Грађани знају значај нових технологија у изборном процесу

Грађани јасно препознају значај увођења нових технологија у изборни процес у БиХ, али је евидентно да још увијек недостаје довољно информисаности о томе шта конкретно доносе ове промјене.

Босна и Херцеговина 17.05.2026 | 15:26
Грађани знају значај нових технологија у изборном процесу

Ово је на "Икс" налогу објавио посалник у ПД ПСБиХ Бранислав Бореновић.

"Чак 83% грађана позитивно гледа на увођење нових технологија и скенера у изборни процес, док 62% сматра да ће оне смањити ризик од изборних манипулација и превара. Истовремено, више од половине испитаника каже да није довољно упознато са самим промјенама и начином њихове примјене", навео је Бореновић.

Наглашава да је важно да институције, медији, политички субјекти и цивилни сектор заједнички раде на едукацији људи и јачању повјерења у изборни процес.

"Управо о томе треба више говорити и комуницирати до изборног дана, 4. октобра ове године, како кроз модерне технологије обезбиједити фер, поштене и транспарентне изборе, уз мање простора за злоупотребе и крађу изборне воље грађана", навод Бореновић.

 

(БН)

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Лука

17.05.2026 15:58

Па нормално кад људи знају шта се ради. Чак и мимо крађе, по сваком бирачком месту се гледа да се бар 7-10% дописује СНСД -у уместо противничком кандидату...то се чак ни не поништи него само погрешно упише јер знају да неће нико отварати све вреће!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре,Лука

17.05.2026 17:43

Нема ту ништа нормално,јер смо као народ ненормални и подијељени.Да није тако,реаговали би на сваку крађу,натјерали ЦИК,да поништи резултате који су лажни,казни лопове и фалсификата резултата,забрани странкама и појединцима да учествују као чланови на изборним листама и да се уопште баве политиком.Наравно,укључити треба и затворске и новчане казне.Тада постоји нека нада у поштене изборе.

Name

Гокси

17.05.2026 16:15

Конацно да се крадја избора заустави, напријед Борене

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалуке

17.05.2026 16:15

Подршка Бране Бореновићу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ввббнн

17.05.2026 16:17

Цега се лик сјетио цим га нема три дана лези потрбуске и смисља неку превару !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србо

17.05.2026 16:19

Ја ћу да гласам за победу СНСД и моји сви укућани а не за издајничке странке

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

17.05.2026 18:28

Какав проблем, неко те присиљава да гласаш мимо своје воље.

Name

Ре Србо

18.05.2026 06:51

Ти ниси Србун тиси идиот

Name

Бранко Петричевиђ

17.05.2026 16:19

Врати се на Грмеч

ОДГОВОРИТЕ
Name

Жељко

17.05.2026 19:42

Шта ћемо ако опет изгубите, хоће ли бити да су хакери намјестили резултате ? Ја да сам на вашем мјесту не бих толико причао о тим технологијама док не прођу избори.

ОДГОВОРИТЕ
Name

У ти си

17.05.2026 20:04

Већ огугло,, Од млаћењја празне сламе,

ОДГОВОРИТЕ