Tramp uvodi nove takse, smanjuje stranu radnu snagu

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp planira da uvede novu taksu od 100.000 dolara za H-1B vize, kao dio nove imigracione politike kojom želi da smanji upotrebu ove vrste viza, javlja Blumberg, pozivajući se na visokog zvaničnika Bijele kuće.

Svijet 19.09.2025 | 22:56
Tramp uvodi nove takse, smanjuje stranu radnu snagu

Prema izvoru, Tramp bi trebalo da potpiše dokument već danas, kojim bi se ograničio ulazak radnika putem H-1B programa, osim ako kompanije ne plate novu visoku taksu.

Tramp takođe planira da naredi izmjene u sistemu prosječnih plata koje se koriste u H-1B programu, čime bi se još više otežalo izdavanje ovih viza.

Cilj je da se destimuliše zapošljavanje stranaca na mjestima koja, prema mišljenju administracije SAD, mogu da popune američki radnici, prenosi Blumberg.

Ovaj potez je najnovija imigraciona reforma Trampove administracije i posebno će snažno uticati na tehnološku industriju, jer se ona u velikoj mjeri oslanja na H-1B vize.

Administracija tvrdi da će revizije donijeti veću sigurnost legitimnim podnošenjima zahtjeva u okviru programa tako što će se eliminisati zloupotrebe.

U informativnom listu u koji je Blumberg imao uvid, Bijela kuća je saopštila da se američki radnici zamjenjuju lošije plaćenom stranom radnom snagom i nazvala to prijetnjom nacionalnoj bezbjednosti.

– Ova dinamika suzbija plate i obeshrabruje Amerikance da biraju karijere u STEM oblastima – saopštila je Bijela kuća.

H-1B je radna viza za visoko kvalifikovane strane radnike u „specijalizovanim zanimanjima“, najčešće u IT i tehnološkom sektoru.

Koriste je kompanije poput Gugla, Majkrosofta, Amazona, Infosisa i Tata Konsultansija da zapošljavaju softverske inženjere, program menadžere, IT analitičare i druge stručnjake

H-1B vize su često bile meta kritike u Trampovoj administraciji, koja tvrdi da strani radnici snižavaju plate i oduzimaju poslove domaćim radnicima.

Međutim, tehnološki sektor snažno se protivi ovakvim mjerama, tvrdeći da nema dovoljno domaće radne snage sa traženim veštinama, i da bi ovakva politika mogla da ugrozi inovacije i konkurentnost SAD.

(Tanjug) Foto: Tanjug

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Dzoo

20.09.2025 00:47

Da nije bjede koju vi svjesno pravite po svetu nebi vam imao ko raditi Evropa stari kao i Ameri samo je islamski svet,Kinezi i Indijci mladi.

ODGOVORITE
Name

USA-komunizam

20.09.2025 08:17

Nece se trebat' ni radit', sve se rjesava carinama i taksama!

ODGOVORITE