BiH nije provela nijednu reformu iz Plana rasta EU, gubi milione evra
Više od godinu dana nakon početka provedbe Plana rasta Evropske unije za zapadni Balkan, vrijednog šest milijardi evra, samo su Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija osigurale više od jedne isplate povezane s provođenjem reformi.
Bosna i Hercegovina 27.07.2026 | 13:52
Kako piše Euractiv, neujednačen napredak pokazuje da politička nestabilnost koči pojedine zemlje, ali otvara i pitanje provode li vlade trajne promjene ili samo ispunjavaju rokove kako bi dobile novac.
Evropska komisija pokrenula je Plan rasta 2023. godine radi ubrzavanja evropskih integracija. Finansijska sredstva uvjetovana su provođenjem konkretnih ekonomskih, institucionalnih i reformi u oblasti vladavine prava, uz postepeno uključivanje šest zemalja zapadnog Balkana u dijelove jedinstvenog tržišta EU.
Bosna i Hercegovina još nije provela nijednu reformu predviđenu Planom rasta, zbog čega nije mogla pristupiti raspoloživim sredstvima.
Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku Kaja Kallas upozorila je tokom nedavne posjete Sarajevu da će daljnja kašnjenja značiti i nove finansijske gubitke.
BiH je već izgubila 108 miliona evra, a do kraja godine mogla bi ostati bez više od 370 miliona evra, piše Fena.
Albanija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija osigurale su više isplata uprkos vlastitim političkim podjelama. Stabilne parlamentarne većine, poput one u Albaniji, te politički kompromisi u Crnoj Gori omogućili su brže usvajanje reformskih mjera.
Direktori Centra za demokratiju i ljudska prava iz Podgorice Nevenka Vuksanović upozorila je, međutim, da formalno ispunjavanje ciljeva u Crnoj Gori nije uvijek praćeno dokazivim strukturnim promjenama.
Prema njenim riječima, brojčani ciljevi često su ostvareni, ali dokumentacija potrebna za nezavisnu provjeru rezultata nije dostupna, posebno u oblastima pravosuđa i vladavine prava.
Iz Evropske komisije naveli su da je Plan rasta istovremeno instrument evropske integracije i test sposobnosti vlada zapadnog Balkana da provedu obećane reforme.
(BN) Foto: AP

Komentari / 13
Ostavite komentarT77
27.07.2026 14:04Jedna lijepa vijest u gomili losih. Nista dobro za BiH u nacistickoj EU.
ODGOVORITEPapana
27.07.2026 15:58Sve ce to Rujo da uredi, nije ni Berlin preko svijeta!
63
27.07.2026 16:19Od te iste EU zivis. Koliko ste glupi, ja ne vjerujem. Procitaj nesto, informisi se. Zar te nije stid gluposti i neobrazovanja?!
Sl
27.07.2026 14:06BH je zemlja korupcije i politicara kriminalaca i nikada nece uci u EU.a ovi Sto im nije vazna EU treba da kupe Jos koju kravu i da ih cuvaju do kraja seljackog zivota jer nista drugo i neznaju osin da krkaju janjetinu po satorima i zborovima.i tako im zivot prodje na jednom mjestu .nit su gdje bili niti znaju za bolje.
ODGOVORITEFaraon
27.07.2026 14:12Tako to radie domaci fasisti, uzimaju kredite (jer nece ih oni vracati) po kamari od 6, 7 posto, umjesto da ispune neki od evropskih uslova i dobiju ili bespovratna sredstva ili kredite sa mnogo povoljnijim kamatama. A za te zlotvore glasa stanovnistvo bez mozga i sa jednim zubom u glavi.
ODGOVORITEBento
27.07.2026 14:33Da li to koga čudi? Mene ne! Kako ce ista usvojiti kad nikada nemaju kvorum, da bi se nesto usvojilo uvjek se moraju nekome davati neki ustupci, ovi iz RS blokiraju sve samo da nastete dtzavi BH, sto je paradoks! Smijesno! Dtzava je “drustveni organizam” ljudska zajednica a ne BIĆE, nju cine gradani sa svojim institucijama i svaka steta drzavi je steta gradanima! KONKRETNO nije BH izgubila 106 miliona ( i koliko puta po 106 miliona do sad) ne, TO SU IZGUBILI NJENI GRADANI!!! Ovi politicari to i ne osjete jer se hrane nadim mesom, plate, naknade, zloupotrebe-ma mjima je ovo Eldorado! Oni ne cekaju na granicama i nemaju problema skolovati i zaposliti djecu!!! GRADANI SU ti koji to sve finansiraju i opet ce na IZBORIMA dati glas “patrioti” a ne vrijednom i sposobnom domacinu!!!
ODGOVORITEDragan Modriča
27.07.2026 14:45Samo metla i na izborima ni čistačicu iz starog sastava ne treba ostaviti u službi. Takođe, svi preko 40 godina ne dolaze u obzir. Kraj priče, dosta je đuturuma.
Šamac
27.07.2026 15:10Gube Grsdjani a Lopovi se bogate
ODGOVORITELopovima ne treba
27.07.2026 15:24EVROPA! Znaju oni da tad idu na robije a Europol i Evropsko pravosudje imali bi posla 20 dobrih godina da sve oduzmu pokradenooo i lopove potrpsju u zatvire a mslo bi bio cijeli Balkan za zatvoreeee bili bi pretrpani!!!!
radnik
27.07.2026 15:37NIJE IZGUBILA BIH,VEĆ GRADJANI.
ODGOVORITETarzan
27.07.2026 16:06Ne vidim u čemu je problem? Pa zar nije Dodik juče izjavio a po ko zna koji put ponovio da Republiku Srpsku ne zanima EU i njihove pare ako to znači smanjenje nadležnosti.
ODGOVORITEOvakonekako
27.07.2026 16:32Ovako su kobejagi nudili Jugoslaviji 6 milijardi a radili kontra nje.
ODGOVORITEa zasto
27.07.2026 16:42Zato sto sve sto se moglo blokirati blokirali su snsd i hdz a sve je to na stetu naroda
ODGOVORITE