EU daje BiH 140,5 miliona evra, ali stiže upozorenje

Bosna i Hercegovina završila je posljednji korak u procesu ratifikacije Programa Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III) za period od 2025. do 2027. godine, čime joj je omogućen pristup bespovratnim sredstvima Evropske unije u iznosu od 140,5 miliona evra.

Bosna i Hercegovina 17.08.2026 | 17:57
EU daje BiH 140,5 miliona evra, ali stiže upozorenje

Posljednji korak završen je nakon današnje objave Odluke o finansiranju Programa IPA III u Službenom glasniku BiH, a sredstva su namijenjena podršci ključnim reformama i investicijama širom zemlje.

Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Luiđi Soreka, naglasio je da su Evropska unija i njene države članice daleko najveći pružalac finansijske pomoći, investitor i trgovinski partner Bosne i Hercegovine.

„Instrument pretpristupne pomoći pomaže zemljama na njihovom evropskom putu u postizanju standarda u oblastima demokratskih institucija, vladavine prava, borbe protiv korupcije, poslovnog okruženja i zaštite okoline. Sredstva u iznosu od 140,5 miliona evra donose konkretne koristi građanima, domaćim poslovnim subjektima i javnim institucijama“, poručio je Soreka.

Istovremeno je upozorio da BiH još uvijek ne koristi u cjelosti podršku Evropske unije koja joj je dostupna.

„Mada EU ostaje pouzdan i dosljedan partner, Bosna i Hercegovina još uvijek ne koristi u cjelosti dostupnu EU podršku. Posebno treba istaći da je BiH i dalje jedini partner na Zapadnom Balkanu koji još uvijek nije primio niti jedan evro iz Instrumenta za reforme i rast u okviru Plana rasta EU“, kazao je Soreka.

Naglasio je da korištenje svih dostupnih mogućnosti zahtijeva hitno djelovanje domaćih vlasti.

„Postoji konkretan rizik da se izgubi i dodatnih 373 miliona evra do kraja godine ako se ništa ne preduzme“, upozorio je Soreka.

Očekuje se da će građani i poslovni subjekti imati koristi od mjera usmjerenih na osiguravanje dobrog upravljanja, uključujući aktivnosti na jačanju procesa izrade politika i unapređenju pružanja javnih usluga.

Podrška će doprinijeti i jačanju kapaciteta javne uprave i institucija za upravljanje sredstvima EU te boljem korištenju mogućnosti koje Evropska unija pruža.

Dio novca bit će usmjeren na aktivnosti koje trebaju ojačati vladavinu prava, temeljna prava i demokratiju. Poseban naglasak stavljen je na reformu pravosuđa i jačanje borbe protiv korupcije, kao i na podršku stvaranju okruženja pogodnog za pomirenje.

Predviđeno je i unapređenje pristupa uslugama zaštite za žene, muškarce i maloljetne migrante.

IPA III za period od 2025. do 2027. godine podržaće i aktivnosti u okviru zelene agende i održive povezanosti.

Aktivnosti će biti usmjerene na ublažavanje klimatskih promjena, zaštitu prirode i biodiverziteta te upravljanje otpadom u skladu s pravnom stečevinom EU, ciljevima Evropskog zelenog plana i Zelene agende za Zapadni Balkan.

Cilj je pomoći lokalnim zajednicama širom BiH da se bolje nose s posljedicama klimatskih promjena, uz istovremenu promociju korištenja zelenijih i čistijih tehnologija i unapređenje kvalitete života.

Program ima za cilj i jačanje konkurentnosti i inkluzivnog rasta kroz unapređenje investicijskog okruženja i upravljanja u oblasti održivog upravljanja kritičnim sirovinama.

Sredstva bi trebala doprinijeti i razvoju održive i klimatski otporne poljoprivrede i ribarstva u BiH. Predviđeno je povećanje produktivnosti poljoprivrednih gazdinstava, održivo korišćenje prirodnih resursa te unapređenje kvalitete i sigurnosti hrane, kao i zdravlja i zaštite životinja i biljaka.

Na taj način trebala bi biti povećana otpornost i konkurentnost domaćeg poljoprivrednog sektora, od čega bi koristi trebali imati i proizvođači i potrošači.

(N1) foto: arhiv

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Prijedorčanin M.

17.08.2026 18:19

Kako Soreka i EU jednom ne shvate da ovu vlast ne interesuju novčana sredstva od EU gdje oni ne mogu da pokradu za sebe,njih ne interesuje pravo niti pravna država taman da dajete milijarde u evrima,njima odgovara pravni haps i bezakonje,mafija je to...

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanka

17.08.2026 20:28

Hvala Bogu i molim Ga da nikada ne uđemo u tu demonsku tvorevinu! Neka kradu,izdzaćemo,ali smo barem slobodni ljudi sa tradicionalnim vrijednostima!

Name

Duda

17.08.2026 19:33

Šteta što opozicija nije u prilici da krčmi ovu lovu, hihihihi

ODGOVORITE
Name

Bilo bi

17.08.2026 21:00

Dobro da jednu Liniju za proizvodnju i štampanje EURA, smjestite negdje u Blizini gdje SNSD ima punu kontrolu i da mogu sami štampati onoliko koliko im želja Stim. da se sve to prihvaća, na sve strane

ODGOVORITE
Name

Pa

17.08.2026 21:39

Niti ima vladavine prava u tzv. EU, niti u BiH.

ODGOVORITE
Name

Miroslav S.

18.08.2026 03:09

Vi to nama pomoc dajete jer ste empaticni, ili je nesto drugo iza vasih ledja. Sramota je da mi primamo "pomoc" posle trideset godina od rata. Ko je to od vas zicao pomoc, ako je? I kod vas je kriza golema, tako da mi je cudno da ste tako galantni. Posteno recite sto dajete "pomoc", sta smerate oteti za te pare?

ODGOVORITE
Name

Daje

18.08.2026 08:41

NVO.

ODGOVORITE