Obilježiti stradanje vojnika sa nadom u pravdu
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je očekivanje da će obilježavanje stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu proteći mirno kako bi se ojačala nada da će doći do procesuiranja tog zločina.
Republika Srpska
01.05.2012 | 15:51
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je očekivanje da će obilježavanje stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu proteći mirno kako bi se ojačala nada da će doći do procesuiranja tog zločina.
"Dobrovoljačka je još jedna otvorena rana imajući u vidu činjenicu da za te zločine niko nije odgovarao i ove godine to moramo obilježiti u miru i u nadi da će pravda morati da bude zadovoljena", rekao je Dodik novinarima u Gradišci.
On je podsjetio da su pravosudne institucije BiH učinile sve da se omalovaži taj događaj, jer je strani tužilac Džud Romano pred kraj svog mandata obustavio istragu u ovom predmetu. Dodik je podsjetio da je prethodno odbijeno potpisivanje sporazuma sa Tužilaštvom Srbije, koje očigledno ima dokaze koji nesumnjivo ukljazuju na zločin.
Predsjednik Srpske ističe da ne vjeruje u pravosuđe BiH, jer je selektivno i njegove institucije su političke, a ne pravne.
Prema njegovim riječima, one su stvorene da bi potvrdile da su zločini činjeni samo na srpskoj strani, iako je zločin u Dobrovoljačkoj bio među prvim zločinima u ratu u BiH.
Neprocesuiranjem tog zločina, kaže Dodik, želi se odrediti karakter tog rata, a stavljanjem Dobrovoljačke ulice izvan pravnog konteksta nastoji se očuvati politički stereotip o tome da su zločini činjeni samo na jednoj strani.
"Treba vidjeti da su već 1992. godine relevantni politički faktori kod muslimana govorili o agresiji i genocidu, kada nije bilo nikakvih elemenata toga, što govori o stereotipu koji i danas pokušava da se održi", upozorio je Dodik.
Stradanje pripadnika Jugoslovenske narodne armije 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu biće obilježeno sutra i u četvrtak, 3. maja.
Za sutra je u Istočnom Sarajevu predviđeno obraćanje zvaničnika i duhovno-poetska akademija, a za četvrtak najavljena je mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem bivšom Dobrovoljačkom ulicom. Nakon toga će u Spomen crkvi u Miljevićima biti služen parastos, a potom položeno cvijeće na Spomen krstu u Vojničkom groblju.
Napadom na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj, koja se početkom maja 1992. mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH. Bezbjednost vojnika garantovao je tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović.
Međutim, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta. U periodu od nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok je više od 200 zarobljeno. Prvi napad izvršen je 2. maja, napadom na kasarnu JNA.
Novi tajni pregovori u toku: U sve uključeni Amerikanci, žele Željku Cvijanović umjesto Dodika
06.07.2025 | 10:04