Dok jedni kupuju poklone za 8. mart, drugi protestuju
Dok jedni kupuju poklone za 8.mart drugi protestuju. U Banjaluci je održan, sada već tradicionalni Osmomartovski marš. Ovo je način da se skrene pažnja na goruće probleme po pitanju rodnog nasilja i ravnopravnosti, poručeno je sa današnjeg marša.
Republika Srpska 08.03.2025 | 14:55
Osmomartovska kolona sa transparentima poslala je i ovag 8. mara jasne poruke. Kupovina cvijeća i poklona ustaljena je praksa, koja je ovaj praznik komercijalizovala. Pod sloganom „Marš solidarnosti za slobodu i dostojanstvo“ okupljeni su poručili da je najadekvatniji način proslave Međunarodnog dana žena danas protest.
„Problem je što je ovaj praznik toliko iskomercijalizovan i pretvorio se u nešto što je suprotno suštini i onome zbog čega je krenuo i nastao“ kazala je Dragana Dardić, Helsinški parlament građana Banja Luka.
Jednak pristup radu i plati, veće učešće žena na pozicijama odlučivanja, kao i veća politička participacija neki su od zahtjeva učesnika. Ipak, glavni problem je neadekvatno reagovanje na rodno nasilje.
„Ono što specifično tražimo je da s sprovedu efikasnije mjere protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama. U prethodnom periodu smo imali teške, brutalne slučajeve ubistva žena, koji se ne mogu posmatrati izolovano od društvenog konteksta. Na teritoriji koju pokriva okružno javno tužilaštvo Banja Luka u toku 2024. godine bilo je 491 evidentirano krivično djelo nasilja u porodici. To znači da na toj teritoriji svaki mjesec imamo 40 evidentiranih krivičnih djela“ navodi Gorica Ivić iz Fondacija „Udružene žene“.
Iako su se stvari kroz decenije mijenjale na bolje, sociolozi tvrde da smo još uvijek patrijarhalno društvo, a okovi patrijarhata utkani su u način odgoja.
„To je tako zbog sistema odrastanja, odnosno načina socijalizacije. Žene su učene da budu ponizne, da je uredu da se na njih diže glas i da trpe nasilje. Ženama su bile dodjeljivane niže uloge, odnosno nisu bile postavljana na odgovorna mjesta“ tvrdi sociolog Jadranka Berić
Takođe, bitno je zaštititi reproduktivna prava žena, što znači da ih žene mogu ostvarivati bez stigmatizacije i pritiska.
(BN) Foto: BN
Komentari / 1
Ostavite komentar+
08.03.2025 19:37Trgovci skrenuli na svoj interes. NAROD NAIVAN, KAO OBIČNO.. Daleko je ovo od suštine.
ODGOVORITE