Afera "Vijadukt": Bez provjere isplaćeno 100 miliona KM?!
- Ministarstvo finansija tvrdi da je od Pravobranilaštva BiH tražilo potvrdu validnosti dostvaljenog zahtjeva za plaćanje višemilionskog iznosa slovenačkoj firmi Vijadukt nakon izgubljenog arbitražnog spora, rekla je tokom današnje sjednice poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PS BiH, Mira Pekić.
Republika Srpska 29.04.2026 | 16:03
Ona je dodala da je nakon njenog pitanja upućenog Pravobranilaštvu BiH, na osnovu čega je potvrdilo validnost dostvaljenog zahtjeva za plaćanje, dobila odgovor da Pravobranilaštvo BiH u skladu da propisanim nadležnostima ne potvrđuju validnost bankovnih računa i finansijskih obračuna potraživanja.
„To znači da je u prvom odgovoru Ministarstvo finansija i trezora BiH netačno odgovorilo na moje pitanje jer potvrdu nisu dobili. To sam pitala jer u strukturi sredstava koja su uplaćena na neki račun rečeno da se uplaćuju sredstva od 51 milion evra kao osnovica sa kamatom i šest miliona nekih troškova.
Kada sam dobila odgovor iz Pravobranilaštva, vidjela sam da tu stoji da su advokati koji su zastupali Viaduct, da se za prikupljanje podataka o imovini BiH potrebnoj za provođenje postupka izvršena van granica BiH, prouzrokovalo tužiocima troškove od 172.368 dolara“, navela je Pekićeva.
Ovim se, kako kaže Pekićeva, potvrđuje da je iz budžeta institucija BiH plaćeno nešto za šta zvanične institucije nisu izvršile provjeru.
„Trebalo je, a zna se kako, da se izvrši provjera dostavljenog zahtjeva za plaćanje. Ta potvrda validnosti podrzumjeva itekako provjerile cifre koje tu pišu svi računi koji su priloženi. Zamislite vi da je neko provjeravao imovinu BiH podobnu za provođenje ove presude. To piše u tome što su napisali advokati, istakla je Pekićeva.
Ona je dodala da će i dalje od Ministarstva finansija i trezora BiH tražiti pismeno objašnjenje na osnovu čega je njoj dostavljen takav odgovor, kada Pravoranilaštvo BiH u skladu sa svojim nadležnostima stvarno nije dalo potvrdu validnosti.
„Tražiću odgovor da li su provjereni svi iznosi koji ovdje pišu ili smo mi sa računa uplatili više od 100 miliona Km na račun nekog fonda, a da instuticije odnosno Ministarstvo finansija nije provjerilo sve što je navedeno tom zahtjevu za plaćanje“, poručila je Pekićeva.
(BN) Foto: BN

Komentari / 17
Ostavite komentarEeee
29.04.2026 16:26To su bitange. Sebi. Ukrali.
ODGOVORITEOko Grom
29.04.2026 23:12Otišlo za kokain , pitaj Cvijanovićku i onaj kartel !
Srecko
29.04.2026 16:34Vijadukt je fantomska firma,neverovatno je da niko nista nije proverio, vazno je 100 miliona, u cije ruke su pare otisle?! ovo je smisljeno mnogo godina ranije sa namerom da se uzmu pare iz budzeta, tuzilastvo cuti, umesto da reaguje i da ispita Dodika i Djokica, ocigledno je da je sve dogovor i namera, od jednog miliona doslo se do 100 miliona, pa kako i zasto neko treba da odgovori, ovde mnogi trebaju zavrsiti u zatvoru, zna se i ko , nije niko lud
ODGOVORITEReee
29.04.2026 17:02Pare se provozale do tamo i onda opet vratile se u dzepove onih koji su ih potpisali od ugovora do isplate. Naravno dio kolaca dobiju i ostali da ne bi istrazivali tako nesto.
ODGOVORITEMADZAR
29.04.2026 17:06To je svakako federacija platila sa zajednickog racuna iz dijela 10% od akciza koje su ostavljane za poravnanja. RS svakako manje uplacuje akcize, a po procentima vise povlaci novca. Samim tim federacija puni i tih 10%.
ODGOVORITEDoboj
29.04.2026 17:37Bravo gospodjo Pekic. Neko ko govori istinu s argumentima i stavom.
ODGOVORITEJasno ko dan
29.04.2026 17:44Velike kradje budžeta entiteta, budžeta BiH a prešlo se i na budžete gradova BL i BN. Ogromna mafijaska zmijurina u ovoj kvazi državi lopova.
ODGOVORITERudar
29.04.2026 18:07Sta je sa aferom "2-papka"?
ODGOVORITEBrod
29.04.2026 18:19Ma bravo gospodjo Pekic. Svaka vam čast.
ODGOVORITESl
29.04.2026 18:29Prevara vjeka!!
ODGOVORITEWww
29.04.2026 18:31Šta privjeravati, zna se da je otišlo u đep laktaškog međeda.
ODGOVORITEMarko
29.04.2026 23:43Vi se gospođo koliko smo čuli predstavljate da ste završili ekonomski fakultet! Da ste samo vidjeli vrata ozbiljnog ekonomskog fakulteta morali bi znati da svako ino plaćanje ide preko Centralne Banke BiH i preko Centralne banke strane države sa kojom se vrši transakcija i da je sve podložno rigoroznoj kontroli u vezi sprečavanja pranja novca, i svaka komercijalna Banka koja bi to uradila bez tih provođenja tih procedura bila bi suočena sa oduzimanjem licence za rad! Prema tome očito da ste slabo utvrdili to gradivo u školi, a jasno nam je da je i u prijeratno vrijeme bilo fakulteta po Doboju, Brčkom, itd., tipa današnjeg fakulteta u Travniku! Očito da ste i vi gospođo u nekom od tih mjesta završili fakulte!
ODGOVORITERe marko
30.04.2026 02:45Botu procitaj text vise puta naglas i ako ne razumijes pitaj nekoga ko zna da ti objasni. Nije sramota biti glup. Sto se tice skola mozda gdja Vulic da vidite o njenom fakultetu malo pa pisite . Gdja Pekic je jedna obrazovana i pametna zena sa stavom za razliku od mnogih koji su se prodali i otisli u crvenu sektu kao i vi
Re
30.04.2026 14:45Tesko je to tebi objasniti,kada si ogranicen.
Jovo
30.04.2026 06:27Sad se sjetila zapitkivati. Trebali smo se k.....i jos jednu godinu pa platiti 200 mil Kakvu svrhu ima ovo pitanje? Da neces mozda vratiti te pare?
ODGOVORITERedosled
30.04.2026 07:55Bez provere država proverava gluposti i maltretira građane!Ovde gde treba i gdje je bila obavezna da isprovjerava nije svjesno !
ODGOVORITERe
01.05.2026 00:10Pitaj Šmita ako smiješ zašto je nametnuo takav zakon!
ODGOVORITE