Proizvođača mlijeka u Srpskoj sve manje: Ko je kriv?
Količina proizvedenog mlijeka u BiH konstantno se povećava, dok se broj proizvođača smanjuje, kažu mljekari. S jedne strane imamo proizvođače koji iz godine u godinu, zbog veće isplativosti, proširuju fond muznih krava, dok sa druge mali poljoprivrednici praktično nestaju, ili se opredjeljuju da smanje broj grla, a mlijeko proizvode isključivo za svoje potrebe.
Republika Srpska 15.02.2025 | 21:40
Prije 25 godina u Republici Srpskoj je bilo oko 17.600 proizvođača mlijeka, dok ih je po zadnjem popisu čak pet puta manje - oko 3.400, podatak je Udruženja stočara Republike Srpske.
“Imamo 32.000 muznih grla koja daju, nerealnih 130 miliona litara mlijeka godišnje”, tvrdi Radenko Arsenović, poljoprivredni proizvođač iz Male Obarske i potpredsjednik Udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije i Majevice”. On za takvo stanje krivi uvozničke lobije i naravno one koji im omogućavaju takvo poslovanje.
“To je prosta računica, ne morate biti ekonomski ekspert, uzmete digitron i podjelite. Krava se ne muze svih 12 mjeseci – mora biti steona tokom godine, tako da ispada da naše krave daju 60 – 70 litara mlijeka dnevno. To znači da mlijeko mora da dođe sa neke druge strane,“ smatra Arsenović.
Vlasnik firme za preradu mlijeka iz Dragaljevca kod Bijeljine, Duško Cvjetinović kaže da mlijeko otkupljuje isključivo od lokalnih farmera, te da je prošla godina bila izuyetno dobra i za proizvođače i za prerađivače. Dodaje da uvoz mlijeka guši domaću proizvodnju.
“Ne treba dozvoliti da imamo manjak mlijeka na tržištu, ali bi trebalo na vrijeme intervenisati, da se ne uvozi kada ima našeg mlijeka viška, kao što se dešava u zimskom periodu, a to država preko resornog ministarstva može da riješi. Mi smo mali da to riješimo. Mislim da je cijena otkupa sirovog mlijeka realna, mada bi možda mogla ići gore za koji fening, mada se i u Srbiji tako kreće. Štp se tiče subvencija i one bi mogle da budu malo bolje”, kaže Cvjetinović.
Kada su u pitanju otkupne cijene, one se u Republici Srpskoj, Federaciji BiH, ali i Srbiji i Hrvatskoj približne, ali je velika razlika u podsticajima na muzna grla, pa tako recimo u Srbiji iznose oko 1000 KM po kravi, a kod nas 330 maraka, kažu stočari.
“Imao sam proizvodnju od 8.000 litara mjesečno, međutim uzeta mi je premija na 10 mjeseci i onda sam morao da smanjujem, za šta mi je trebalo par mjeseci i na kraju sam došao do 2.000 litara. Posle su krenuli sa malo boljim podsticajima i onda sam povećao proizvodnju na 11.000 litara mjesečno. Međutim, mi manji proizvođači mislimo da se premije otimaju od nas i da se daju samo velikima”, kaže Radenko Arsenović.
Na smanjenje broja takozvanih malih farmi, najviše je uticala loša saradnja između veterinarskih i službi za snabdijevanja hranom sa proizvođačima mlijeka, odnosno manjak stručnog znanja i usavršavanja kod poljoprivrednika, smatra Ljubiša Stevanović, poljoprivrednk iz Amajlija kod Bijeljine.
“Neophodno je da svaki proizvođač ima osnovno znanje da bi to njegovo stado opstalo. Znači, potrebna je mnogo, mnogo veća saradnja, odnosno da se stručnost i praksa kod proizvođača poveže, da se što više sarađuje i razgovara, a mi tog razgovora sa našim veterinarskim službama imamo vrlo, vrlo malo”, keže Stevanović.
Količina mlijeka se povećava, a broj dobavljača se smanjuje, jer postoje bolja grla za mužu i to postaje isplativ posao. Način na koji se radi je bolji i kvalitetniji nego ranije, jer, ako je neko pravio sto litara mlijeka, sada pravi 500. Automatski nestaju mali proizvođači, tako da je to realnost", pojašnjavaju stručnjaci.
(BN) Foto: BN
Komentari / 11
Ostavite komentarMljekar
16.02.2025 00:14Više je zato što su mali podređeni pogoduje se samo velikima kod otkupa u startu imaju deset pf i više veću cjenu kod dodjele zemlje drzavne nemože mali dobit ni duluma a ta zemlja je 6 km dok ja kao mali plaćam 40 u prosjeku i sve po dva pet duluma i dodjemo u apsurdnu situaciju da veliki koji radi u mom selu 2500 hiljade duluma drzavne plaća po 6 km da za zakup 15000 km dok ja za 400 duluma dam 16000 o premiji da ne govorim pola god imam pola nemam e to pola što nemam nemam ni zarade nego kravu i na pijacu da platim troskove eto tako manji nestaju a o ostalim podsticajima da i ne govorim i onako kasne trebam sijat moram na dug materijal uzimat i to ako se trgovac smiluje
ODGOVORITESVAŠTA
16.02.2025 02:39Pa glupani, krive su krave što ne daju više mlijeka..
Kriv je tito
16.02.2025 03:53Podbacili pioniri, zakletvu nisu odrzali, pobegli za necascu i prevarom, nekarakterom, ni boga nisu upoznali
re
16.02.2025 19:15Važno je da je za to vreme udvostručena administracija, paraziti, kupljene diplome, neradnici. Uništava se privreda u svim granama, ali zato buja parazitizam i administracija. Pune se kancelarije neradnicima koji svi sede za kompjuterima i ništa ne rade.
Србо 007
16.02.2025 07:37Политичко Сарајево је криво и одлазећа USA администрација!
ODGOVORITEDirekt
16.02.2025 08:44Naši proizvođači mlijeka moraju u ovim vremenima da shvate da je davanje mlijeka u otkup danas postala socijalna, a ne ekonomska kategorija, kao i da je to i inače i da moraju i sami da se otisnu u preradu mlijeka i proizvodnju proizvoda, poput raznih vrsta sireva npr.
ODGOVORITELiko
16.02.2025 08:51Kaze lik Amajlija na 10 krava ima 11000 km mjesecno,sto mlijeka sto podsticaja. Neka pola ode za troskove to je dibra para,sta hoce ti seljaci? ! Ima ih u Amajlijama i sa 100 krava muzara,kupuju robote za muz od 100000 e.
ODGOVORITE+
16.02.2025 10:17Da hoće neko da mi posudi kravu. Da sebi uzgojim mladu. I da zakupom praznu kuću u selu. U gradu sam. I nema se od čega živjeti. PENZIONERKA.
ODGOVORITEMlijeko
16.02.2025 11:05Sto se običnog čovjeka tiče mljeko vise i ne treba , jer si ga ne možemo priuštit 1 kg kajmaka je 20 km , tko sitno može priuštit od običnih ljudi ,,, na selu živim nemogu Radit , mlijeko sir i kajmak samo u mislima
ODGOVORITEGkhg
16.02.2025 11:56Kriv narod što ćuti a crvena sekta samo gazi
ODGOVORITESloboda
16.02.2025 17:50Kad su seljaci vidjeli koliko mogu hapsiti kao političari rasprodali krave pa u politiku da kupljenim diplomama
ODGOVORITE