Dweltu 26,3 miliona za novi softver u Elektroprivredi RS

– Elektroprivreda Republike Srpske dodijelila je firmi „Dwelt“ ugovor vrijedan 26,3 miliona maraka za poslovni softver koji će zamijeniti njemački poslovni sistem „SAP“ u koji je prethodno uloženo na desetine miliona maraka.

Republika Srpska 08.08.2025 | 13:44
Dweltu 26,3 miliona za novi softver u Elektroprivredi RS

Na ovaj način potvrđeno je pisanje CAPITAL-a koji je ovaj scenario najavio još u maju ove godine kada smo otkrili da ERS napušta najpoznatiji svjetski softver i okreće se domaćem rješenju pod izgovorom bezbjednosti.

Ugovor je dodijeljen kroz pregovarački postupak bez objave obavještenja o nabavci, a to su u ERS-u pravdali zaštitom ekskluzivnih prava.

U trci je pored ove kompanije bio i banjalučki „Planet Soft“, ali se ERS ipak odlučio da posao dodijeli firmi čiji je suvlasnik i direktor Stefan Krneta, zet dekana medicinskog fakulteta u Banjaluci i visokog funkcionera SNSD-a Ranka Škrbića.

Iako je CAPITAL od početka znao kako će se stvari odvijati u ovom poslu, zanimljivo je da su iz ove kompanije u maju glumili neinformisanost pa su tako negirali da su sa upravom ERS-a bili u dosluhu.

„Informaciju o, za nas još uvijek navodnom, planu da Elektroprivreda Republike Srpske planira nabavku softvera čija se vrijednost, kako navodite, procjenjuje na 26 miliona maraka, saznali smo iz vašeg medija. Trenutno nemamo saznanja o postojanju takvog projekta ili plana ERS-a, shodno čemu nismo niti mogli voditi zvanične razgovore na tu temu“, odgovorili su nam oni u maju.

Generalno, „Dwelt“ je uglavnom orjentisan na poslove sa Elektroprivredom Republike Srpske. Prošle godine su takođe dobili ugovor vrijedan 12,5 miliona KM, a milionske poslove sklapaju i sa zavisnim preduzećima u sklopu ovog holdinga.

Inače, ERS je bio zadovoljan sa „SAP“ platformom sve dok je licence održavala kompanija „Prointer“  i po osnovu toga dobijala milionske ugovore.

Kada je „SAP“ sa ovom dvorskom IT kompanijom raskinuo saradnju, stvari su počele da se mijenjaju.

Podsjećamo, poslovni sistem SAP (Systems, Applications, and Products in Data Processing) je jedna od najpoznatijih platformi za upravljanje poslovnim procesima u kompanijama.

ERS je pod velikim političkim pritiskom donio odluku da ga napusti tvrdeći da donosi brojne bezbjednosne rizike koji su za njih kao ozbiljnu kompaniju neprihvatljivi.

Međutim, većinu njihovih tvrdnji SAP stručnjaci su opovrgli upozoravajući da je odluka ERS-a uvod u tehnološki kolaps kompanije.

(Capital

Komentari / 29

Ostavite komentar
Name

Srbo

08.08.2025 13:54

Kako su bližnji od naših političara sposobni oni vole RS a ja sam izdajnik.

ODGOVORITE
Name

Reeee

08.08.2025 15:07

Krnet lopuza jedna niko ga ne gotivi skrbin zet

Name

š

08.08.2025 15:27

samo hapajte, tu vas ne mogu uhvatiti, jedino porijeklo imovine kada izgubite vlast.

Name

Ziko

08.08.2025 15:32

Jedna velika lopuza

Name

Jadnik,

08.08.2025 16:02

primljen u "porodicu da "lezi" za "tatu".

Name

Boze

08.08.2025 16:02

Ima li tamo vise šta da se urusi u Elektroprivredi propast vec odavno ovo je samo zavrsi udarac.

Name

kmkok

08.08.2025 14:01

Ima ona stara srpska poslovica:" Lako je biti svetac kad ti Bog otac"...

ODGOVORITE
Name

Propast cista

08.08.2025 14:01

Mjenjanesto sto sve ozbiljne kompanije koriste, stavlja neku skulu koju placa 26 miliona. Ne vredi komentarisati , pljacka koliko hice a svi sute

ODGOVORITE
Name

Ma šta ?

08.08.2025 14:03

Briga njih za tehnološki kolaps neće ga oni plaćati nego tupavi gradjani. Briga njih za minuse i propast i to će na ledja gradjana tj. naših unuka. Šta kaže na to sveznadar Dodik?

ODGOVORITE
Name

88

08.08.2025 14:07

Kriza, a gle sta rade. Ako, narod ce placati skuplju struju. E bagro jedna, eto vam srbovanje, a pljackaju vas. Ludjeg naroda od naseg nema

ODGOVORITE
Name

Nije nego

08.08.2025 14:32

Nema kraja ludilu!

ODGOVORITE
Name

Posmatrač

08.08.2025 14:37

Krneta izašao iz Lanaca pa oženio sina sa Škrbićevom kćerkom, pa sad i oni pljačkaju zajedno sa vlašću kao i Ninić iz Lanaca narod. Nadam se da ćete svi na robiju, samo nemojte da tamo plačete.

ODGOVORITE
Name

2

08.08.2025 14:44

Majmunko

Name

..

08.08.2025 15:14

2, jesi se pronašao? Eh, sram te bilo.

Name

Fićfirić

08.08.2025 14:43

Nije puno 😂

ODGOVORITE
Name

Xxx

08.08.2025 14:43

Doce i vama kraj. Lopurde.

ODGOVORITE
Name

Dado

08.08.2025 14:43

Elektropriveda samo kupuje softvere i plaća reklame..nije mi to jasno nikako..zašto ce im reklame i softveri toliki...da nije kakva prevara??? 😃😂😂😂

ODGOVORITE
Name

o kukavno srpstvo

08.08.2025 15:18

na sta si spalo sa ovom vlascu.Elektroprivreda,koja zaposljava elektro inzenjere,ne moze da napravi program,vec daje 26 miliona nekim preduzecima,sto nemaju par godina od osnivanja.A plata inzenjera u bruto iznosu je oko 4000 km,znaci 5750 mjesecnih plata inzenjera.A takav program,ako ne i bolji,50 inzenjera za godinu dana mogu da naprave ispocetka,potpuno novi kod da napisu.Odn.stvarna i precenjena vrednost programa je oko 2,5 miliona.A u elektroprivredi,sve duduci,nigde elektro inzenjera.Oooo,zasto izginuse borci u odbrambeno-otadzbinskom ratu.

ODGOVORITE
Name

Robija

08.08.2025 15:27

Za dva zadnja softvera ERS je dao 70 miliona. Mogli su napraviti hidroelektranu za te pare.

ODGOVORITE
Name

Niko

08.08.2025 15:44

Ma struja uopste nije sukupa. Samo serije.

ODGOVORITE
Name

I

08.08.2025 15:46

Što su ukrali ukrali su a sad će to sve dati da se brane od zatvora, pa priča se da iza toga stoji Prointer , a ovaj jado Škrbicev zet će zajedno sa tastom 100% iza rešetaka ….,

ODGOVORITE
Name

Bravo bravo

08.08.2025 15:49

Bravo bravo bravo I Bil Gejts bi zavidio na lakim parama Bravo bravo Skrba I SNSD

ODGOVORITE
Name

Čiko

08.08.2025 16:32

Doćete i vi uskoro na red i vamaje vreme skoro isteklo tik-tak...

ODGOVORITE
Name

Običan čovjek

08.08.2025 16:52

Priprema se mimo apelacija,još jedna pljačkaška,razbojnička otimačina narodnog novca,novca,boraca,rvi,penzionera,običnog naroda,ovo se mora spriječiti

ODGOVORITE
Name

JAD I CEMER

08.08.2025 17:04

Najbolje prepisite im elektro orivredu. A struju poskupite 100, posto . Moze ovaj jad od naroda sve izdrzati.

ODGOVORITE
Name

Istorijat ukratko

08.08.2025 17:25

Pljačka se nastavlja. Struja poskupljuje jer nemamo svoje elektrane pa kupujemo struju, a ovamo se razbacuju milioni na sfušerene softvere i pare iznose iz zemlje. Dwelt je dobio ugovor za softver za obračun struje i fakturisanje prije par godina kad nije ni imao gotov softver. Razvijali mu ga radnici ERS-a tako što su 2 godine radili po sistemu "kako god". Zadnji normalan softver za to im je bio Lanaco-v STONE2. Ali Dodik i ekipa svjesno izvlače pare iz ERS, po svaku cijenu. SAP im je bio uslov da nastave dobijati kredite EBRD-a pa su ga uveli preko Beograda u kombinaciji sa Lanakom. Kad su vidjeli da na to idu milioni, uletio Igor Dodik i istisnuo tatinog druga Ninića. A bio im je super još od opremanja zgrade vlade. I sad kažu nema para od telekoma, prazan eskrou račun, ne vole nas stranci i slično. Ne volimo mi sami sebe...

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin M.

08.08.2025 18:11

Doktorirao lopovluk ko ženin otac,kako djeca lopov nađu bračnog druga da je lopov,čudan smo i lud narod što je kazao pok.Jovo Rašković.

Name

Peki

08.08.2025 18:20

Jos jedna pljacka u reziji Ranka Skrbica, ko zna koja.

ODGOVORITE
Name

No

09.08.2025 00:26

Katastrofa

ODGOVORITE