Cerićeva izjava neprihvatljiva za Islamsku zajednicu
Nakon objave na društvenim mrežama bivšeg reisul-uleme dr. Mustafe ef. Cerića o formiranju “Bosanske pravoslavne crkve”, u Bosni i Hercegovini su uslijedile brojne reakcije javnosti, vjerskih i crkvenih krugova.
Bosna i Hercegovina 12.01.2026 | 19:19
Agencija MINA je povodom toga zatražila stav Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
U odgovoru Ureda za odnose s javnošću Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini navodi se:
“Za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini neprihvatljivo je dovođenje u pitanje djelovanja, organizacije ili kanonske osnove tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini.
Tradicionalne vjerske zajednice i crkve u Bosni i Hercegovini imaju svoju autonomiju, historijsku i svaku drugu posebnost koja se mora poštovati. Za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini neprihvatljivo je bilo čije uplitanje u rad crkava i vjerskih zajednica, kao i u njihovu unutrašnju organizaciju.
Ovakve rasprave nisu konstruktivne, ne razvijaju, niti potiču međusobno uvažavanje koje nam je u ovom trenutku tako potrebno.”
(Vijesti.ba)

Komentari / 10
Ostavite komentarMarko
12.01.2026 19:36Šta drugo očekivati od jednog običnog šoviniste!
ODGOVORITERaso
13.01.2026 07:10Vidi ti lika cega se on dosjetio...suti par godina i smislja...i opali glupost😂 Mozda nebi bilo lose da je za to vrijeme malo zaceprkao ko su mater i caca Alije koji nije potonji!?!? Mozda dodje do nekih drugih zakljucaka!
FBIH
12.01.2026 19:36Ceris je dokazani UDBS, nikda nije bio bitan izuzev sto je promovisan od istomisljenika, kos Basnjackig naroda oduvijek je bio kukavicijebjaje. Zato nije jasno zbog cega se obicnom gradaninu daje publicitet…, najobicniji gradanim, nebitan.
ODGOVORITEIdealno
12.01.2026 19:42Bravo za IZ! Ovim efektnim i efikasnim brzim odgovorom na glupost ce zapusiti usta svima onima koji bi sad da ,,zaostravaju" situaciju...
ODGOVORITEArsic
12.01.2026 20:07Pametno i tako treba da bude.
ODGOVORITEEto, lijepo
12.01.2026 20:52...rečeno i hajde sada ponovo na naše RS entitetske probleme oko kriminala, korupcije, zaduživanja i dr! Malo smo skrenuli pažnju sa važnijih pitanja od religije i sada da im se vratimo!
ODGOVORITETako je
12.01.2026 21:34Tačno je ovo
ODGOVORITEIspravno
12.01.2026 21:57Zakonito, etično, korektno. Svaka čast.
ODGOVORITERealist
13.01.2026 00:25S obzirom da mu je istekao mandat u IVZ-u, vjerovatno ima namjeru da osnuje BPC i da bude prvi Patrijarh, pa da dobije autokefalnost od Vartolomeja.
ODGOVORITETreba
13.01.2026 15:19Cerića vratiti na fabrička podešavanja, od čega je postao.
ODGOVORITE