Učenici iz Novog Grada prvaci svijeta u kodiranju

Tim Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Novog Grada Igor Jeremić, Nikša Repac, Savan Jovanović, Balša Maran i Dario Bjelac, zajedno sa svojom mentorkom nastavnicom informatike ove škole osvojili su prvo mjesto na svjetskom online takmičenju u kodiranju čiji je domaćin bila Južnoafrička Republika. Među 50 timova iz svih kontinenata svijeta, ekipa iz Novog Grada pokazale se najbolja. 

Republika Srpska 02.01.2025 | 12:21
Učenici iz Novog Grada prvaci svijeta u kodiranju

"Rješenje postavljate pomoću malih papirnih kartica i kada ih posložite , uslikate i ako ste dobro uradili tu proceduru bukvalno će vam doći rješenje da ste tačno napravili. Na taj način bi vi rješili bilo kakav drugi zadatak. Ako znate na taj način razmišljati vi ustvari znate programirati"- objašnjava Gordana Vujanović, nastavnica informatike.

Igor Jeremić učenik 9. razreda, kapiten ekipe kaže da su se za takmičenje pripremali dva mjeseca, ostajali na dopunskim časovima ali da je sudeći po uigranoj ekipi, očekivao pobjedu. 

Takmičenje je trajalo 60 minuta a osmišljeno je na Univerzitetu Nelson Mandela u Južnoj Africi. Tim iz Novog Grada sve zadatke rješio je za rekordnih 18 minuta i odnio pobjednički pehar.

"Konkurencija je bila ogromna. To je svjetsko takmičenje i puno je bilo konitenata. Mi smo se spremali i taj trud se isplatio. To smo pokazali i ja bi da pohvalim kapitena Igora Jeremića koji je bio pravi vođa u ovom timu i sve ostale" - ističe Nikša Repac učenik 7.razreda iz ove škole.

Informatičari ove škole učestvuju i na drugim brojnim takmičenjima. Priznanja i brojni pehari predstavljaju satisfakciju kako za nastavnike tako i za učenike.

"Ja sam jako sretna, mi smo malo mjesto i kad se ime Novi Grad čuje u Sarajevu ili u nekim mjestima, zemljama gdje god moji učenici učestvuju na nekim takmičenjima to mene zaista čini sretnom osobom pogotovo što oni vole to što rade i možda će to njima jednog dana biti zanimanje" , dodaje Vujanovićeva.

U novogradskoj osnovnoj školi ,,Sveti Sava,, koja je u poslednjih nekoliko godina iznjedrila na desetine državnih ali i evropskih takmičara ponosni su na svoje đake. Poručuju da ukoliko voliš ono što radiš, bićeš u tome uspješan.

(BN) Foto: BN

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

B.N.

02.01.2025 13:54

Svaka čast za nastavnicu i učenike ! Mali grad ,ali su nastavnici aktivni i pripremaju učenike za takmičenja. Tako je bilo i u moje vrijeme.

ODGOVORITE
Name

An English teacher

02.01.2025 13:58

Svaka čast,čestitke nastavnici i učenicima,vrhunski rezultat!U eri nerada,nediscipline i opšte letargije u školama,ovo djeluje kao sunce poslije kiše!

ODGOVORITE
Name

Bravo djeco

02.01.2025 14:01

U moru katastrofajnih vijesti da procitamo nesto lijepo. CESTITAMO CIJELOJ EKIPI

ODGOVORITE
Name

Odgovor

02.01.2025 14:10

Ma svaka vam čast. Čestitam cijeloj ekipi takmicara na čelu sa inspirativnom i vrijednom profesorkom.

ODGOVORITE
Name

Ale

02.01.2025 14:17

Čestitke učenicima iz Bosanskog Novog.

ODGOVORITE
Name

Re

02.01.2025 14:23

Bravo, dragi moji Novljani! Ovakvih vijesti nam treba!

ODGOVORITE
Name

Planinko

02.01.2025 15:11

Bravo

ODGOVORITE
Name

Draža

02.01.2025 15:25

Браво за ученике Браво за наставницу Сјајно За све похвале, За Понос је ова школа , ученици, наставници, родитељи наравно. Браво Сјајна вјест 🍀🍀🍀

ODGOVORITE
Name

Браво

02.01.2025 18:12

Браво Новљани! Похвале и за наставницу која се посвећује дјеци.

ODGOVORITE
Name

ПД

02.01.2025 20:07

Браво Крајишници! Ајмомдржаво неку награду за дјецу и наставницу Вујановић!

ODGOVORITE