Dan državnosti u Briselu: Maneken Pis u srpskoj nošnji
Dan državnosti Srbije obeležen je danas u Briselu, a tom prilikom simbol grada - statua dečaka "Maneken Pis" tradicionalno je obučena u srpsku narodnu nošnju.
Svijet 15.02.2025 | 15:40
Tokom obeležavanja Dana državnosti Srbije služeni su so i pogača, kao i domaća rakija, a proslavi su prisustvovali predstavnici misije Srbije pri EU, NATO, ambasade Srbije u Belgiji i srpske dijaspore u toj zemlji.
Ambasador Srbije u Belgiji Aleksandar Tasić rekao je novinarima da se Dan državnosti obeležava svake godine u Briselu, ističući da je reč o važnom prazniku koji se povezuje sa dva datuma - 15. februarom 1804. godine kada je podignut Prvi srpski ustanak i 15. februarom 1835. kada je donet Sretenjski ustav, prvi srpski ustav.
"Od tada do danas, Srbija je prošla veliki put. Mislim da u ovom trenutku treba svi da se osvrnemo na naše pretke, da budemo svesni njihovih herojstva i da nastavimo njihovim putem. Najvažnije je da Srbija bude uspešna", poručio je Tasić.
U Srbiji i Republici Srpskoj 15. februar obeležava se kao Dan državnosti - Sretenje.
(Tanjug) Foto: MIP Srbije
Komentari / 0
Ostavite komentar