Kontroverznoj HE "Ulog" na Neretvi dozvoljeno da radi
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) izdala je dozvolu za rad hidrocentrale „Ulog“ snage 35,4 megavata, vrijedne 70 miliona evra.
Republika Srpska 06.03.2025 | 17:04
Ovu hidroelektranu je na rijeci Neretvi u Kalinoviku izgradila kompanija „EFT“ biznismena Vuka Hamovića, jednog od najvećih trgovaca struje u regionu.
Iz RERS-a je saopšteno da je zahtjev za dozvolu iz koncesionog preduzeća „EFT HE Ulog“ dostavljen 20. decembra, a da je 3. marta održana opšta rasprava u Kalinoviku u prostorijama opštine. Komentari su se mogli dostaviti i u pisanoj formi.
„Nije bilo komentara, sugestija niti bilo kakvih prijedloga za izmjenu nacrta dozvole“, saopšteno je iz regulatorne agencije.
Završetak ovog projekta je prolongiran nekoliko puta, a njegovu gradnju je pratilo negodovanje građana i ekoloških aktivista koji su ukazivali na štetne posljedice koje su se pojavile već sa početkom njene gradnje.
Radovi su počeli 2010. godine, intezivirani su krajem 2019. godine, a centrala je u probni rad puštena prošle godine.
Pored ove hidrocentrale Vuk Hamović u BiH ima i rudnik i termoelektranu u Stanarima te solarnu elektranu u Bileći.
(Capital)
Komentari / 3
Ostavite komentarUložanin
06.03.2025 17:23Dobili su dozvolu ali nisu uklonili drveće i visoko šiblje od Zelenca do mosta u Ulogu. Morala bi inspekcija intervenisati. Prijava slijedi.
ODGOVORITEXYZ Faktor
06.03.2025 19:51Pola od toga što ima Samo pripada Ovnu Predvodniku. Provjereno. PAMRTNOM DOSTA.
ODGOVORITEPticaSojka
06.03.2025 19:53Gradnja HE Ulog je kao i gradnja Skadra na Bojani. Geološki sastav terena je takav da je pitanje dana kada će se sve obrušiti
ODGOVORITE