Како изгледа живот у Ирану: Гориво је пет фенинга, режије 27 КМ
Када се данас спомене Иран, прве асоцијације су обично геополитичка превирања, нафта и нуклеарни споразуми. Ипак, иза оштрих политичких наслова крије се свакодневница више од 90 милиона људи који живе, раде и сналазе се у економији која деценијама функционише под тешким међународним санкцијама.
Свијет 11.03.2026 | 09:54Земља богате историје и културе данас је дом људима који су усавршили умјетност прилагођавања. Због дугогодишњих економских блокада, Иран је био приморан развити такозвану "економију отпора", ослањајући се на властиту производњу готово свега, од хране до аутомобила.
Резултат тога је тржиште које за просјечног Европљанина или грађанина БиХ изгледа као потпуно други универзум, посебно када је ријеч о цијенама.
Државни штит: Гориво и комуналије као социјална категорија
Оно што на друштвеним мрежама редовно изазива невјерицу јесу цијене енергената. Земља која дословно "лежи" на нафти својим грађанима нуди енергетске олакшице које су незамисливе у остатку свијета.
Држава снажно субвенционише гориво како би заштитила стандард грађана. У оквиру мјесечне квоте од 60 литара, литар бензина кошта невјероватних 0,05 КМ (око 5 фенинга).
Ни цијене комуналија не заостају много за овим трендом. Основни трошкови режија (струја, гријање, вода) за стан од 85 квадрата у Техерану износе у просјеку око 27 КМ мјесечно.
Брзи кућни интернет, иако подлијеже одређеним рестрикцијама и филтерима, кошта у просјеку око 12 КМ.
Колико кошта свакодневница?
Будући да је због санкција увоз страних производа отежан и скуп, иранске полице пуне су домаћих брендова. То основне животне намирнице чини врло приступачним у номиналном износу:
- Хљеб (свјежи, 500г): око 0,90 КМ
- Млијеко (1 литар): око 1,10 КМ
- Јаја (12 комада): око 2,27 КМ
- Оброк у ресторану: око 8,30 КМ
- Карта у јавном превозу: између 0,30 и 1 КМ
- Пилећа прса (1 кг): око 5 КМ
Култура излазака, испијања кафе (и традиционалног чаја) и дружења по ресторанима је изузетно јака, а приступачне цијене хране омогућавају грађанима богат друштвени живот упркос економским изазовима.
Цијена чаја је у Техерану у просјеку око 0,50 КМ.
Друга страна медаље: Плате и инфлација
Иако горе наведене цијене звуче примамљиво, потребно их је ставити у прави контекст, контекст просјечних примања. Деценије санкција оставиле су дубок траг на иранску валуту (ријал), што је довело до снажне инфлације и пада вриједности рада у односу на глобално тржиште.
Док је у Босни и Херцеговини просјечна плата око 1.600 КМ, просјечна мјесечна зарада у Ирану износи око 600 КМ.
Када се те двије ствари укрсте, јасно је да живот у Ирану није никаква економска утопија, већ непрестано балансирање.
Иранци имају олакшан приступ основним животним потребама, кров над главом, топло дом, јефтин транспорт и доступну домаћу храну.
Међутим, куповина било чега из увоза, попут квалитетне технике, нових аутомобила, оригиналне одјеће или путовања у иностранство, за просјечног грађанина Ирана представља огроман, често и недостижан луксуз.
Упркос свему, слика Ирана из угла обичног грађанина није мрачна како се то често приказује.
Ради се о високообразованој нацији с огромним бројем инжењера и љекара.
(Клиx) Фото: Сцхреенсхот/yоутубе

Коментари / 20
Оставите коментарЗашто
11.03.2026 10:13Генерал, врховни командант њихових специјалних јединица организовао долазак муџахедина који су дивљачки сјекли главе српским борцима и по Тешњу и Зеници играли тим главама лопте, док су обезглављена тијела остала на Озрену. Шта су то Срби скривили Ирану?
ОДГОВОРИТЕкакмуж озрен
11.03.2026 11:57Тако је у праву сте, Ел муџаид јединица и Иранци су сјекли сјекирама главе и брутално убијала Србе , Бог све види и врати кад..тад..
Лили
11.03.2026 10:16Једна ствар која није бас позната нити се рекламира јесте уговор између двије земље које су у мегасукобу вец дуго.Дјеца богатих и политичара се школују у Америци ,махом доктори ,зубари хемицари .Овај уговор између крвних непријатеља је тајна несто као дзаба школовање у Бечу надарене дјеце бивше Југославије (Скривени стогодишњи уговор).
ОДГОВОРИТЕПосматрач
11.03.2026 10:24Само што нисте рекли да је њихових 600КМ плод реалног рада а наших 1600КМ плод задуживања. Колика би код нас била просјечна реална плата, 50КМ, зар не, а то ће бити ускоро а можда је неће ни бити, како ће се тад живјети па никако.
ОДГОВОРИТЕКвргоња
11.03.2026 17:14А коликаим је плата када је нафта дзаба ,сигурно је плата 350 марака као и код нас.
Ћирић
11.03.2026 10:43Све је то ок, само само да су секуларна, а не верска држава 21 вијек је, па ваљда људи би требало да имају право хоће ли или неће веровати. Мени лично да попови почну диктирати како и шта да обучем, шта да једем отишао бих истог момента било гдје се живи нормално!!!
ОДГОВОРИТЕМа, да, добро им је
11.03.2026 12:43Као и нама под слобину режимом.
Чему онда
11.03.2026 12:56Онолики протести у децембру и јануару и онакви гушење у крви? Сваке двије три године избије побуна и гушење у крви.
Миле
11.03.2026 13:32Шта нас брига како се живи у Ирану? Ако је теократија њихов начин уређења и живљења, нека живе како желе. Ја не разумијем да сви коментаришу како се живи у Ирану а никада нису били тамо.
МеНАГЕР
11.03.2026 16:55Мислим да сте мозда цак и незнајуци написали оно сто је мозда и најбитније за целу ову ситуацију око Ирана "ОТИСАО би истог момента ..."
Цеца
11.03.2026 10:56Бас као код нас.
ОДГОВОРИТЕЗизи
11.03.2026 11:34Немој те на запад идите на исток- Иран. Сто прије то боље.
ОДГОВОРИТЕДа зизи
11.03.2026 15:14Сви који обожавате диктатуру, терор, идите што прије њима
јесте
11.03.2026 11:46али нема тамо вукановица да просипа супље и дреци ко магарац...нек тамо проба ово сто овде ради...
ОДГОВОРИТЕза јесте
11.03.2026 14:31А да мало дрекавца пољубис тамо дје сунце не сија,ста казес,идиоте?
Сто
11.03.2026 12:13Мозе знацити хаотицно и бјесомуцно возење аута за оне који нису на војним обавезама ...
ОДГОВОРИТЕЈохн Рамбо
11.03.2026 12:14Овдје би живијо ко милионар са оваквим цијенама услуга, нек се рс угледа на иран
ОДГОВОРИТЕДодик хрват
11.03.2026 12:21Да се преселимо у Иран онда сви.Под овим нашим ајатолахом одосмо у три лепе материне.
ОДГОВОРИТЕТЕШКО НАМА
11.03.2026 16:23Ма шта причаш човјече. Па ми смо бољи ентитет. Само што нас мрзи Сарајево. Ово је као и оно у вријеме Тита. Пунили нам главе како треба дасе чувамо вањског непријатеља а онај систем уништио унутрашњи непријатељ. Тако је сада и са нама. Не треба нама непријатељ из Сарајева, горег нам непријатеља нема од наше власти и наших лопова. Све су уништили и покрали чега су се дотакли.
Ре
11.03.2026 13:06Иран у окупираном рату од свијетске силе , боље народ му живи него ли ми са криминалцима у њиховом миру БиХ.
ОДГОВОРИТЕ