Cijena goriva pada na tržištu, a u Srpskoj i dalje ne

“Više je faktora zbog takvog ponašanja. Prije svega, mi na tržištu nafte i maftnih derivata imamo monpolsku situaciju. Tržištem dominira nekoliko krupnih maloprodavaca, a suštini i prirodi monopola jeste određivanje više cijene svojih proizvoda u odnosu na one uslove koje bi podrazumjevala konkurencija i po pravilu lošiji kvalitet roba koje nude”, smatra Stanić. 

Republika Srpska 05.07.2025 | 16:54
Cijena goriva pada na tržištu, a u Srpskoj i dalje ne

U poslednjih 15 dana, vrijednost nafte i naftnih derivata na svjetskim berzama pada. Cijena barela na londonskom tržištu niža je za 12 posto, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio za 11,3 posto. Od juče, cijene benzina u Srbiji niže su u prosjeku za 3 dinara, dok je istovremeno, na tržištu BiH, u poslednjih dvadesetak dana, gorivo u nekoliko navrata poskupjelo u prosjeku za ukupno 15 feninga po litru.

Zašto je i kod nas gorivo nije pojeftinilo kao u Srbiji, iz Grupacije za trgovinu naftom i naftnim derivatima pri Privrednj komori Republike Srpske nisu mogli da nam daju odgovor, jer nam je predsjednik grupacije poslao poruku da je na godišnjem odmoru. “Gorivo bi kod nas trebalo da pojeftini s’ obzirom na pad cijene na svjetskoj berzi”, kaže BN televiziju ekonomista Milenko Stanić.

“U situaciji kada berzanske cijene sirove nafte idu naviše, naši prodavci reaguju u kratkom vremenskom periodu i povećavaju cijene i iznad onih procenata na koje rastu na svjetskoj berzi, a kada dođe do berzanskih smanjenja cijena sirove nafte, kao što sada imamo situaciju, naši prodavci ne reaguju u dugom vremenskom periodu i ako dođe do reakcije, to smanjenje ne ide u procentu u kome je došlo na svjetskom nivou, kaže Stanić. 

“Više je faktora zbog takvog ponašanja. Prije svega, mi na tržištu nafte i maftnih derivata imamo monpolsku situaciju. Tržištem dominira nekoliko krupnih maloprodavaca, a suštini i prirodi monopola jeste određivanje više cijene svojih proizvoda u odnosu na one uslove koje    bi podrazumjevala konkurencija i po pravilu lošiji kvalitet roba koje nude”, smatra Stanić. 

“Svakako da je velika odgovornost i uticaj na takve trendove nadležnih državnih organa, koji imaju uticaje na cijene naftnih derivata po nekoliko osnova. Nadležni kontrolni organi očigledno ne rade svoj posao, u smislu kontrole maloprodajne marže na tržištu naftnih derivata.

Sigurno da poreska politika, visina poreza i akciza nije fleksibilna i postavljena je na veoma visokom nivou, ili je cilj nadležnih državnih organa punjenje budžeta. To je primarno, a zanemaruju se drugi ciljevi i interesi i zbog toga nema reakcija u tom smislu kada doođe do povećanja cijena”, rekao je prof. dr Milenko Stanić.

(BN) Foto: BN

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Ћаци

05.07.2025 17:48

Добро је ако не расте, пусти опадање и опусти се.

ODGOVORITE
Name

Elektro

05.07.2025 17:50

Nemam problem sa cijenama vozim BMW X3 elektro i zadovoljan .

ODGOVORITE
Name

Lule 1995

05.07.2025 19:18

Samo pedale okretati , u Holandiji vam narod vozi bajs po gradu A ovde ne može 300 metara pješaka do prodavnice

ODGOVORITE
Name

Ranko

05.07.2025 19:58

Pljačkaju sirotinju zločinci -horde koje uvijek iskoriste priliku da otimaju od sirotinje .Malo im milioni uvijek hoče još .

ODGOVORITE