Alijev: Komisija počela da istražuje uzroke pada aviona
Predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je danas u telefonskom razgovoru sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom da je međunarodna komisija počela da istražuje uzroke pada putničkog aviona Azerbejdžan erlajnsa, koji se dogodio 25. decembra u blizini grada Aktaua u Kazahstanu.
Svijet 28.12.2024 | 15:53
Alijev je rekao da je avion Azerbejdžan erlajnsa "bio izložen spoljnom uticaju" u ruskom vazdušnom prostoru i da je nakon toga pilot izgubio kontrolu nad letjelicom, prenijele su RIA Novosti.
Putin je u današnjem telefonskom razgovoru sa Alijevim detaljno razmotrio pitanja u vezi sa padom putničkog aviona Azerbejdžan erlajnsa, saopštio je Kremlj.
U saopštenju se navodi da se Putin izvinio zbog činjenice da se tragični incident dogodio u ruskom vazdušnom prostoru i još jednom izrazio duboko i iskreno saučešće porodicama nastradalih, a povrijeđenima poželio brz oporavak.
U razgovoru Putina i Alijeva je ukazano da je azerbejdžanski putnički avion više puta pokušavao da sleti na aerodrom u Groznom kada su ruski sistemi protivvazdušne odbrane odbijali napade ukrajinskih dronova.
Istražni komitet Rusije otvorio je krivični postupak u vezi sa kršenjem pravila bezbjednosti saobraćaja i rada vazdušnog saobraćaja, a u toku je sprovođenje primarnih istražnih radnji.
Trenutno se u Groznom nalaze dva službenika Generalnog tužilaštva Azerbejdžana, gdje rade zajedno sa predstavnicima Generalnog tužilaštva i Istražnog komiteta Ruske Federacije.
Nadležne službe Rusije, Azerbejdžana i Kazahstana blisko sarađuju na mestu pada putničkog aviona u blizini grada Aktaua.
Avion se srušio u srijedu tokom redovnog leta iz glavnog grada Azerbejdžana, Bakua, do Groznog u ruskoj Republici Čečeniji pošto je preusmjeren i pokušao da prinudno sleti blizu grada Aktaua na zapadu Kazahstana.
U padu aviona je poginulo 38, a povrijeđeno 29 ljudi, od kojih su mnogi zadobili teške opekotine.
(Tanjug) Foto: Tanjug
Komentari / 2
Ostavite komentarBeg
28.12.2024 16:12Vi cete izgleda tek da platite za sve sto ste uradili Jermencima!
ODGOVORITEJoja
28.12.2024 18:01Prema dogovoru sa rusima