Očekujemo do petka odgovor OFAK-a oko licence za NIS

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se odgovor OFAK-a po pitanju produžetka operativne licence za nastavak rada NIS-a očekuje danas, sutra ili prekosutra i istakao da ne vidi razlog zbog kojeg operativna licenca ne bi bila produžena nakon 23. januara.

Srbija 20.01.2026 | 18:10
Očekujemo do petka odgovor OFAK-a oko licence za NIS

Vučić je u Davosu, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, novinarima rekao da veruje da je preliminarni ugovor između Gaspromnjefta i MOL-a dovoljan da Amerikanci popuste.

"Kada sam razgovarao sa njima ranije, oni su rekli da je potrebno da se pošalju ti term sheets (bitni elementi budućeg sporazuma). Svi glavni elementi ugovora su tu sadržani. Ono što su tražili od nas oko različitih opcija, o čemu ne bih pričao, mi smo poštovali do kraja, uradili smo sve kako je traženo.

Ne vidim prepreku, ne vidim smetnju na tom putu da operativna licenca bude produžena do konačnog zaključenja ugovora. Očekujemo odgovor danas, sutra, do četvrtka, do petka. Danas, sutra ili prekosutra", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje kada očekuje odgovor OFAK-a na zahtev koji je uputio NIS.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da je NIS podneo zahtev OFAK-u, odnosno američkoj administraciji, da Naftnoj industriji Srbije dozvoli da nastavi operativni rad, dok se vode dalji razgovori da bi se dogovorena tranaskcija između Gaspromnjefta i MOL-a uspešno završila.

Mađarska kompanija MOL i ruski Gaspromnjeft dogovorili su juče osnovne odredbe budućeg kupoprodajnog ugovora za NIS koji će biti upućen američkom OFAK-u na odlučivanje, a Srbija je uspela u pregovorima da poveća vlasnički udeo za pet odsto.

(Tanjug) Foto: Tanjug 

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Re za pravdu

20.01.2026 18:51

Jedino što možete je da čekate šta će rusi i mađari uraditi u Srbiji. Tako je kad sve strateško rasprodaš. Zlato, zemlju, litijum...

ODGOVORITE
Name

Tvrd ko Tvrtko

21.01.2026 07:35

Auuuuu......zaista se od tebe očekuje nešto planetarno dobro.

ODGOVORITE
Name

mile

21.01.2026 09:46

hulja mora biti smenjena .sve drugo je nebitno , ne treba mu davati bilo koji prostor na normalnim medijima .

ODGOVORITE