Milorad Dodik više nema šta prodati
Priča o rekonstrukcijama entitetskih vlada čisto je politička i neće ništa bitnije promijeniti u polju ekonomije ili socijalne politike, smatraju analitičari.
Republika Srpska
27.02.2013 | 12:38
Priča o rekonstrukcijama entitetskih vlada čisto je politička i neće ništa bitnije promijeniti u polju ekonomije ili socijalne politike, smatraju analitičari. Rekonstruisane ili ne, ni Vlada RS ni Vlada Federacije ne mogu se izboriti sa teškom ekonomskom krizom ili, kako stručnjaci kažu, bankrotom koji je na pragu. Država u kojoj je, prema posljednjim procjenama, siromašno preko pola miliona gradana, a isto toliko ih je nezaposleno, naprije treba da se izbori sa permanentnom političkom krizom, a tek onda da razmišlja o bilo kakvom ekonomskom oporavaku.
Direktor Ekonomskog instituta RS Aleksa Milojević, takode smatra da rekonstrukcije entitetskih vlada, ako do njih uopšte dode, neće riješiti nijedan bitan problem.
„Sve ono što su do sada vlade radile, radile su na uništenju domaće privrede, domaćeg stanovništva, na prekomjernom zaduživanju i došle su do krajnjih granica, a to je naročito u Republici Srpskoj – do prodaje prirodnih bogatstava kao posljednjeg koraka propadanja u trajno kolonijalno ropstvo. Bosna i Hercegovina je objektivno ekonomski bankrotirala, više nema nikakve mogućnosti da mi ove dugove vraćamo, jer vlade su dovoljno osiromašile ovaj narod i uništile domaću privredu. Mi nemamo više nikakvog potencijala da vratimo ove dugove, znači, mi smo već u spirali dužničkog ropstva“, naglašava Milojević.
Na slične probleme upozorava i profesor iz Mostara Slavo Kukić.
„U ovom momentu zaista Milorad Dodik tamo nema više šta prodati. Taj kapital, koji je od te rasprodaje dobiven i za njega kupovan socijalni mir, stvarano jedno fiktivno stanje koje je zavaravalo, zapravo je potrošen i sada su na naplatu došli penali“, kaže Kukić.
Politički motivi
Direktor Ekonomskog institita RS Aleksa Milojević podsjeća na neke od pokazatelja, zbog kojih stalno upozorava na to da su entiteti pred bankrotom.
„Za cijelo ovo vrijeme vladanja, pretpostavimo u Republici Srpskoj, za petnaest godina broj radnih mjesta se smanjivao, rasla je nezaposlenost, rasla je zaduženost, rasla je nemogućnost vraćanja duga. Suština ekonomske politike, i u Federaciji i u RS-u bila je da se donese ekonomska politika, da se na parlamentu ona prihvati kao osnov da mi dobijemo kredit od MMF-a da bismo vratili postojeću ratu“, rekao je Milojević.
Komentari / 0
Ostavite komentar