Ko se bavi ljudima iz opozicije, taj nije opozicionar
Načelnik opštine Istočna Ilidža, član Predsjedništva SDS-a i kandidat te stranke za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske Marinko Božović ocijenio je za N1 da je, nakon nekoliko oružanih incidenata, sigurnosna situacija u Istočnom Sarajevu "alarmantna", upozoravajući da bi povjerenje građana u policiju moglo biti ozbiljno narušeno ukoliko posljednji slučajevi ne budu brzo rasvijetljeni.
Republika Srpska 11.08.2026 | 18:53
Govoreći u Danu uživo o pucnjavama koje su posljednjih dana uznemirile građane, Božović je kazao da stanovnici očekuju brzo djelovanje nadležnih.
"Definitivno, među stanovnicima Istočnog Sarajeva, ali ne samo Istočnog Sarajeva već i ostatka Republike Srpske, situacija je, rekao bih, alarmantna", kazao je Božović.
"Ukoliko pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova ova krivična djela ne riješe brzo, na zadovoljstvo stanovnika Istočnog Sarajeva, bojim se da će povjerenje stanovnika u one koji čuvaju javni red i mir u narednom periodu biti značajno manje", dodao je.
Božović tvrdi da se građani više ne osjećaju sigurno.
"Mi se vraćamo u neka vremena, ja sam tada bio student, kada je u Istočnom Sarajevu vladala strahovlada. Danas su to neki drugi ljudi, ali je ista matrica", rekao je, dodajući da se stanovnici "ne osjećaju bezbjedno" i da roditelji ne mogu bezbrižno pustiti djecu na ulicu.
Teške optužbe na račun institucija
Upitan o svojim ranijim tvrdnjama o mogućim vezama kriminalaca i pojedinaca iz policijskih struktura, Božović je iznio niz ozbiljnih optužbi na račun institucija i vlasti Republike Srpske.
"Ovdje se isključivo radi o jednoj vezi tužilaštva, sudova i Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno pripadnika policije, gdje jedni na druge prebacuju odgovornost", rekao je.
Tvrdi i da postoji "značajan stepen korupcije" u institucijama koje bi trebale biti dio borbe protiv kriminala.
"Postoji veza između određenih kriminalnih krugova i vlasti i onih institucija koje bi trebale da budu potpuno nezavisne. Ona postoji, to je javna tajna i u Istočnom Sarajevu i u Republici Srpskoj", ustvrdio je Božović.
"Ko se bavi pojedincima iz opozicije, taj nije opozicionar"
Govoreći o odnosima unutar opozicije pred opšte izbore, Božović je kazao da između SDS-a, Pokreta Sigurna Srpska Draška Stanivukovića i Narodnog fronta Jelene Trivić postoji "izuzetno visok nivo harmonije".
Istovremeno je oštro kritikovao napade na druge članove opozicije.
"Sve dok neko ne vidi SNSD kao svog političkog protivnika i bavi se pojedincima iz opozicije, bez obzira da li se radilo o ljudima iz Srpske demokratske stranke, Narodnog fronta ili Pokreta Sigurna Srpska, taj nije opozicionar", poručio je.
"Taj nije neko ko želi stvarne promjene i taj svojim postupcima direktno pomaže ostanak na vlasti aktuelnog režima predvođenog SNSD-om i njihovim koalicionim partnerima", dodao je.
Govoreći o svojoj kandidaturi za člana Predsjedništva BiH, Božović je rekao da će svoj program predstaviti kada za to dođe vrijeme.
"Odlukama organa stranke izbor je pao na mene kao kandidata i ja ću, naravno, kada za to dođe vrijeme, predstaviti svoj program", kazao je.
Na pitanje može li više opozicionih kandidata dovesti do rasipanja glasova, Božović je poručio da će izborni rezultat pokazati "ko je taj koji je obezbijedio većinsku podršku, a ko je taj koji je bio kukavičije jaje".
"Treba da se svi vrate nekoliko koraka unazad, da se naprave kompromisi i da na bazi toga svi zajedno budemo dio onog iskrenog bloka u Republici Srpskoj koji traži i zahtijeva da se dese promjene", zaključio je Božović.
(N1)

Komentari / 1
Ostavite komentarРе
11.08.2026 19:15Samo Vukanović.
ODGOVORITE