunalu
Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je Informaciju o saradnji institucija Republike Srpske sa Haškim tribunalom od 1.
Republika Srpska
14.03.2012 | 13:01
Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je Informaciju o saradnji institucija Republike Srpske sa Haškim tribunalom od 1. aprila do 31. decembra 2011. godine, u kojoj se navodi da su MUP i Republički centar za istraživanje ratnih zločina nastavili ispunjavanje obaveza prema Tribunalu i saradnju sa advokatskim timovima odbrane optuženih za ratne zločine s ciljem pružanja stručne i druge pomoći.
U Informaciji se navodi da je u datom periodu MUP Republike Srpske nastavio da preduzima aktivnosti na lociranju i hapšenju preostalih haških optuženika i aktivnu saradnju sa obavještajno-bezbjednosnim službama BiH i Srbije.
Na području BiH koordinirano je vršena saradnja sa istražiocima Tužilaštva Haškog tribunala i međunarodnim vojnim snagama NATO i EUFOR-a, ističe se u tekstu.
U izvještajnom periodu održana su tri radna sastanka u kancelarijama Haškog tribunala u Sarajevu u vezi sa hapšenjima haških optuženika. Na sastanku održanom 26. maja prošle godine u Sarajevu saopštena je informacija da je 26. maja 2011. godine u mjestu Lazarevo kod Zrenjanina lišen slobode haški optuženik general Ratko Mladić.
Angažovanjem pripadnika BIA 20. jula 2011. godine između Inđije i Novog Sada, pored sela Krušedol, područje Fruške Gore, lišen je slobode posljednji haški optuženik Goran Hadžić, koji je 22. jula 2011. godine avionom prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala.
Dostavljeno je jedanaest odgovora koji su se odnosili na dostavljanje razne dokumentacije, dosijea, provjera adrese boravišta lica i njihovih telefonskih brojeva, te pet obavezujućih sudskih naloga za četiri lica, a u vezi sa postupcima koji se vode pred Haškim tribunalom.
U fazi realizacije je prikupljanje materijala za potrebe tima odbrane nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, čiji istražioci su pregledali arhivsku građu koja se nalazi pod ingerencijom centara javne bezbjednosti Istočno Sarajevo, Trebinje i Bijeljina, te Stanice javne bezbjednosti Zvornik.
Poslanik SDS-a Miroslav Kojić rekao je da ostale aktivnosti treba da budu pružanje institucionalne pomoći porodicama uhapšenih.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović postavio je pitanje šta je do sada urađeno sa Fondacijom za pružanje pomoći porodicama optuženih za ratne zločine, nakon što je na posebnoj sjednici parlamenta od 13. aprila prošle godine doneseno 29 zaključaka, među kojima je i formiranje fonda.
Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić naglasio je da Republički centar za istraživanje ratnih zločina treba da se fokusira na pitanje kvaliteta procesa protiv haških optuženika koji još nisu pravosnažno okončani, te uslova u kojima izdržavaju kaznu pravosnažno osuđeni državljani Republike Srpske.
"Potrebno je da Centar izvrši pritisak na institucije vlasti da se pomogne porodicama i da se inicira solidarnost od onih koji to mogu", rekao je Čavić.
Burno suđenje Dodiku: Odbrana zatražila izuzeće sudije
09.10.2024 | 14:50