Sud BiH presudio da UIO BiH nije mogla odbaciti žalbu Pravobranilaštva BiH na izbor "Grand trejda" za kupovinu 'kumovske zgrade'

Sud Bosne i Hercegovine u upravnom sporu između Pravobranilaštva BiH i Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH donio je presudu kojom je poništio raniji zaključak UIO kojim je bila odbačena žalba Pravobranilaštva BiH na odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača u postupku kupovine zgrade UIO od firme Grand Trade, u vlasništvu Mile Radišića, kuma Milorada Dodika, saznaje Raport.

Bosna i Hercegovina 16.12.2025 | 16:42
Sud BiH presudio da UIO BiH nije mogla odbaciti žalbu Pravobranilaštva BiH na izbor "Grand trejda" za kupovinu 'kumovske zgrade'

Treba naglasiti da s ovom presudom nije poništena sama odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača za kupovinu zgrade UIO, ali sada ona omogućava pokretanje upravnog spora u vezi s ovom nabavkom i otvara mogućnost državi BiH da preko Pravobranilaštva štiti svoje interese.

Nastavak borbe

Podsjećamo, Uprava za indirektno oporezivanje BiH proteklih mjeseci pokušala je osporiti pravo Pravobranilaštvu BiH da u ovom slučaju štiti interese države, i htjeli su zaustaviti Pravobranilaštvo BiH u namjeri da ospori odabir Grand Tradea kao ponuđača kojem je UIO trebala isplatiti 100 miliona KM.

Naime, UIO BiH na čelu sa SNSD-ovim Zoranom Tegeltijom donijela je zaključak da Pravobranilaštvo BiH 'nema status stranke u postupku, da je odluka već stekla svojstvo konačnosti, te da nije plaćena naknada za pokretanje žalbenog postupka'.

Od Pravobranilaštva BiH UIO je naime tražila da plati taksu na žalbu koja premašuje iznos od 10 hiljada KM, baš kao da je Pravobranilaštvo BiH bilo ponuđač u postupku nabavke zgrade UIO, a ne zaštitnik državnih interesa.

Upravi i Tegeltiji su sigurno pomogli i iz Ureda za razmatranje žalbi koji je nezakonito postupao u ovom slučaju, što je dokazao i Upravni inspektorat postupajući po zahtjevu Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH.

Pravobranilaštvo BiH je podnijelo tužbu tvrdeći da je zaključak pogrešno donesen i da je uskraćeno pravo na žalbeni postupak, jer se žalba podnosila u svojstvu zastupnika države, a ne kao ponuđača.

Borba protiv korupcije i borba za korupciju

Raport je imao uvid u presudu Suda BiH kojom se sada to i potvrđuje.

Najviše zasluga za preispitivanje odluke o spornoj kupovini zgrade za 100 miliona KM javnog novca koji bi trebali otići u ruke Dodikovog kuma ide na adresu Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH, a i samog Doma koji su insistirali na obustavi kupovine zgrade UIO na provedeni način, na pokretanju upravnog spora i drugim radnjama koje su trebale osvijetliti u potpunosti kupovinu 'kumovske zgrade'.

Nažalost, Komisija, a ni Dom nisu imali podršku za realizaciju svojih zaključaka iz Savjeta ministara BiH, ali ni Tužilaštva BiH.

Komisija za borbu protiv korupcije BiH je uspjela faktički natjerati Pravobranilaštvo BiH da se uključi u ovaj slučaj i zaštiti državu i njene interese. Iako je bilo skeptičnih izjava i iz Pravobranilaštva BiH u pogledu uspjeha u zastupanju državnih interesa u ovom slučaju, naročito od pravobraniteljice Magdalene Papić, Komisija je ustrajala u nalozima da se poduzmu svi mogući koraci na zaštiti javnog novca u ovom predmetu. 

Da je komisija bila u pravu sada je stigla i prva zvanična potvrda, a sada je na Pravobranilaštvu BiH da nastavi s postupcima protiv odluke o odabiru Grand Tradea kao najpovoljnijeg ponuđača.

(Raport) 

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

BL

16.12.2025 17:17

Ovo je problem samo zbog toga sto se kupuje u BL, nazalost i neki nasi ucestvuju u sprecavanju kupovine zgrade

ODGOVORITE
Name

Ре

16.12.2025 23:01

Јесил' зарадио сендвич-два за данас? Извади главу из дупета, искључи се из секте, не уништавај животе око себе за свој ситни ћар

Name

M.B.

17.12.2025 10:28

Pa prvi Boronja Nipošto da seckupi od Radišića Vjerovatno je neki pobočni kum Dodika Nije sporno što zgrada odgovara Nije Boronja bio protiv kupovine zgrade u Mostaru i Tuzli On sam živi od te korupcije 25 godina Marke nije zaradio iz realnog sektora a imovina milio eura Vucibatina

Name

Dara Mara

16.12.2025 17:21

Našem Lažnom Caru Šćepanu Baji Malom ovom odlukom Suda BiH se od glavu obijaju svojevremeno donesene odluke o prenusu nadležnosti sa Republike Srpske na BiH, pa i osnivanje suda BiH. Po principu, "sve se vraća, sve se plaća". Sada će mu opet krivo biti političko Sarajevo, koje samo radi svoj posao. Strpljivo, uporno, dugoročno. Osnivanjem suda BiH sada će mu se iz džepa izbiti direktno najmanje 50% od ukupne kupoprodajne vrijednosti zgrade. Na našu sreću to, njega i njegovu obitelj, neće neće otjerati na ulicu, tako da možemo biti mirni.

ODGOVORITE
Name

Džaba

16.12.2025 17:26

Džaba im sve neće se moći rastaliti Dodik i kum mu Radišić, ali otimaju oni sa više strana. Nego Tegeltiju namlatiše džabe pa je bio na bolovanju par mjeseci.

ODGOVORITE
Name

Upućeni vele

17.12.2025 11:36

Dodik pitao Radišića koliko traži da izađe iz ove 'priče', a Radišić uzvratio pitanjem koliko Dodik traži pa da se raskantaju. I tad je sva ova igrarija dobila na intenzitetu i neizvjenosti. Ali, kraj se nazire, svjetlo na kraju tunela se ukazuje, stidljivo ali ipak ukazuje. U korist ovog osiromašenog, sluđenog i okovanog naroda.

Name

PALE 62

16.12.2025 17:51

Ljudi sramota obrukaste kuma, pa izgubi obraz(sto i nema) kod kuma.

ODGOVORITE
Name

G....

16.12.2025 18:09

Zato je Tegeltija "pao s kvada".

ODGOVORITE
Name

Kele

16.12.2025 19:01

Cuj ovog debila, jesi plakao dok si to pisao hahaha

Name

Jaffa

16.12.2025 18:51

Je li zgrada plaćena? Ako jeste, te pare nikad više niko neće vidjeti osim njih.

ODGOVORITE
Name

mimi53

16.12.2025 19:57

Predosjecam bit ce novih padanja s,kvada samo da ne bude sa prozora visespratnice ,bit ce vruca zima.

ODGOVORITE
Name

Meho

17.12.2025 00:56

Sta to znaci. Ocel se kumovi opariti. Valjda ce sad Radisic traziti makar unucad od covjeka od koga je posudio 100 km kad je bjezo iz Drvara odakle je rodom rodom za vreme rata da makar njima vrati kad je onaj umro. To je sve Dodikovo kakav Radisicevo. A i taj Dodik se nakro pa mu svi bijednici kumovi kao danasnji premijer Savo Minic. Koliko ima Ronhil kumova jebo jedan drugog u supak pa u usta.

ODGOVORITE
Name

TITO

17.12.2025 16:49

IMA BUDZET 70 MILIONA KOJE KUM IMA I OD LANI IMA KUSURA NEKA GA ISPLATI. DABOGDA 9 Ẓ̌IVOTA Ẓ̌IVJELI. GANJATE KOKOŠI PO GRADU I KAẒ̌NJAVATE. JEBO VAS SVETI DIPLE . KLANTONOVI.

ODGOVORITE