Dačić: Kosovo i dalje najveći bezbednosni izazov
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da u regionu Zapadnog Balkana ne postoji definitavan epilog nedavno završenih ratova, ali da se prepoznaje tendencija mirnog rešavanja spornih pitanja, iako je Kosovo i dalje jedan od potencijalno najvećih izvora nestabilnosti u regionu.
Republika Srpska
21.09.2012 | 13:07
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da u regionu Zapadnog Balkana ne postoji definitavan epilog nedavno završenih ratova, ali da se prepoznaje tendencija mirnog rešavanja spornih pitanja, iako je Kosovo i dalje jedan od potencijalno najvećih izvora nestabilnosti u regionu.
"Priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti od strane pojedinih država regiona doprinelo je usložnjavanju spoljnopolitičkih prilika na Balkanu i udaljilo nas od dijaloga zasnovanog na medjusobnom poverenju", rekao je Dačić, otvarajući drugi dan Beogradskog bezbednosnog foruma.
Vlada Srbije nastojaće, prema njegovim rečima, "da nadje rešenja za sva pitanja i izgradi nove mostove sa zemljama u regionu i sa institucijama u Prištini".
Stav Srbije prema pitanju Kosova je jasan i zasniva se, podsetio je premijer, na poštovanju Rezolucije SB UN 1244 i pravnog poretka u Srbiji.
Srbija je spremna da se nastavi dijalog Beograda i Prištine, u interesu gradjana, ali i zato što želi da bude zaslužna za jačanje mira, stabinosti i reginalne saradnje.
"Srpskom narodu je dosta sukoba, ratova i žrtava, potrebno je voditi racionalnu politiku koja će uvažavati legitimne interes svih naroda koji žive na balkanu", rekao je Dačić.
Jedan od elemenata pomirenja i saradnje u regionu je, kako je objasnio, procesuiranje ratnih zločinaca.
"Srbija smatra da u slučaju svih zločina treba utvrditi istinu i doprineti trajnom miru i stabilnosti. Sve žrtve zahtevaju da se kazne počinioci zločina, a to zaslužuju i srpske žrtve. To uključuje i istragu o trgovini ljudskim organima što je jedan od najmonstruoznijih zločina u istoriji", objasnio je Dačić.
Sve države Balkana dužne su, kako je ocenio, da saradjuju u interesu svojih gradjana, i ne sme se evrointegrativni procesi u bilo kojoj zemlji koče pod bilo kakvim izgovorom, jer bi to destabilizovalo region.
Hrvatska, prema rečima premijera Dačića, time što ulazi u EU prestaje da bude zainteresovana za druge države regiona, što, kako je objasnio, potvrdjuje i činjenica da još nema sporazuma koji bi omogućio gradjanima Srbije i Hrvatske da granicu prelaze sa ličnim kartama.
"Za razliku od moderne Evrope, koja je za manje od deset godina posle Drugog svetskog rata počela ga gradi zajedničke institucije, mi na Balkana 20 godina po završetku sukoba još živimo u prošlosti. To je znak da ne poštujemo sami sebe. Umesto da radimo na formiranju zajedničkog balkanskog saveta, idemo smerom koji je suprotan onome što rade obični gradjani na Balkanu", smatra Dačić.
Negativne posledice ekonomske krize, poput nezaposlenosti i negativnog privrednog rasta, osećaće se, prema njegovim rečima, i narednih godina u regionu, a njihov intenzitat zavisiće od oporavka u EU, a strateški odgovor mora biti razvijanje saradnje u regionu.
Dačić je konstatovao da je ta saradnja već na viskom nivou kada je reč o borbi protiv kriminala.
"Postalo je jasno da svi stremimo istom cilju - obezbedjivanju bezbednosti za gradjane. Sa druge strane ima situacija kada jedni drugima ne možemo pomoći, kao što su niske temperature ili suše, jer je svako imao problem da izadje sa katastrofom koja nas je zadesila", rekao je Dačić.
Osvrćući se na situaciju u Srbiji, Dačić je rekao da je, i pored krize koja ima negativne implikacije na sve sfere društava, učijen značajan napredak u smislu poverenja gradjana u institucije koje se staraju o bezbednosti i bore protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Dačić je, takodje, komentarišući akutne globalne bzbednosne izazove, poput demonstracija u muslimanskim državama, poručio da se Srbija najoštrije protivi nasilju i napadima na američke i evropske ambasade širom sveta.
"Prošle godine je na ovom forumu zaključak bio da je Balkan priča o uspešnom uspostavljanju bezbednosti u nastajanju, ove godine treba reći koliko smo daleko od izgradnje okruženja u kojem će svaka država funkcionisati po modernimm princima demokratije i učestvovati u uspostavljanju mira", zaključio je Dačić.
Drugi Beogradski bezbednosni forum, koji su zajednički organizovali Beogradski fond za političku izuzetnost, Evropski pokret u Srbiji i Beogradski centar za bezbednosnu politiku, okupio je oko 70 svetskih i domaćih zvaničnika, nezavisnih eksperata koji se bave bezbednosnim, spoljnopolitičkim i ekonomskim temama od regionalnog i globalnog značaja.
Tema ovogodišnjeg foruma je "Suočavanje sa krizom: izazovi za demokratiju i bezbednost", a na današnjim panelima će, izmedju ostalih, govoriti vicepremijer i ministar odbrane Srbije Aleksandar Vučić, potpredsednica Vlade Srbije za evrointegracije Suzana Grubješić i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak.
Crnadak objavio: Dodik potvrđuje da je 'spreman da sa Amerikom napravi dil oko migranata' (VIDEO)
02.07.2025 | 14:26